Otkazan drugi koncert Laibacha u Pjongjangu

Drugi koncert grupe slovenske Laibach u Pjongjangu otkazan iz tehničkih razloga, objavila je slovenska agencija STA.
Laibach je jučer ušao u historiju kao prvi bend sa Zapada koji je održao koncert u glavnom gradu Sjeverne Koreje.
Grupa je, kako prenose mediji, dobila ovacije na prvom od dva planirana koncerta, ali su vlasti ove zatvorene komunističke države ipak, u posljednjem trenutku, cenzurirale koncert i sa ‘setliste’ izbacile neke pjesme i zabranile neke koreografije.
Promjena lokacije
Izbačene su pjesme Koran, Eat Liver, The Final Countdown i Mount Paektu.
I pored toga, ovaj avangardni bend poznat po svojim provokativnim nastupima i poigravanjem sa autoritarnim simbolima dobio je ovacije gotovo 1.500 ljudi u sali Pongva, u kojoj nije bio niko iz državnog rukovodstva.
Bend je trebao održiti dva koncerta na istoj lokaciji u Pjongjangu, ali je lokacija jučerašnjeg koncerta promijenjena i sada je, prenosi slovenska agencija, nemoguće prebaciti cijelu opremu za kratko vrijeme na drugu lokaciju.
Izvor: Agencije