Nagrada ‘Hugo Klajn’ za životno djelo Bori Draškoviću

Nagrada za rediteljsko životno djelo “Hugo Klajn”, koju su ustanovili festivali iz Novog Sada, Sarajeva, Maribora i Budve, jednoglasno je dodijeljena Bori Draškoviću.
Žiri u sastavu Miroslav Radonjić, direktor festivala Sterijino pozorje iz Novog Sada; Aleš Novak, direktor festivala Borštnikovo srečanje iz Maribora; Dino Mustafić, umjetnički direktor Međunarodnog teatarskog festivala MESS iz Sarajeva; Milena Lubarda Marojević, direktorica festivala Grad teatar iz Budve; te Haris Pašović, direktor festivala Sarajevofest – umjetnost i politika iz Sarajeva, donio je jednoglasnu odluku da nagradu dodijeli Bori Draškoviću.
“Boro Drašković je dao nemjerljivo veliki doprinos evropskoj režiji. Kroz umjetnički i pedagoški rad i kroz pisanje, Drašković je značajno unaprijedio, modernizirao i inspirisao režiju u 20. i 21. vijeku. Nagrada ‘Hugo Klajn’ je priznanje koje odražava zahvalnost i divljenje mnogih umjetnika, direktora pozorišta i festivala, filmskih producenata i brojnih gledalaca za dugogodišnji briljantni rediteljski rad Bore Draškovića”, navodi se u saopćenju žirija.
Zabrana za predstavu ‘Kad su cvjetale tikve’
Hugo Klajn je bio multitalentiran i uspješan reditelj, profesor i psihoanalitičar.
Kao doktor i učenik Sigmunda Freuda, dao je veliki doprinos razvoju psihoterapije u tadašnjoj Jugoslaviji.
Bio je stalni reditelj Narodnog pozorišta u Beogradu i profesor režije na Akademiji za pozorište, film, radio i televiziju u Beogradu.
Pisac je temeljne knjige rediteljske umjetnosti Osnovni problemi režije.
Boro Drašković je diplomirao režiju na Akademiji za pozorište, film, radio i televiziju u Beogradu, u klasi profesora Klajna.
Od 1959. godine režira u Narodnom pozorištu u Sarajevu, a 1965. godine postaje stalni reditelj Jugoslovenskog dramskog pozorišta u Beogradu.
Nakon što je 1969. godine njegova predstava Kad su cvetale tikve, po tekstu Dragoslava Mihailovića, skinuta sa repertoara iz političkih razloga, Drašković je odlučio da ne radi u pozorištu.
Vratio sam u pozorište u novom mileniju
Snimao je igrane i dokumentarne filmove i televizijske drame (Horoskop, Usijanje, Život je lep, Ubijanje kitova, Zapisi iz Kine, Kuhinja…) te pisao knjige o režiji (Promena, Lavirint, Paradoks o reditelju…).
Godine 1976. je bio suosnivač Katedre za režiju na Akademiji umetnosti u Novom Sadu, gdje predaje do danas.
Predavao je i na mnogim univerzitetima, od Sarajeva do SAD-a, Indije, Kuvajta, Norveške…
Na početku milenija se vraća u pozorište predstavom Antigona u New Yorku Janoša Glovackog, na festivalu Grad teatar u Budvi.
Režira, također, u pozorištima u Beogradu, Novom Sadu i Skopju.
Izvor: Agencije