Studenti pozvali na blokadu 30 raskrsnica u Novom Sadu

Studenti u blokadi iz Novog Sada optužili su tužilaštvo i sud iz tog grada za politički progon studenata, profesora i aktivista.

Studentski pokret od vlasti traži krivičnu i političku odgovornost za tragediju u Novom Sadu (EPA-EFE/ANDREJ CUKIC)

Studenti u blokadi iz Novog Sada optužili su tužilaštvo i sud iz tog grada za politički progon studenata, profesora i aktivista i pozvali sugrađane na blokadu 30 raskrsnica u Novom Sadu danas u 18 sati, prenosi Beta.

Oni su to saopštili nakon što je Više javno tužilaštvo (VJT) u ponedjeljak podiglo optužni prijedlog protiv 12 aktivista, od kojih je šestero, kako su naveli, protipravno u pritvoru, a šestero je van zemlje zbog straha da se vrate.

VJT traži maksimalne kazne, produženje pritvora i suđenje u odsustvu za aktiviste koji su van zemlje.

“Istovremeno, Viši sud u Novom Sadu ukinuo je odluku o puštanju na slobodu našeg kolege Veljka Petrovića i predmet vratilo na ponovno odlučivanje. Veljko je protivpravno priveden 28. aprila zbog lažne optužbe da je izvršio nasilje nad dekanom Fakulteta sporta i fizičkog vaspitanja Patrikom Dridom, iako snimci pokazuju da nikakvog fizičkog kontakta nije uopšte ni bilo”, saopštiili su studenti.

Naveli su imena onih koje smatraju odgovornima za slučajeve “političkog progona” aktivista.

Među njima je tužilac Slobodan Josimović, koji traži maksimalne kazne, produženje pritvora i suđenje u odsustvu za aktiviste, a također je tužilac u slučaju “Nadstrešnica”.

Naveli su i ime sutkinje za prethodni postupak Tatjane Đurašković, koja je donijela rješenje o produženju pritvora aktivistima i odbacila zahtjev branilaca da se iz spisa izuzmu dokazi koji su protivzakonito pribavljeni.

Naveli su ime predsjednika Sudskog vijeća Srđana Savića, koji je ukinuo odluku o puštanju na slobodu studenta Veljka Petrovića i predmet vratilo na ponovno odlučivanje.

Naveli su i imena ostalih članova Sudskog vijeća, Slobodanke Gutović i Vesne Eremin Đorđević.

Blokadu 30 raskrsnica ranije su najavili i zborovi građana iz novosadskih mjesnih zajednica, koji zahtijevaju da budu raspisani redovni izbori za članove savjeta mjesnih zajednica.

Niz protesta

Studenti od 22. novembra prošle godine, uz podršku većeg dijela akademske zajednice te mnoštva društvenih grupa, blokiraju više od 60 fakulteta na sva četiri državna univerziteta, a njihove proteste vlast naziva “obojenom revolucijom”.

Protesti i blokade su pokrenuti nakon pogibije 16 ljudi u padu nadstrešnice na Željezničkoj stanici u Novom Sadu početkom novembra.

Studentski pokret od vlasti traži krivičnu i političku odgovornost za tragediju u Novom Sadu i zahtijevaju borbu protiv korupcije, slobodno i uređeno društvo i nezavisno djelovanje institucija.

Krajem januara, Miloš Vučević je podnio ostavku na mjesto premijera usljed blokada i protesta u Srbiji. Zastupnici Skupštine Srbije zatim su sredinom marta konstatovali njegovu ostavku.

U međuvremenu je organizovano je niz protesta, a najveći je održan 15. marta u Beogradu, kada je, prema mišljenju analitičara, bilo prisutno više stotina hiljada ljudi.

Nakon toga Skupština Srbije je sa 153 glasa izabrala Vladu koju će voditi Đuro Macut, a ključne resore, poput ministarstva unutrašnjih poslova, odbrane i finansija zadržat će dosadašnji ministri.

Izvor: Al Jazeera i agencije

Reklama