Predsjednica Slovenije: Poruka Srebrenice još važnija u vrijeme pokolja u Gazi

Vaša poruka je još važnija u vrijeme pokolja koji se odvija pred našim očima u Gazi, kazala je slovenska predsjednica na sastanku s Majkama Srebrenice.

Predsjednica Slovenije Nataša Pirc-Musar primila je u Ljubljani članove udruženja Pokret "Majke enklava Srebrenica i Žepa te Udruženja žrtava i svjedoka genocida (Predsjednica Republike Slovenije/Anadolu Agency)

Predsjednica Slovenije Nataša Pirc-Musar poručila je da sjećanje na genocid u Srebrenici nije samo tuga, “već naša obaveza”, najavljujući da će 11. jula prisustvovati komemoraciji i kolektivnoj dženazi u Potočarima, javlja Anadolija.

“Iz ove ogromne patnje svi imamo dužnost da izvučemo pouku da mir, tolerancija i poštovanje dostojanstva svakog ljudskog bića nisu samorazumljivi, već se moraju svjesno graditi i štititi svaki dan. Sjećanje na Srebrenicu nije samo tuga, već naša obaveza”, poručila je nakon sastanka s predstavnicima udruženja Pokret “Majke enklava Srebrenica i Žepa” i Udruženja žrtava i svjedoka genocida u utorak u Ljubljani.

Sastanak je održan povodom 30. godišnjice genocida u Srebrenici, a naglašena je važnost očuvanja sjećanja na zločine genocida, koji se nikada ne bi smjeli ponoviti.

Pirc-Musar je “Majke Srebrenice” opisala kao simbol uporne borbe za istinu, pravdu i očuvanje sjećanja na najgori zločin u Evropi od Drugog svjetskog rata.

“Njihove poruke predstavljaju poziv na humanost, saosjećanje i odgovornost”, poručila je, navodeći da poruke “Majki Srebrenice” prevazilaze ličnu žalost i predstavljaju poziv na humanost, saosjećanje i odgovornost.

“Vaša poruka je još važnija u vrijeme pokolja koji se odvija pred našim očima u Gazi. Zato u meni imate saveznika i podržavaoca, jer se o gaženju ljudskih života, uništavanju snova, porodica i nacija mora govoriti i neumorno upozoravati na to”, istakla je predsjednica Slovenije.

Slovenija čvrsto uz žrtve genocida

Slovenija se na različitim nivoima zalaže za sjećanje i obilježavanje genocida u Srebrenici. Obilježavanje 30. godišnjice genocida u Islamskom centru u Ljubljani odvija se kroz brojne izložbe, razgovore i događaje.

Pirc-Musar će, također, prisustvovati obilježavanju 30. godišnjice genocida u Potočarima 11. jula ove godine. Slovenija je, kao nestalna članica Vijeća sigurnosti Ujedinjenih naroda, također podržala i aktivno učestvovala u kreiranju teksta Rezolucije o Međunarodnom danu genocida u Srebrenici, koja potvrđuje jasan stav da je na strani istine i žrtava te da je relativizacija genocida neprihvatljiva, dodala je.

Pirc-Musar je kazala da “nas Srebrenica poziva na odgovornost.”

U Memorijalnom centru Srebrenica – Potočari do sada je ukopano 6.765 žrtva genocida, dok je 250 žrtava ukopano u mjesnim mezarjima, prema odluci preživjelih članova porodica.

Žrtve potječu iz različitih općina, a najviše ih je s područja Srebrenice, Bratunca, Vlasenice, Zvornika i Milića.

Žrtve genocida pronađene su na 150 različitih lokaliteta, od čega je riječ o 77 masovnih grobnica. Najmlađa do sada ukopana žrtva u Potočarima bilo je novorođenče, djevojčica Fatima Muhić, a najstarija nana Šaha Izmirlić, rođena 1901. godine.

Za više od hiljadu žrtava genocida još se traga.

Izvor: Anadolija

Reklama