Peti dan blokade novosadskog suda

Novosadski sud aktivisti drže u blokadi od četvrtka, tražeći oslobađanje uhapšenih na masovnim studentskim protestima koji potresaju Srbiju.

Studenti i građani su blokirali i glavni i sporedne ulaze u sud (FoNet/021)

Građani Novoga Sada ni nakon pet dana ne prestaju s blokadom gradskog suda zahtijevajući oslobađanje šestero uhapšenih građanskih aktivista koji su optuženi za rušenje ustavnog poretka Srbije i koji su u pritvoru duže od 60 dana.

Blokada novosadskog suda tokom koje je bilo sukoba s policijom počela je u četvrtak ujutro, od kada studenti i građani dežuraju na smjenu.

Rekli su da će blokada trajati sve dok novosadski aktivisti ne budu pušteni iz pritvora u kom se, kako su istakli, nalaze nezakonito.

Među pritvorenima je profesorica Marija Vasić koja je smještena u zatvorsku bolnicu u Beogradu zbog štrajka glađu i žeđu nakon što joj je produžen pritvor za još 30 dana.

Porodica i advokati saopćili su da od četvrtka nemaju nikakve službene informacije o zdravstvenom stanju profesorice Vasić.

„Marija ne traži milost, već zahtjeva slobodu za sve“, piše na jednom od transparenata koje građani nose ispred suda, prenose agencije, i dodaju da je student Aleksa koji je trčao maraton do Brisela na protestu ispred suda rekao „nema spuštanja tenzija, do pobjede, dok se svi aktivisti ne oslobode“.

Od ponedjeljka ujutro primjetno je manje policije u odnosu na četvrtak i petak, kada je bilo i incidenata i kada su u guranju s policijom ozlijeđeni građani, a pojedinima su policajci prskali biber sprej u lice.

Studenti i građani su blokirali i glavni i sporedne ulaze u sud, a među demonstrantima su i predstavnici opozicionih političkih stranaka.

“Sud će i dalje ostati blokiran za redovan rad sve dok naše kolege, studente i profesore ne vidimo na slobodi!”, poručili su iz opozicione organizacije SviĆe.

Studenti i građani protestuju zbog hapšenja aktivista organizacije STAV koji su okrivljeni na temelju audio snimke prisluškivanog razgovora, koji je emitiran na provladini televizijama 14. marta, navodi agencija Beta.

Advokati okrivljenih su u više navrata tvrdili da je Bezbedonosno-informativna agencija (BIA) razgovor prisluškivala nezakonito i dodali da audio snimka ne može biti pravno valjan dokaz u tom procesu.

Evropski parlament je u Rezoluciji koju je usvojio 7. maja zatražio oslobađanje pritvorenika.

“Evropski parlament poziva srpske vlasti da oslobode Mariju Vasić, Lazara Dinića, Mladena Cvijetića, Lada Jovovića, Srđana Đurića i Davora Stefanovića iz pritvora”, navodi se u Rezoluciji koja je usvojena na prijedlog izvjestitelja Evropskog parlamenta za Srbiju Tonina Picule.

Gotovo svakodnevni se protesti u Srbiji organiziraju od 1. novembra prošle godine kada se srušila nadstrešnica ulaza željezničke stanice u Novom Sadu i usmrtila 16-ero ljudi.

Najprije studentskim, a zatim i građanskim blokadama cesta i institucija već se pola godine traži sankcioniranje odgovornih u srbijanskoj vlasti za tu veliku tragediju. Vlast proteste optužuje da su dirigiranim stranim objavještajnim službama, i da žele promjenu vlasti nasilnim putem.

Izvor: Agencije

Reklama