Slikar Ljubomir Ljuba Popović preminuo je u 82. godini života poslije duge i teške bolesti, prenose beogradski mediji.
Popović je bio jedan od najcjenjenijih savremenih srbijanskih slikara, kako u domaćim, tako i u međunarodnim krugovima, prenosi Tanjug.
Njegov nadrealizam, često nabijen erotskim motivima, bio je i tema dokumentarnog filma “Love is the Eternal Monster” poljsko-francuskog režisera Valerijana Borovčika.
Živio u Parizu
Rođen je 1934. godine u Tuzli. Osnovnu školu i gimnaziju je završio u Valjevu, a studirao je na Akademiji primijenjenih umjetnosti i Likovnoj akademiji u Beogradu.
Od 1991. je član SANU van radnog sastava.
Nakon prvog, dvosedmičnog boravka u Parizu, posvećenog najvećim dijelom posjetama Louvreu, učestvovao je u nekoliko grupnih izložbi u Beogradu.
Godine 1963. preselio se u Pariz i od tada je radio i stvarao u Francuskoj.
Izvor: Agencije