Hrvatsko ministarstvo kulture ograničava budžet

Ovog vikenda u Zagrebu počinje filmski program devetog Subversive festivala. Festival je ostao bez novca Ministarstva kulture, pa se finansira pomoću donacija. Ovaj program nije jedini, bez novca su ostala i mnoga nevladina udruženja, časopisi, pa i oni nacionalnih manjina.

Ministar kulture, koga od početka prate zahtjevi za ostavku, poručuje da do sada nije bilo kriterijuma za finansiranje programa u kulturi, i da ih on uvodi.

Pedeset filmova, preko 30 predavanja i tribina. Stotinjak naučnika, umjetnika, filmašaF i aktivista iz cijelog svijeta, ove godine su obilježili Subversive film festival. Sve to bez novca Ministarstva kulture.

“Smatram da je to izrazito politički motivirano, znači to nema nikakve veze s prepoznavanjem kulturnih projekata, zagovaranjem nekakvog pluralizma”, navodi Fran Brdar, Subversive festival.

Od planiranih 40.000 eura, ministrastvo im je dalo jednu trećinu, ostalo im je ukinuto. Pa su pokrenuli uspješnu crowfunding kampanju za prikupljanje donacija na internetu, a pomogli su i mnogi domaći i strani partneri.

“Mi smo sa crowfunding kampanjom poslali poruku da ne treba odustati, da nema bojkota, da treba naći načina i preživjeti”, kazao je Nikola Devčić, Subversive Film Festival.

Za to ih pohvaljuje i ministar. Kaže, mnogo je prepoznatljivih i dobrih festivala, neka se sami finansiraju.

“To je dobra praksa, nadam se da će je usvojiti i ostali filmski festivali”, rekao je Zlatko Hasanbegović, hrvatski ministar kulture.

Bez novca glasila nacionalnih manjina

“Bez novca su ostale i dnevne novine talijanske nacionalne manjine La voce del popolo. Izlaze 70 godina i jedine su novine u Hrvatskoj na talijanskom. No, umjesto 260 tisuća eura, dobili su pola, pa su otpustili devet novinara i umjesto na 40, izlaze na 24 strane”, javlja reporterka Al Jazeere Martina Kiseljak.

Priča je to koja je zainteresirala I talijanski RAI.

“Snimamo prilog o La voce del popolo, o toj odluci hrvatske vlade da ukida finansijsku pomoć za te novine i za štetu talijanske narodne zajednice zbog toga“, navodi Valter Skerk, novinar televizije RAI

Finansijsku pomoć ministar naziva političkim reketom. I tvrdi: još je Ivo Sanader dogovorio financiranje talijanskih novina I programa, I zauzvrat, tvrdi ministar, dobio političku potporu njihova saborskog zastupnika. A to su nastavile I sve druge vlade poslije njega.

“Dokle god sam ministar kulture, ministarstvo kulture neće nikome plaćati političko stranački reket, bez obzira radilo se o takozvanim lijevim ili takozvanim desnim medijima”, kazao je Hasanbegović.

“Znači svi oni koji misle drugačije u percepciji ministarstva, odnosno ministra kulture su preplaćeni i treba te privilegije pod navodnicima ukinuti”, rekao je Furio Radin, saborski zastupnik Italijanske nacionalne manjine.

Od prvog dana ministra prate protesti.

Traži se njegova ostavka, ali on je, ponavlja, neće dati. Najavljuje da će iduće godine potpuno ukinuti finansiranje italijanskih novina.

Izvor: Al Jazeera


Reklama