Ministrica potvrdila zabranu ulaska Dodiku u Austriju i Njemačku
Njemačka ministrica Anna Luehrmann kaže da su mjere protiv odgovornih u RS-u potrebne kako se ne bi ugrozio put BiH prema EU.

Njemačka ministrica za pitanja Evrope i klime Anna Luehrmann potvrdila je večeras u Sarajevu kako su Njemačka i Austrija uvele zabranu ulaska za rukovodstvo bosanskohercegovačkog entiteta Republika Srpska, uključujući predsjednika Milorada Dodika, kao i da su zamrznuti infrastrukturni projekti koji su bili planirani za RS.
U intervjuu za Javni servis BiH (BHRT), njemačka ministrica je navela kako vlasti RS-a vode politiku koja ide u secesionističkom pravcu, što je direktno suprotno evropskim vrijednostima.
Nastavite čitati
list of 4 itemsZločin u Štrpcima: Crna Gora prihvata odgovornost, poziv na povratak čojstva
Crkvenim zvonima u cijeloj BiH odana počast papi Franji
Njemačka podržava odluku visokog predstavnika, osude iz Banje Luke
Secesionističko djelovanje čelnika RS
Ranije je Ambasada Njemačke u BiH objavila kako su Austrija i Njemačka odlučile poduzeti mjere protiv čelnih osoba RS-a. To je saopćeno nakon sastanka ministrica vanjskih poslova Austrije Beate Meinl Reisinger i njemačke ministrice Luehrmann u Sarajevu.
“Napadi vodećih političara Republike Srpske na ustavni integritet Bosne i Hercegovine koji bi svjesno trebali oslabiti čitavu državu, su neprihvatljivi i opasnost po sigurnost i stabilnost BiH i cijele regije… te blokiraju daljnji proces približavanja Evropskoj uniji i stavljaju budućnost zemlje na kocku”, stoji u zajedničkom saopćenju austrijske i njemačke ministrice.
Iz tog razloga su razloga Austrija i Njemačka, u dogovoru s evropskim partnerima, pokrenule mjere koje bi trojici odgovornih političara iz Republike Srpske spriječile ulazak u Austriju i Njemačku, saopćeno je nakon sastanka dvije dužnosnice s predsjednicom Vijeća ministara BiH Borjanom Krišto u Sarajevu.
Za napad na ustavni poredak BiH uz Dodika su optuženi i premijer RS-a Radovan Višković i predsjednik entitetskog parlamenta Nenad Stevandić protiv kojih su državni tužitelji otvorili istragu.
“Milorad Dodik je svoje secesionističke provokacije i djelovanje podigao na novi nivo i jasno je prešao legalne crvene linije. Takvo ponašanje više ne želimo tolerirati”, rekla je Meinl-Reisinger.
Luehrmann kaže da su mjere protiv odgovornih u RS-u potrebne kako se ne bi ugrozio put BiH prema Evropskoj uniji.
“Odgovorni za napade na ustavni poredak Bosne i Hercegovine ugrožavaju mir i sigurnost u regiji i budućnost Bosne i Hercegovine u EU. Zato su naše mjere usmjerene upravo protiv tih osoba”, rekla je Luehrmann.
Dodik je optužio Njemačku da se iživljava nad Srbima, te najavio kontra mjere.

Status bjegunca
Čelnik RS-a Dodik u BiH ima status bjegunca jer je za njim raspisana interna potjernica i određen mu je jednomjesečni pritvor nakon što se odbio odazvati na poziv tužitelja za saslušanje u sklopu istrage zbog rušenja ustavnog poretka.
Prošle je sedmice, uprkos nalogu policijskim agencijama da ga uhapse, napustio BiH i pojavio se najprije u Izraelu, a potom i u Moskvi gdje ga je u utorak primio ruski predsjednik Vladimir Putin. Granična policija BiH još uvijek provodi istragu o tome kako je napustio državu, a da ga policajci na granici nisu opazili niti pokušali uhapsiti.
On se u srijedu navečer javio iz Banje Luke rekavši kako će nastaviti putovati u inozemstvo i neće dopustiti da ga se izolira.