U centru skandala: Ostavke i prijave zbog projekta Trumpove porodice u Beogradu

Grupa aktivista za očuvanje kulturne baštine osujetila je planove za hotelski kompleks s Trumpovim imenom u Beogradu, koji podržava predsjednikov zet Jared Kushner.

Jared Kushner, ima dogovor sa srpskom vladom o izgradnji hotelsko-apartmanskog kompleksa vrijednog pola milijarde dolara u centru Beograda (Marko Đurica / Reuters)

Tokom protekle godine, porodica Trump putovala je svijetom potpisujući jedan za drugim novi projekt izgradnje nekretnina, u koje su često bile uključene strane vlade, što je izazvalo niz etičkih pitanja, piše The New York Times.

No, samo je jedan od njih doveo do javno objavljene kaznene istrage protiv lokalnih dužnosnika. Istraga je uslijedila nakon što se hrabra grupa boraca za očuvanje kulturne baštine u Srbiji suprotstavila vlastitoj vladi i, posljedično, bliskim rođacima moćnog američkog predsjednika.

Jared Kushner, zet predsjednika Trumpa, ima dogovor sa srpskom vladom o izgradnji hotelsko-apartmanskog kompleksa vrijednog pola milijarde dolara u središtu glavnog grada Beograda. U projekt je uključena i Trump Organization, kojom upravljaju predsjednikovi sinovi Eric i Donald Jr, budući da će luksuzni hotel nositi Trumpov brend.

U novembru, sedmicu dana nakon što je Trump ponovno izabran, srpska vlada proglasila da se lokacija – bombardirana zgrada koja služi kao ikona borbe Srba protiv NATO-a tokom sukoba 1999. godine – više ne smatra kulturno zaštićenim dobrom. To je utrlo put projektu porodici Trump.

Deseci arhitekata i historičara hulture u državnom Republičkom zavodu za zaštitu spomenika kulture negodovali su, optužujući vladu za kršenje zakona. Nekoliko dana nakon vladine odluke, poslali su pismo u kojem se navodi da se status imovine kao “nepokretnog kulturnog dobra” može opozvati samo ako to odobri tim stručnjaka instituta. A nisu.

“Od početka smo znali da je to politička odluka”, rekla je Estela Radonjić Živkov, bivša zamjenica direktora instituta. Rekla je da su je državni obavještajni oficiri pritisli da ne osporava vladu u ovom slučaju, što je jasan znak intenzivnog interesa srbijanskih čelnika za projekt. Ipak je to učinila.

Interesi Trumpove porodice proizveli skandal

Sada, sedam mjeseci kasnije, projekt porodice Trump postao je skandal i očigledan primjer koliko je daleko strana vlada bila spremna ići kako bi unaprijedila financijske interese Trumpove porodice. I to naglašava ponavljajuću zabrinutost da je poslove porodice postalo teže odvojiti od službenih odluka Donalda Trumpa.

„Čak i privid da se američka vanjska politika možda iskorištava za ličnu finansijsku korist predsjednika suprotstavlja se načinu na koji smo oduvijek shvaćali javnu službu“, rekao je Daniel I. Weiner, vladin stručnjak iz neprofitnog Centra za pravosuđe Brennan.

Ako strani čelnici vjeruju da mogu utjecati na Trumpa punjenjem džepova njegove porodice, dodao je Weiner, to može iskriti njihove vlastite odluke.

Srpski studenti koji su predvodili masovne demonstracije protiv Aleksandra Vučića iskoristili su ovaj razvoj događaja kao primjer onoga što smatraju korumpiranim metodama svoje vlade. Hiljade ljudi demonstrirale su na tom mjestu. Prošli mjesec, oni i drugi kritičari proslavili su iznenađujuću pobjedu.

Srbijanski tužilac za organizirani kriminal optužio je Gorana Vasića, šefa Estele Radonjić Živkov i direktora kulturnog instituta, za zloupotrebu položaja. Tužilaštvo je izjavilo da je Vasić priznao krivotvorenje dokumenta kako bi opravdao oduzimanje zaštićenog statusa lokaciji.

Niko ne zna koliko će daleko istraga ići. Ali jedno pitanje koje je javno postavljeno jest je li Siniša Mali, srbijanski ministar financija, vršio pritisak na dužnosnike kulturne baštine da podrže projekt ili daju ostavku. Mali ima veze s Bijelom kućom preko Richarda Grenella, dugogodišnjeg Trumpovog saveznika i trenutnog izaslanika za posebne misije.

Mali je odbio komentirati projekt, pozivajući se na nastavak istrage. Affinity Partners, kompanija u vlasništvu Kushnera, kaže da se ugovor preispituje. Vučić je ublažio kaznenu istragu rekavši da “nije bilo nikakve krivotvorine”.

Odlična lokacija

Plan porodice Trump predviđa izgradnju hotela i stambenih tornjeva na vrhunskom zemljištu, preko puta raskošnog sjedišta vlade u centru Beograda. Zamijenio bi ruševine onoga što je poznato kao zgrada Glavnog štaba, dijela vojnog kompleksa koji je teško oštećen u NATO bombama 1999. godine. Šest godina kasnije proglašen je zaštićenim kulturnim dobrom.

Vujo Ilić, politolog na Univerzitetu u Beogradu, rekao je da Vučić „ima politički interes da se ovaj projekt razvije kako bi dobio veći pristup Trumpovoj administraciji“.

Suočen sa smjenom premijera u martu i pozivima na izvanredne izbore, Vučić želi pokazati da ima kredibilitet kod svjetskih čelnika, rekao je Ilić. U igri su i druga bilateralna pitanja, uključujući američke tarife i podršku Srbiji za pridruživanje Evropskoj uniji.

Steven Cheung, direktor komunikacija Bijele kuće, rekao je da „sve što predsjednik Trump čini jest u korist američkog naroda“.Vučićev ured nije odgovorio na zahtjev za komentar, ali srbijanski čelnik prošle je godine rekao da je “umro od smijeha” na pomisao da je “ovo iskoristio za politički utjecaj na Trumpa”.

U aprilu je Vučić odletio na Floridu s nadom da će se sastati s predsjednikom. Uspio se sastati samo s Rudolphom W. Giulianijem, predsjednikovim bivšim advokatom kojem je sada oduzeta advokatska dozvola. Srbijanska državna televizija izvijestila je da se Vučić iznenada razbolio i da je morao prekinuti putovanje.

Ipak, srbijanski predsjednik istaknuo je dva posjeta najstarijeg sina Trumpovog sina ove godine. „Obavio sam srdačan razgovor s Donaldom Trumpom Jr, sinom američkog predsjednika Donalda Trumpa, o bilateralnim odnosima između Srbije i SAD-a“, rekao je Vučić nakon sastanka 11. marta.

Sljedećeg mjeseca objavio je fotografiju na kojoj razgledava pečenje koju će poslužiti na večeri s Trumpovim sinom. Sredinom 2024. nazvao je posjet Kushnera „inspirativnim“.

„Vučiću je zaista važno naglasiti koliko je blizak Trumpu za domaću publiku“, rekao je Ilić. „Susret s porodicom Trump najbliži je susretu s Trumpom.“

Stara ideja o hotelu u Beogradu

Još 2013. Donald Trump je razmatrao lokaciju u Beogradu za hotel. Ideja se ponovno pojavila u njegovom prvom predsjedničkom mandatu. Grenell, tadašnji Trumpov savjetnik za rješavanje problema u napetim odnosima između Srbije i Kosova, potaknuo je srpske čelnike da razmotre preuređenje lokacije američkim ulaganjima.

Nakon što je Trump izgubio izbore 2020. godine, Grenell je pozvao Kushnera da preuzme projekt i poslužio je kao rani posrednik. Grenell se sastao sa srbijanskim predsjednikom 2022. i 2023. godine, a 2021. godine objavio je svoje fotografije s Malim na društvenim mrežama.

Na jednoj, Grenellova ruka bila je prebačena oko ramena Siniše Malog uz natpis: „Uvijek se dobro provodim s @mali_sinisa#belgrade.“ Videozapis je prikazivao dvojicu muškaraca kako pjevaju uglas na bučnoj večernjoj zabavi u prepunom beogradskom klubu. Grenell nije bio dostupan za komentar.

Do maja 2024. godine, srpska vlada postigla je dogovor s kompanijom povezanom sa Kushnerom.

Složila se dati investitorima 99-godišnji, besplatni zakup koji se može pretvoriti u vlasništvo, također besplatno, prema nacrtu ugovora koji je pregledao The New York Times. U zamjenu za doprinos zemljišta, srpska vlada će dobiti 22 posto profita od razvoja, prema ljudima upoznatim sa sporazumom.

Srbijanski ministar javno je zahvalio Malom na „energiji i trudu koji je uložio“ u projekt.

Poziv rano ujutro

Postojao je problem: Zavod za zaštitu kulturnih spomenika nije išao dalje. Dubravka Đukanović, arhitektica i univerzitetska profesorica koja je vodila institut, protivila se promjeni zaštićenog statusa lokacije.

U intervjuu je rekla da bi kompleks, koji je projektirao poznati srbijanski modernistički arhitekt, umjesto toga trebalo obnoviti i staviti u javnu upotrebu.

U junu 2024. godine, rekla je, pozvana je na sastanak s Malim, ministrom finansija. Olivera Vučković, direktorica paralelnog gradskog instituta, također je pozvana, prema osobi upoznatoj sa situacijom koja je govorila pod uvjetom anonimnosti zbog straha od posljedica za posao.

Mali je imao oštru poruku, ta je osoba rekla: “Podržite projekt ili dajte ostavku”.

Đukanović je rekla da je brzo dala ostavku zbog sastanka s Malim, ali je odbila dati daljnje detalje zbog istrage. Vučković nije bila dostupna za komentar.

Problem se tinjao još šest mjeseci, sve dok Trump nije ponovno izabran. Dana 14. novembra, srbijanska vlada objavila je da je ukinula zaštićeni status lokacije.

U institutu, Živkov, tadašnja zamjenica direktora, rekla je da su se zaposlenici odmah bacili na posao s pismom u kojem se navodi da je vlada „grubo prekršila Zakon o kulturnoj baštini“. Ako vlada u ovom slučaju pogazi vlastiti zakon, stoji u pismu, „svako kulturno dobro koje stvara neugodnosti investitoru ili predstavlja političku ili drugu prepreku može biti izbrisano na isti način.“

Dok se spremala za posao u 7:30 ujutro 18. novembra, rekla je Živkov, dobila je poziv od službenika Sigurnosno-informativne agencije, državne obavještajne i sigurnosne službe. Čekali su je u institutu.

U dva naknadna telefonska poziva, rekla je, “snažno su joj savjetovali” da odustane. Neustrašivo je poslala pismo – koje je, kako je rekla, potpisao svaki od 50-ak stručnjaka instituta – Vladi i Ministarstvu kulture.

Istraga napreduje

Europa Nostra, vodeća neprofitna organizacija za kulturnu baštinu u Evropi, zauzela je isti stav, rekavši da se stotine stručnjaka i brojne organizacije slažu da sudbina lokacije “ne bi trebala biti vođena kratkoročnim političkim i/ili komercijalnim interesima, već poštovanjem vladavine prava”.

Nije jasno je li pismo osoblja instituta potaknulo kaznenu istragu. Direktor instituta privremeno je pritvoren radi ispitivanja, a zatim je sredinom maja optužen za zloupotrebu položaja. Još se nije pojavio na sudu.

Ian Brekke, glavni advokat Affinity Partnersa, Kushnerove firme, odletio je u Beograd odmah nakon što je ta vijest objavljena, prema osobi upoznatoj sa situacijom koja je govorila pod uvjetom anonimnosti kako bi opisala povjerljive poslovne stvari. Srpski dužnosnici rekli su mu da se kontroverza svela na jednostavnu administrativnu pogrešku, rekla je ta osoba, ali Kushnerov tim još uvijek procjenjuje situaciju.

U međuvremenu, istraga tužioca je napredovala. Živkov, sada glavna konzervatorica u institutu, rekla je da je intervjuirana krajem maja.

Prema navodima tužilaštva, na njihovom popisu za ispitivanje nalaze se još 34 imena.

Izvor: New York Times

Reklama