Szijjarto s Cvijanović: Mađarska neće podržati EU sankcije protiv Dodika
Dok smo mi na vlasti, sankcije neće biti uvedene protiv Dodika, zato što je za to na nivou EU-a potrebna jednoglasna odluka, rekao je šef mađarske diplomatije.

Mađarska neće podržati uvođenje sankcija Evropske unije protiv rukovodstva bh. entiteta Republike Srpske, poručio je šef mađarske diplomatije Peter Szijjarto nakon sastanka sa predsjedavajućom Predsjedništva BiH Željkom Cvijanović, održanog u srijedu u Budimpešti, javlja Anadolija.
Na zajedničkoj konferenciji za medije, Szijjarto je oštro kritikovao politiku Brisela prema Zapadnom Balkanu, nazvavši je “apsurdnom, neodgovornom i opasnom”.
Nastavite čitati
list of 3 itemsOrbanov zvaničnik dao podršku Dodiku, Komšić pozvao ambasadora na razgovor
Komšić će tražiti izuzimanje mađarskog kontingenta iz misije EUFOR-a u BiH
“Briselska politika po pitanju sigurnosti postaje apsurdna. Dok s jedne strane američki predsjednik Donald Trump radi na uspostavljanju mira u Evropi, evropski političari rade suprotno”, kazao je Szijjarto.
Istakao je da je stabilnost Balkana od ključnog značaja za cijelu Evropu, te da se ona može graditi samo kroz dijalog i međusobno poštovanje.
Odgovarajući na pitanje o mogućim sankcijama protiv predsjednika RS Milorada Dodika, Szijjarto je poručio:
“Ova mađarska vlada to nije nikad učinila ranije, niti planiramo i u budućnosti. Dok smo mi na vlasti, sankcije neće biti uvedene protiv predsjednika Dodika, zato što je za to na nivou EU-a potrebna jednoglasna odluka. Mi smatramo da je to progon političke prirode i smatramo da je to opasno što se radi protiv predsjednika Dodika.”
Navodeći da njegova zemlja nastavlja “podržavati mir i stabilnost u regionu”, Szijjarto je rekao da bez stabilnosti Republike Srpske nema stabilnosti Bosne i Hercegovine.
‘Strane intervencije’
Predsjedavajuća Predsjedništva Bosne i Hercegovine Željka Cvijanović izjavila je da se boji da u Bosni i Hercegovini postoje političke snage koje žele da vide nemire.
“Bojim se da u Bosni i Hercegovini stanuju političke snage koje žele da vide nemire, koje prizivaju nemire”, poručila je Cvijanović na zajedničkoj konferenciji za novinare nakon susreta s ministrom vanjskih poslova Mađarske Peterom Szijjartom u Budimpešti.
Istakla je kako je mađarskog šef diplomatije upoznala da se BiH nalazi u dubokoj političkoj i ustavnoj krizi, koju su, prema njenim riječima, prouzrokovale “strane intervencije”.
“Nedopustivo je da neki neizabrani stranac umjesto našeg domaćeg parlamenta donosi zakone. Dakle, to je praksa koja ne postoji u civilizovanom svijetu. Ogorčena sam činjenicom da Evropska unija, koja promoviše demokratske vrijednosti, toleriše takvo stanje”, izjavila je Cvijanović.
Dodala je da BiH funkcioniše kao “kolonija”, ali da se o tome “premalo priča”.
“Želimo da se vratimo dijalogu, na ono što su temeljne vrijednosti međunarodnog prava. Želim da se u Bosni i Hercegovini vratimo dijalogu”, kazala je.
Tvrdeći da u Bosni i Hercegovini postoje političke snage koje prizivaju nemire, Cvijanović je poručila:
“Vjerujem da prijateljske zemlje poput Mađarske mogu da prepoznaju da je problem ako se takvim ljudima ili takvim snagama da bilo kakva mogućnost da oni o nečemu odlučuju”, poručila je Cvijanović, dodajući kako želi da preko Mađarske uspiju objasniti i drugim međunarodnim partnerima u kakvoj se poziciji nalaze.
Njemačka i Austrija uvele sankcije
Njemačka ministrica za pitanja Evrope i klime Anna Luehrmann potvrdila je početkom mjeseca u Sarajevu kako su Njemačka i Austrija uvele zabranu ulaska za rukovodstvo bosanskohercegovačkog entiteta Republika Srpska, uključujući predsjednika Milorada Dodika, kao i da su zamrznuti infrastrukturni projekti koji su bili planirani za RS.
U intervjuu za Javni servis BiH (BHRT), njemačka ministrica je navela kako vlasti RS-a vode politiku koja ide u secesionističkom pravcu, što je direktno suprotno evropskim vrijednostima.
Ranije je Ambasada Njemačke u BiH objavila kako su Austrija i Njemačka odlučile poduzeti mjere protiv čelnih osoba RS-a. To je saopćeno nakon sastanka ministrica vanjskih poslova Austrije Beate Meinl Reisinger i njemačke ministrice Luehrmann u Sarajevu.
“Napadi vodećih političara Republike Srpske na ustavni integritet Bosne i Hercegovine koji bi svjesno trebali oslabiti čitavu državu, su neprihvatljivi i opasnost po sigurnost i stabilnost BiH i cijele regije, te blokiraju daljnji proces približavanja Evropskoj uniji i stavljaju budućnost zemlje na kocku”, stoji u zajedničkom saopćenju austrijske i njemačke ministrice.
Iz tog razloga su razloga Austrija i Njemačka, u dogovoru s evropskim partnerima, pokrenule mjere koje bi trojici odgovornih političara iz Republike Srpske spriječile ulazak u Austriju i Njemačku.
Hrvatska neće uvesti sankcije
Hrvatski premijer Andrej Plenković je tokom posjete BiH prije dva dana kazao kako Republika Hrvatska neće uvoditi sanckije za predsjednika bh. entiteta Republika Srpska Milorada Dodika.
“Meni se čini da nekakva inicijativa za usvajanje sankcija na nivou EU neće proći. Hrvatska neće uvoditi sankcije Dodiku. Mi nismo u istoj poziciji kao druge zemlje koje nisu susjedi. Banja Luka je od Zagreba udaljena sat i pol vožnje. Zato želimo slati umirujuće poruke, poticati dijalog i vraćati političke aktere u BiH u ustavne okvire”, izjavio je hrvatski premijer.
Po njegovom mišljenju, sankcije bi samo dodatno negativno djelovale političku situaciju u BiH i usporile njen evropski put, te bi destabilizirale zemlju, a to nije u interesu bh. građana, kao ni građana susjednih zemalja.
Izrazio je zabrinutost zbog trenutne političke krize, te naveo da je situacija jedna od najozbiljnijih nakon rata.
“Smatramo da je kriza ozbiljna i da svi politički akteri moraju pokazati odgovornost, vratiti se u ustavne okvire i smanjiti tenzije. Svi pokušaji secesionizma i separatizma, posebno od predstavnika Republike Srpske, su loši i štetni za funkcionalnost i opstanak BiH”, poručio je hrvatski premijer.