Apelaciono vijeće za drugostepenu presudu Dodiku: Javna sjednica 12. juna

Sud Bosne i Hercegovine 26. februara izrekao je prvostepenu presudu predsjedniku entiteta Republika Srpska (RS) Miloradu Dodiku, osudivši ga na godinu dana zatvora i šest godina zabrane obavljanja političke dužnosti predsjednika RS-a.

Bosnian Serb President Milorad Dodik, center, speaks during a news conference with Prime Minister Radovan Viskovic, left, and Parliament Speaker Nenad Stevandic after Bosnian prosecutors ordered the detention of three top Bosnian Serb officials over a series of separatist actions, in the Bosnian town of Banja Luka, 240 kms northwest of Sarajevo, Wednesday, March 12, 2025. (AP Photo/Radivoje Pavicic)
Dodik je javno izjavljivao kako se ne planira žaliti na nju, jer ne priznaje Sud BiH (AP Photo/Radivoje Pavicic)

Javna sjednica vijeća Apelacionog odjeljenja Suda BiH u predmetu protiv optuženog Milorada Dodika i Miloša Lukića zakazana je za 12. juni 2025. godine, potvrđeno je iz Suda BiH.

Sud Bosne i Hercegovine 26. februara izrekao je prvostepenu presudu predsjedniku entiteta Republika Srpska (RS) Miloradu Dodiku, osudivši ga na godinu dana zatvora i šest godina zabrane obavljanja političke dužnosti predsjednika RS-a. Vršilac dužnosti direktora Službenog lista RS Miloš Lukić je oslobođen optužbe.

Optužnica, podignuta 2023. godine, tereti Dodika i Lukića za sistemsko podrivanje državnog autoriteta donošenjem zakona kojima se RS “odvaja” od nadležnosti Ustavnog suda BiH i odbija priznati odluke Visokog predstavnika međunarodne zajednice.

Tužilaštvo BiH tvrdi da su ti zakoni direktno ugrozili suverenitet države i otvorili put de facto secesiji RS-a.

Neposredno nakon izricanja presude, Dodik je javno izjavljivao kako se ne planira žaliti na nju, jer ne priznaje Sud BiH, ali ubrzo je u različitim medijskim istupima taj iskaz mijenjao.

Dodikov advokat Goran Bubić je, u međuvremenu, potvrdio kako će uložiti žalbu, iako su u Republici Srpskoj doneseni zakoni prema kojima vlasti ovog entiteta ne priznaju odluke Suda BiH.

Proglašen je krivim da je od 1. do 9. jula 2023. u Banjoj Luci, svjesno i znajući da je visoki predstavnik Christian Schmidt donio odluku kojom se sprečava stupanje na snagu Zakona o neprimjenjivanju odluka Ustavnog suda BiH od 1. jula iste godine, kao i odluku kojom se sprečava stupanje na snagu Zakona o izmjeni Zakona o objavljivanju zakona i drugih propisa RS-a, preduzimao radnje s ciljem nastavka zakonodavnog postupka, ne primjenjujući i ne provodeći odluke visokog predstavnika. Miloš Lukić, vršilac dužnosti direktora “Službenog glasnika” RS-a, je oslobođen.

Politička kriza u BiH

Poslije izricanja presude, u BiH je nastupila politička kriza, nakon što je vladajuća koalicija u NSRS-u usvojila zakone o zabrani djelovanja Državnog suda i tužilaštva, Visokog sudskog i tužilačkog vijeća BiH i Državne agencije za istrage i zaštitu (SIPA) na području RS-a.

Početkom aprila Ustavni sud Bosne i Hercegovine donio je rješenje o neizvršenju odluke ovog suda koja se odnosi na privremeno stavljanje van snage zakona o VSTV-u RS-a, uz obrazloženje da entitetski ministar pravde Miloš Bukejlović, donošenjem pravilnika o postupku kandidovanja i izbora prvih članova VSTV-a RS-a, nije poštovao konačnu i obavezujuću odluku – što povlači krivičnu odgovornost.

Ustavni sud je i druge zakone stavio van snage, a Tužilaštvo BiH je protiv Dodika i drugih čelnika entiteta RS pokrenulo istragu za krivično djelo “napad na ustavni poredak”. Sud BiH je odredio pritvor za Dodika, te premijera RS-a Radovana Viškovića i predsjednika NSRS-a Nenada Stevandića. Sud Bosne i Hercegovine je kasnije raspisao potjernicu, dok je raspisivanje Interpolove potjernice odbijeno.

Dodik je u međuvremenu nekoliko puta prelazio granicu BiH, ali nije poznato na koji način. Putovao je u Srbiju, Izrael i Rusiju, te se vraćao u Bosnu i Hercegovinu.

Izvor: Agencije

Reklama