Mala luka za velike ideje: Šibenik spreman za osmi FALIŠ festival

Umjesto uobičajeno, prve srijede u septembru, FALIŠ će početi dan kasnije, u četvrtak, 3. 9.2020. (Ustupljeno Al Jazeeri)

Bez obzira na složenu epidemiološku situaciju i financijske probleme koji su pogodili cijelu kreativnu industriju, posebice njezin izvođački segment, Šibenik će i ove godine, od 3. do 5. rujna, biti domaćin Festivala alternative i ljevice – FALIŠ, osmog po redu, javlja agencija Hina.

Festival će, zbog spomenutih okolnosti, imati nešto izmijenjenu formu i manji broj sadržaja, ali samo kvantitetom, a nikako kvalitetom, istaknuli su organizatori u najavi festivala.

Umjesto uobičajeno, prve srijede u rujnu, FALIŠ će početi dan kasnije, u četvrtak, 3. rujna, a završiti u subotu oko pola noći, kako je to već tradicija. Svi programski sadržaji bit će održani na starom mjestu, na Trgu Ivana Pavla II, odnosno u Maloj loži.

Iako ove godine neće biti održana izložba u galerijskom, zatvorenom prostoru, to ne znači i da je uopće neće biti, priopćili su organizatori i napomenuli da će se i broj stolica prilagoditi epidemiološkim mjerama. Zahvalili su i sponzorima i partnerskim organizacijama što festivalski kontinuitet neće biti prekinut. 

Knjige, koncerti, predavanja…

I ovogodišnji festival ponudit će različite programske sadržaje – predavanja, okrugle stolove, javne intervjue, debate, predstavljanje knjiga, izložbe, predstave i koncerte.

Osmi FALIŠ bit će otvoren predstavljanjem knjige Petra Vidova Opasne priče: politike koje su zarobile svijet, slijedit će predavanje dr. Stipe Grgasa Amerika 2020.: Krah carstva ovozemaljskog?, a prvi festivalski dan zakružit će javni intervju s Denisom Perišom s kojim će razgovarati Marko Podrug.

Drugoga festivalskog dana bit će predstavljena knjiga Summa atheologiae: Nekoliko heretičkih rasprava o nemogućnosti Svemogućeg Borisa Dežulovića, održan okrugli stol Ateizam: Strah od tuđe nevjere ili vlastitog malovjerja? te predavanje dr. Petra Filipića Ekonomija sreće.

Na progamu posljednjega festivalskog dana bit će predstavljanje knjige Život u limbu – knjiga ožiljaka Slavena Raškovića i Igora Čoke, predavanje dr. Hrvoja Klasića 1968.:godina koja je uzdrmala svijet, okrugli stol Na braniku povijesti, te predavanje dr. Milivoja Bešlina 1971.: Srpski liberali u Hrvatskom proljeću

Festival alternative i ljevice Šibenik pokrenut je 2013., a i zamišljen je kao “mala luka za velike ideje”. Organizira ga neovisna i neprofitna Udruga građana FALIŠ. Direktor festivala je Emir Imamović Pirke, a urednik Kruno Lokotar.

Izvor: Agencije


Reklama