Kubanska rumba, indijska joga na listi UNESCO-a

Spiaks nematerijalnog kulturnog naslijeđa uspostavljen je prije deset godina kako bi se promijenio koncept svjetske baštine (Reuters)

Proizvodnja piva u Belgiji, koja se može pohvaliti sa gotovo 1500 vrsta piva, kubanska rumba i indijska joga nedavno su uvršteni na svjetski spisak nematerijalne kulturne baštine UNESCO-a, objavio je UNESCO.

Na svjetski spisak nematerijalne kulturne baštine na kongresu UNESCO-a u Adis Abebi upisana su 33 razna kulturna dobra iz cijelog svijeta, uključujući dominikanski ples merenge, drevnu egipatsku borilačku igru sa štapovima tahtib, svjetsku sokolarsku tradiciju, koju je kandidiralo više arapskih, azijskih i evropskih zemlja, tradicionalne tapiserije iz Rumunije i Moldavije, te lutkarsko pozorište iz Slovačke i Češke. 

Na spisak su uvrštene i proslave Nove godine 21. marta (Newruz) te tradicionalna priprema beskvasnog hljeba u nekoliko zemalja srednje Azije.

Prvi put na listi Slovenija

Iz Hrvatske je ovim povodom na popis uvršten projekt Ekomuzej “Batana” iz Rovinja, posvećen batani, barci ravnog dna. Hrvatska tako sada na tom spisku ima 14 dobara, od čipkarstva i Fešte svetog Vlaha do Sinjske alke, bećarca, klapskog pjevanja i mediteranske prehrane.

Na spisak je prvi put uvrštena i Slovenija liturgijskom dramom Pasija iz Škofje Loke.

Spisak nematerijalnog kulturnog naslijeđa uspostavljen je prije deset godina kako bi se promijenio koncept svjetske baštine, koja je dotad manje-više bila ograničena na materijalna dobra, odnosno evropske dvorce i slike, i omogućilo se da se na spisku nađu i zemlje koje se nisu izražavale arhitektonski nego raznim kulturnim tradicijama.

Izvor: Agencije


Reklama