Predsjedništvo BiH o napadu na ustavni poredak i protjerivanju njemačke ministrice iz RS-a

Očekuje se da će Predsjedništvo BiH u redovnoj proceduri razmatrati aktuelnu političku situaciju nakon prvostepene presude predsjedniku RS Miloradu Dodiku.

Predsjedništvo BiH održat će i nekoliko vanrednih sjednica (Predsjedništvo BiH/FENA)

Predsjedništvo Bosne i Hercegovine danas će na sjednici raspravljati o napadu na ustavno-pravni poredak BiH, prenosi Fena.

Ova tačka dnevnog reda u martu je delegirana od članova Predsjedništva Denisa Bećirovića i Željka Komšića, ali je predsjedavajuća Predsjedništva BiH Željka Cvijanović delegirala tu tačku za drugi krug rasprave, što će se desiti danas, potvrđeno je Feni iz Predsjedništva BiH.

Očekuje se da će Predsjedništvo BiH u redovnoj proceduri razmatrati aktuelnu političku situaciju nakon prvostepene presude predsjedniku RS Miloradu Dodiku, osuditi protuustavno djelovanje vlasti iz RS-a.

Predsjedništvo BiH održat će i nekoliko vanrednih sjednica. Na jednoj od njih, na zahtjev člana Predsjedništva BiH Denisa Bećirovića, bit će razmatrano i protupravno protjerivanje njemačke ministrice za Evropu i klimu Ane Lührmann iz RS-a 4. aprila.

Napad na ustavni poredak

Sud Bosne i Hercegovine izrekao je 26. februara 2025. godine prvostepenu presudu kojom je predsjednik Republike Srpske Milorad Dodik osuđen na godinu dana zatvora i zabranjeno mu je obavljanje političkih funkcija u trajanju od šest godina. Presuda je donesena zbog krivičnog djela neprovođenja odluke visokog predstavnika kojom su obustavljene sve aktivnosti u vezi sa donošenjem zakona o neprimjenjivanju odluka Ustavnog suda BiH u RS-u.

Nakon presude, vlasti RS-a reagirale su “nezapamćenim napadima na ustavni poredak Bosne i Hercegovine”, kako je u svom izvještaju Vijeću sigurnosti UN-a napisao visoki predstavnik Christian Schmidt, usvajanjem zakona koje suštinski zabranjuje djelovanje državnog pravosuđa i agencija za provođenje zakona na teritoriji Republike Srpske. Schmidt je ocijenio da su ovi potezi usmjereni na stvaranje paralelnog i suprotstavljenog sistema između državnih i entitetskih institucija. Ustavni sud BiH je privremenim mjerama suspendirao ove zakone a Dodik je najavio planove za podnošenje nacrta novog ustava Republike Srpske.

Ministrica nepoželjna u RS-u

Njemačka ministrica za Evropu i klimu Ane Lührmann trebala se sastati početkom aprila u Banjoj Luci sa liderima opozicionih stranaka iz Republike Srpske, ali je objavljeno kako je sastanak otkazan, nakon što je vlada tog entiteta u BiH njemačku ministricu proglasila nepoželjnom, a entitetski predsjednik Milorad Dodik pozvao policiju da je “zauvijek isprati”.

Službeni Berlin je dan prije toga zabranio ulazak Dodiku u Njemačku zbog ugrožavanja ustavnog poretka BiH. Ulazak mu je zabranjen i u Austriju.

Schmidt u UN-u osudio napad na BiH

Visoki predstavnik u Bosni i Hercegovini Christian Schmidt obratio se prošle sedmice Vijeću sigurnosti Ujedinjenih naroda, koje je održalo redovnu polugodišnju raspravu o stanju u Bosni i Hercegovini.

On je prisutne podsjetio da se ove godine obilježava 30. godišnjica od potpisivanja Dejtonskog mirovnog sporazuma, koji je okončao krvoproliće u BiH.

Schmidt je istakao da su uvjeti za potpunu implementaciju civilnih aspekata Dejtonskog sporazuma u BiH pogoršali u odnosu na prethodne periode izvještaje, te je napomenuo da su izazovi s kojim se BiH suočava jesu kompleksni, ali da je vanredna kriza s kojom se zemlja suočava jesu posljedica ozbiljnih napada određenih političkih aktera na Dejtonski mirovni sporazum i koji narušavaju ustavni poredak BiH.

On je podsjetio da mirovni sporazum uključuje ad hoc mehanizme i instrumente međunarodne kontrole kako bi se očuvao održiv mir i ljudska prava i funkcionalne demokratije.

Izvor: Al Jazeera i agencije

Reklama