Dodik: RS će tražiti da se uključi u vojni sporazum sa Srbijom i Mađarskom
Srbija i Mađarska su ovih dana potpisale sporazum o strateškoj saradnji u području odbrane. Sporazum omogućava zajedničke vježbe te vojno-tehničku saradnju u nabavci naoružanja.

Predsjednik bh. entiteta Republika Srpska (RS) Milorad Dodik izjavio je u Banjoj Luci da će taj entitet poslati zahtjev za ulaskom u vojni sporazum s Mađarskom i Srbijom.
Dodik, koji je pred Sudom BiH nepravomoćno osuđen na godinu dana zatvora, najavio je da će u subotu biti održana proširena sjednica vlade bh. entiteta, na kojoj će tražiti da RS pošalje zahtjev da uđe u vojni sporazum sa Srbijom i Mađarskom, prenosi Anaodlija.
Nastavite čitati
list of 4 itemsBHRT u katastrofalnoj situaciji: Plate minimalne, oprema stara više od 30 godina
Potpisan memorandum o zapadnoj plinskoj interkonekciji BiH i Hrvatske
Forto: Vijeću ministara upućena odluka o privremenom finansiranju BHANSA-e
“[Republika] Srpska nikada ne smije da prihvati da bude dio NATO-a. Sutra [u subotu] imamo proširenu sjednicu Vlade Srpske i tražićemo da se uključimo u vojni i bezbjednosni sporazum sa Srbijom i Mađarskom. Mi na to imamo pravo”, izjavio je Dodik.
Srbija i Mađarska su 1. aprila ove godine u Beogradu potpisale sporazum o strateškoj saradnji u području odbrane. Sporazum omogućava zajedničke vježbe te vojno-tehničku saradnju u nabavci naoružanja.
Predsjednik Srbije Aleksandar Vučić je izjavio da se nada da je ovaj sporazum korak bliže ka stvaranju vojne alijanse Srbije i Mađarske.
Politička kriza
Najava ulaska u vojni sporazum s Mađarskom i Srbijom novi je Dodikov potez u jeku političke krize koju je izazvao nakon što ga je Sud BiH prvostepenom odlukom osudio na godinu dana zatvora i šest godina zabrane obavljanja funkcije entitetskog predsjednika zbog nepoštivanja odluka visokog predstavnika.
Tužilaštvo BiH je potom izdalo nalog za privođenje Dodika, kao i premijera RS-a Radovana Viškovića i Nenada Stevandića, čelnika entitetske skupštine. Osumnjičeni su za krivično djelo “napad na ustavni poredak” nakon što je Narodna skupština RS-a usvojila, a Dodik potpisao ukaz o objavi zakona kojima se zabranjuje djelovanje državnih pravosudnih i sigurnosnih institucija u tom bh. entitetu.
Sud Bosne i Hercegovine ranije je prihvatio prijedlog Državnog tužilaštva o raspisivanju međunarodne potjernice za Dodikom i Stevandićem, koji se terete za krivično djelo “napad na ustavni poredak”.
Interpol nije raspisao međunarodnu potjernicu.