Tribunal za Gazu: Prva javna skupština inicijative u Sarajevu
Globalna inicijativa Tribunal za Gazu pokrenuta je u Londonu u odgovoru na ono što opisuju kao potpuni neuspjeh organizirane međunarodne zajednice u provedbi međunarodnog prava u Gazi.

Prva javna Skuština Tribunala za Gazu, nezavisne inicijative civilnog društva osnovane kao „narodni tribunal“, započela je u Sarajevu i trajat će do 29. maja 2025., javlja Anadolija.
Ovaj značajan događaj predstavlja ključni korak u misiji Tribunala na dokumentaciji ratnih zločina tokom rata u Gazi, rješavanju rupa u odgovornosti međunarodnog pravosudnog sistema i zalaganju za pravdu za Palestince.
Nastavite čitati
list of 4 itemsRaskol među republikancima o američkom uključenju u rat
Sukob na Bliskom istoku izaziva zabrinutost u Pakistanu
General Kurilla, poznat kao ‘Gorila’, ima odlučujuću ulogu u akcijama protiv Irana
Globalna inicijativa Tribunal za Gazu formalno je pokrenuta u Londonu u novembru 2024. od strane koalicije akademika, intelektualaca, zagovornika ljudskih prava i predstavnika organizacija civilnog društva, u odgovoru na ono što opisuju kao „potpuni neuspjeh organizirane međunarodne zajednice u provođenju međunarodnog prava“ u Gazi.
Cilj mu je „probuditi civilno društvo na odgovornost i priliku“ da se pozabavi situacijom u Gazi kroz historijske, političke, filozofske i pravne dimenzije.

Moralni sud ‘porote savjesti’
Na čelu sa Richardom Falkom, uglednim stručnjakom za međunarodno pravo i bivšim posebnim izvjestiteljem Ujedinjenih naroda za okupirane palestinske teritorije, Tribunal pokušava „zatvoriti praznine vršenjem pritiska civilnog društva na vlade da djeluju“.
Događaj u Sarajevu označava značajan napredak u odnosu na prethodne pripremne sastanke i strateške sjednice Tribunala održane u Londonu i Istanbulu u februaru 2025, te Alicanteu u maju 2025. Raniji skupovi fokusirali su se na proceduralna pitanja i stratešku koordinaciju kako bi se pripremili za ovu javnu skupštinu.
“Sjednica u Sarajevu okupit će Upravni odbor Tribunala, specijalizirana vijeća, Savjetodavno vijeće za politiku i eksperte svjedoke tokom četiri dana javnih rasprava. Tokom tog vremena, sudionici će pregledati izvještaje istražitelja, saslušati iskaze svjedoka i stručnjaka te raspravljati o Nacrtu deklaracije, sveobuhvatnom dokumentu koji treba poslužiti kao referenca za odgovornost i sprječavanje sličnih situacija širom svijeta. ‘Porota savjesti’, sastavljena od desetak istaknutih osoba iz različitih disciplina, procijenit će dokaze koje su iznijeli svjedoci, stručnjaci i izvještaji vijeća, te donijeti svoj moralni sud”, stoji u najavi Tribunala za Gazu.
Tribunal prikuplja vizuelne i dokumentarne dokaze o najtežim kršenjima, sa ciljem doprinosa tačnom historijskom zapisu i usmjeravanja budućih pravnih postupaka.
Istovremeno, kako se navodi, sarađuje sa vjerodostojnim međunarodnim medijskim kućama kako bi se suprotstavio šutnji ili iskrivljavanju ratnih zločina koje je počinio Izrael u mainstream medijima.

Posebna rasprava o Srebrenici i Gazi
Sarajevska skupština Tribunala za Gazu, bit će strukturirana oko tri tematska segmenta.
Sjednica pod nazivom “Međunarodno pravo” zakazana je za 26. maj i na njoj će se ispitati će sistemska kršenja međunarodnih pravnih okvira, uključujući događaje Nakbe, manifestacije genocidne namjere i propuste u zaštiti civila.
Sesija pod nazivom „Međunarodni odnosi i svjetski poredak“, zakazana za 27. maj, fokusirat će se na geopolitičke okolnosti, političku ekonomiju genocida, praznine u odgovornosti u globalnom upravljanju i odgovore civilnog društva.
Tema „Etika i filozofija“ bit će na programu 28. maja, a bavit će se historijskim kontekstom palestinskog pitanja, njegovim ideološkim temeljima, otporom genocidu te politikom sjećanja i medijskim narativima.
Sarajevsko okupljanje Tribunala, završit će posebnom raspravom o Srebrenici i Gazi, nakon čega će uslijediti završne riječi i konferencija za novinare.
Tribunal za Gazu služi kao glas Palestinaca koji su sistemski isključeni iz dominantnih medija i političkih sistema. Cilj mu je ne samo osvijetliti sistemske nepravde protiv Palestinaca, već i unaprijediti pravnu, društvenu i političku transformaciju za sve potlačene zajednice širom svijeta.