‘Evropske integracije i Dodik ne idu skupa’: Ostaje li Čović partner s liderom SNSD-a

Opozicioni Nebojša Vukanović smatra da predsjednik HDZ-a BiH nije raskinuo saradnju s Dodikom.

Narednih dana bit će poznato sjedi li Dragan Čović 'na dvije stolice' (Denis Kapetanović / Reuters)

Evropske integracije i Dodik ne idu skupa i Dragan Čović treba da se opredijeli na koju će stranu, istakao je Nebojša Vukanović, predsjednik stranke Za pravdu i red i poslanik u Narodnoj skupštini bosanskohercegovačkog entiteta Republika Srpska (NSRS).

Smatra da Čović, predsjednik Hrvatske demokratske zajednice Bosne i Hercegovine (HDZ BiH) s kojim opozicija iz RS-a vodi pregovore o formiranju koalicije na državnom nivou, igra dvostruku igru, tj. da se nije odrekao partnerstva s Miloradom Dodikom, predsjednikom RS-a i vladajućeg Saveza nezavisnih socijaldemokrata (SNSD).

„Deklarativne osude destruktivnog ponašanja SNSD-a suštinski ništa ne znače ako HDZ i dalje vodi politiku koja održava na vlasti i daje poluge moći SNSD-u da blokira Savjet ministara Bosne i Hercegovine, kao i druge institucije”, rekao je Vukanović za Federalnu televiziju (FTV), istakavši i kako međunarodna zajednica ima dio odgovornosti zbog Dodikovog destruktivnog ponašanja.

Vukanović je mišljenja i da će puno toga biti poznato „nakon dolaska Andreja Plenkovića, premijera Hrvatske, u Mostar“.

„Uskoro će mnoge stvari biti jasnije. Na vidjelo će izaći, prije svega da li je Milorad Dodik i dalje vitalni hrvatski nacionalni interes, da li će ga podržavati, indirektno u rukavicama, ili će Plenković doći sa drugačijim porukama iz Brisela za Čovića i HDZ“, smatra Vukanović.

Nikšić još vjeruje Čoviću

Nermin Nikšić, premijer bh. entiteta Federacija BiH i predsjednik Socijaldemokratske partije BiH (SDP BiH), „ne misli da je koalicija HDZ-SNSD još živa“.

“Neki vid međusobnog uvažavanja (između Dodika i Ćovića) još postoji, iako je Čović jasno rekao da je Dodik prešao crvenu liniju i da ne želi daljnju saradnju“, rekao je Nikšić gostujući u Jutarnjem programu TV Bosne i Hercegovine.

Kazao je i da se Čović „do sada pokazao kao ozbiljan političar s kojim se može razgovarati i koji drži riječ“.

Međutim, naglasio je i kako posljednji potezi lidera HDZ-a se ne slažu s izrečenim stavovima o Dodiku.

Stranke Trojke (SDP, Narod i pravda, Naša stranka) i HDZ iz Federacije BiH u drugoj polovini marta počeli su pregovore s dijelom opozicije iz RS-a (Srpska demokratska stranka, Partija demokratskog progresa, Za pravdu i red) o formiranju nove koalicije na državnom nivou, nakon što je Dodik nizom poteza otvoreno ugrozio ustavno-pravni poredak Bosne i Hercegovine.

Iako se činilo da stvari idu u toku da se vlast brzo formira, usporene su jer nisu imale podršku HDZ-a.

Naredni sastanak HDZ i dvije „trojke“ o eventualnoj novoj koaliciji bit će održan 10. aprila u Banjoj Luci, poslije kojeg će se gotovo sigurno znati ostaju li Čović i Dodik partneri.

Presuda i istraga

Dodika je Sud BiH nepravomoćno osudio na godinu dana zatvora i šest godina političke suspenzije zbog neprovođenja odluka Visokog predstavnika za BiH. Nakon toga je protiv njega i još dvojice čelnika RS-a, premijera Radovana Viškovića i predsjednika entitetske skupštine Nenada Stevandića, otvorena istraga zbog sumnje da su počinili krivično djelo ugrožavanja ustavnog poretka BiH. Za njima trojicom raspisana je centralna potjernica, jer se nisu odazvali na poziv Suda BiH.

Kao odgovor na presudu Dodiku, NSRS je usvojio niz zakona kojim se pokušava zabraniti rad državnih policijskih i pravosudnih institucija na području tog entiteta, uključujući Sud BiH, Tužilaštvo BiH, Agenciju za istrage u zaštitu (SIPA) i Visoko sudsko i tužilačko vijeće.

Opozicija u RS-u optužuje Dodika da u pokušaju da spasi sebe ugrožava cijeli entitet. Zapadne zemlje, uključujući SAD, EU i Veliku Britaniju kritikuju Dodikove postupke, upozoravajući na ugrožavanje mira u Bosni i Hercegovini. Njemačka i Austrija su mu prošle sedmice uvele sankcije i zabranjeno mu je putovanje u ove zemlje članice Evropske unije.

Izvor: Al Jazeera i agencije

Reklama