Crna Gora demantira da je lobirala kod Interpola za Milorada Dodika

“Kategorički i nedvosmisleno odbacujem tvrdnje da je Ministarstvo vanjskih poslova Crne Gore, pa time i bilo koji diplomata, bilo angažovano kako Interpol ne bi odobrio raspisivanje crvene potjernice za Miloradom Dodikom i Nenadom Stevandićem”, napisao je ministar Ervin Ibrahimović na X-u.

"Ostajemo posvećeni principima vladavine prava, dobrosusjedskoj saradnji i poštovanju međunarodnog prava", napisao je ministar Ibrahimović na društvenoj mreži X. (AP Photo/Vadim Ghirda)

Ministar vanjskih poslova Crne Gore Ervin Ibrahimović demantirao je izjavu predsjednika bh. entiteta Republika Srpska Milorada Dodika da je Crna Gora lobirala kako Interpol ne bi odobrio raspisivanje crvene potjernice za Dodikom.

“Povodom izjave Milorada Dodika, koju su bez ikakve provjere činjenica preuzeli neodgovorni pojedinci zarad skupljanja jeftinih političkih poena nauštrb institucija Crne Gore, kategorički i nedvosmisleno odbacujem tvrdnje da je Ministarstvo vanjskih poslova Crne Gore, pa time i bilo koji diplomata, bilo angažovano kako Interpol ne bi odobrio raspisivanje crvene potjernice za Miloradom Dodikom i Nenadom Stevandićem. Ostajemo posvećeni principima vladavine prava, dobrosusjedskoj saradnji i poštovanju međunarodnog prava”, napisao je ministar Ibrahimović na društvenoj mreži X.

Miješanje u unutrašnja pitanja druge države

Prema njegovim riječima, takav angažman crnogorskih institucija predstavljao bi miješanje u unutrašnja pitanja druge države.

“U intenzivnoj komunikaciji sa kolegama iz Vlade takođe sam dobio uvjeravanja da se niko iz drugih resora nije na bilo koji način uključivao u ovaj postupak. Svako “angažovanje” sa zvanične adrese iz Crne Gore sa ciljem da Interpol, na zahtjev iz Bosne i Hercegovine, ne raspiše potjernicu za Miloradom Dodikom (ili bilo kojim drugim pojedincem) predstavljalo bi još jedno miješanje u unutrašnja pitanja druge države i grubo i veoma štetno narušavanje dobrosusjedskih odnosa sa nama prijateljskom Bosnom i Hercegovinom”, poručio je ministar Ibrahimović.

I podgorički Interpol potvrdio je danas da nije ostvarivao komunikaciju s Generalnim sekretarijatom Interpola u slučaju Dodika, jer na to ima pravo samo u slučajevima koji se tiču državljana Crne Gore.

‘Visokorizično’ hapšenje

Dodika je Sud BiH nepravomoćno osudio na godinu dana zatvora i šest godina političke suspenzije zbog neprovođenja odluka Visokog predstavnika za BiH, a nakon toga protiv njega i još dvojice čelnika RS-a, premijera Radovana Viškovića i predsjednika entitetske skupštine Nenada Stevandića, otvorena je istraga zbog sumnje da su počinili krivično djelo ugrožavanja ustavnog poretka BiH.

Kao odgovor na presudu Dodiku, RS je usvojio niz zakona kojim se pokušava zabraniti rad državnih policijskih i pravosudnih institucija na području tog entiteta, uključujući Sud BiH, Tužilaštvo BiH, Agenciju za istrage u zaštitu (SIPA) i Visoko sudsko i tužilačko vijeće.

Sud Bosne i Hercegovine je 27. marta tražio od Interpola raspisivanje međunarodne potjernice za Dodikom, koji je uprkos centralnoj potjenici u BiH, više puta napuštao zemlju, iako obavezu njegovog hapšenja imaju sve sigurnosne agencije, uključujući i Graničnu policiju BiH.

Dodikovo hapšenje u BiH se odgađa, jer su sigurnosne agencije u zemlji ocijenile da je njegovo hapšenje visokorizično, budući da ga čuva žandarmerija MUP-a Repubile Srpske, naoružana dugim cijevima.

Izvor: Agencije

Reklama