Ministar odbrane BiH obustavlja vojnu saradnju sa Srbijom

Odluka dolazi nakon što je ministar odbrane Srbije Bratislav Gašić sjeo tokom intoniranja himne BiH u kasarni Oružanih snaga BiH u Banjoj Luci.

"Ovaj incident je dokaz da je ulazak BiH u NATO jedino rješenje krize u zemlji", poručio je Helez (Armin Durgut/PIXSELL)

Ministar odbrane Bosne i Hercegovine Zukan Helez izjavio je da je naredio obustavu svih aktivnosti u okviru bilateralne saradnje Ministarstva odbrane BiH sa Ministarstvom odbrane Srbije zbog nekorektnog ponašanja ministra odbrane Srbije, izuzev školovanja kadeta na vojnoj akademiji u Srbiji.

Ova odluka dolazi nakon što je ministar odbrane Srbije Bratislav Gašić sjeo tokom intoniranja himne Bosne i Hercegovine u kasarni Oružanih snaga BiH u Banjoj Luci, zajedno sa predsjednikom bh. entiteta Republika Srpska Miloradom Dodikom i predsjednikom Skupštine RS Nenadom Stevandićem.

Helez je podsjetio i da su tada bjegunci od bh. pravosuđa – Dodik, Stevandić i premijer RS-a Radovan Višković ušli u kasarnu Kozara, uprkos zabrani koju je on izdao unaprijed.

Dodao je također da je pokrenuo interni postupak za utvrđivanje odgovornosti povodom događaja na obilježavanju godišnjice 3. pješadijskog (RS) puka Oružanih snaga BiH u Kasarni Kozara u Banjoj Luci

“Ovaj incident je dokaz da je ulazak BiH u NATO jedino rješenje krize u zemlji”, poručio je Helez.

“U slučaju da se utvrde odgovornosti bit će poduzete zakonom propisane mjere prema osobama koje su identifikovane kao odgovorne, uključujući odgovorne u lancu komande.”

Protestna nota Srbiji

Ministar vanjskih poslova BiH Elmedin Konaković zbog ponašanja ministra Gašića uputio je protestnu notu Srbiji, u kojoj je naveo da njegovo sjedenje tokom intoniranja bh. himne predstavlja “grubo nepoštivanje državnih simbola BiH” i “uvredu za institucije i građane BiH”, te da je nespojivo sa ponašanjem koje se očekuje od visokog državnog zvaničnika strane zemlje.

Konaković je od Ministarstva vanjskih poslova Srbije zatražio da pošalje zvanično pojašnjenje povodom ovog incidenta.

Zabrana ulaska

Ministar odbrane BiH Zukan Helez ranije je izdao naređenje načelniku Zajedničkog štaba da pripadnici OS BiH ne smiju dozvoliti ulazak na vojne lokacije Oružanih snaga BiH Dodiku, Stevandiću i Viškoviću.

Kako je navedeno, Helez se pozvao na Zakon o odbrani BiH, s ciljem “otklanjanja političkog utjecaja na nesmetan život i rad OS BiH, destabilizaciju oružanih snaga i mogućeg gubljenja povjerenja građana u Oružane snage BiH”.

Zahtjev da se Dodiku, Stevandiću i Viškoviću zabrani ulazak na vojne lokacije OS BiH je stigao jer je Sud BiH raspisao unutrašnju potjernicu za njima zbog neodazivanja na poziv Tužilaštvu BiH koje ih tereti za “napad na ustavni poredak BiH”.

Višković, Stevandić i Dodik već gotovo dva mjeseca odbijaju da se odazovu Sudu BiH na saslušanje, a tome je prethodila nepravosnažna presuda protiv predsjednika entiteta Republika Srpska Milorada Dodika zbog nepoštivanja odluka visokog predstavnika u kojoj je osuđen na godinu dana zatvora i šest godina zabrane obnašanja funkcije predsjednika.

To je stvorilo dodatnu političku krizu, a koalicija na državnom nivou od tada praktično ne funkcioniše.

Inspektori Državne agencije za istrage i zaštitu (SIPA) su 23. aprila, prilikom Dodikove posjete Administrativnom centru Vlade entiteta Republika Srpska u Istočnom Sarajevu, pokušali prići entitetskom predsjedniku, ali su ih u tome spriječili pripadnici MUP-a RS-a.

Policijska uprava Istočno Sarajevo podnijela je nakon toga krivičnu prijavu Okružnom javnom tužilaštvu Republike Srpske protiv sedam pripadnika Državne agencije za istrage i zaštitu (SIPA), nakon neuspjelog pokušaja hapšenja predsjednika RS-a Milorada Dodika.

Izvor: Al Jazeera i agencije

Reklama