Za Moneta 81,4 miliona, za 10 Zapovjedi 850.000 dolara

Monetov „Stog sijena“ „potukao“ je prethodni rekord postavljen u junu 2008. godine kada je „Jezero lopoča“ prodano za 80,4 miliona dolara na aukciji u Londonu (AP)

Slika Claudea Moneta „Stog sijena“, dio serije slika francuskog slikara, prodana je za rekordnih 81,4 miliona američkih dolara na aukciji koju je u New Yorku organizirala aukcijska kuća Christie's, prenose agencije.

Na drugom kraju Sjedinjenih Američkih Država, kamena ploča stara 1.500 godina, s najstarijim uklesanim tekstom Deset Božjih zapovijedi prodana je za 850.000 dolara.

Monetov „Stog sijena“ „potukao“ je prethodni rekord postavljen u junu 2008. godine kada je „Jezero lopoča“ prodano za 80,4 miliona dolara na aukciji u Londonu.

Konačna cijena gotovo je dvostruko nadmašila početnu procjenu od 45 miliona dolara. Aukcija je trajala nepunih 15 minuta što je neuobičajeno trajanje za prodaju tog formata. Jedna je žena u dvorani dugo ostala u utrci prije nego je odustala dajući posljednju ponudu od 53 miliona dolara i prepustila dražbu telefonskim kupcima.

„Stog sijena“ dio je serije koju je Monet naslikao zimi 1890./91. iz svoje kuće u Givernyju, u Normandiji. Platno je jedno od rijetkih djela iz te serije koje je još uvijek u rukama privatnih kolekcionara i većina ih se nalazi u muzejima, kažu u Christie'su.

Historijski eksponat

Na aukciji u Beverly Hillsu je prodata ploča sa 10 Zapovjedi. Četvrtasta ploča u bijelom mramoru, visoka 61 centimetar i teška 50 kilograma prodana je nepoznatom kupcu.

Pretpostavlja se da je nastala u ranom bizantijskom dobu, između 300. i 500. godine nove ere

Bila je u vlasništvu rabina Shaula Deutscha, osnivača židovskog muzeja u Brooklynu u New Yorku, koji je od novog vlasnika zatražio da je mora javno izložiti, saopćila je aukcijska kuća.

Na ploči su u 20 redova na samaritanskom pismu ispisana ključna načela judaizma i kršćanstva. 

Pretpostavlja se da je nastala u ranom bizantijskom dobu, između 300. i 500. godine nove ere i kako se nekada nalazila na ulazu u sinagogu koju su vjerojatno uništili Rimljani.

Ploča je otkrivena 1913. prilikom gradnje željezničke pruge kod izraelskog grada Yavneha. Neko, vjerovatno građevinski radnik, uzeo ju je i postavio u svom dvorištu gdje je stajala do 1943. kada je dospjela u ruke arheologa koji ju je posjedovao do smrti 2000. godine.

Deutsch ju je najprije radi izložbe posudio od izraelske arheološke uprave, a potom kupio, navodi aukcijska kuća.

Izvor: Agencije


Reklama