Neuspješan i osmi pokušaj konstituiranja Skupštine Kosova

Kandidatkinja Pokreta Samoopredjeljenje Albulena Haxhiu ni u utorak nije dobila potrebnu većinu glasova za izbor na mjesto predsjednice parlamenta.

Haxhiu je u utorak dobila 54 glasa, tri manje nego u prethodnim pokušajima kada je redovno imala podršku 57 zastupnika, što je četiri manje od potrebnih 61
Haxhiu je u utorak dobila 54 glasa, tri manje nego u prethodnim pokušajima kada je redovno imala podršku 57 zastupnika, što je četiri manje od potrebnih 61 (REUTERS/Valdrin Xhemaj)

Ni osmi pokušaj konstituiranja devetog saziva Skupštine Kosova nije uspio, jer kandidatkinja Pokreta Samoopredjeljenje Albulena Haxhiu ni u utorak nije dobila potrebnu većinu glasova za izbor na mjesto predsjednice parlamenta.

Haxhiu je u utorak dobila 54 glasa, tri manje nego u prethodnim pokušajima kada je redovno imala podršku 57 zastupnika, što je četiri manje od potrebnih 61.

Troje zastupnika je bilo suzdržano, prenosi Anadolija.

Zahtjev opozicije

Protiv njene kandidature bila su 44 zastupnika iz doskorašnjih opozicijskih stranaka koje traže da Samoopredjeljenje predloži drugo ime za predsjednika parlamenta, što ta stranka odbija.

Sljedeća sjednica zakazana je za četvrtak u 10:00.

Prema zvaničnim rezultatima izbora održanih 9. februara, od 100 zastupničkih mjesta u Skupštini Kosova, Samoopredjeljenje je osvojilo 48 mandata, PDK 24, Demokratski savez Kosova (LDK) 20, a AAK/NISMA 8. Preostalih 20 mjesta namijenjeno je za manjinske zajednice.

Proces formiranja nove vlade na Kosovu može početi tek nakon izbora predsjednika i potpredsjednika Skupštine. Za izbor nove vlade potrebna je podrška najmanje 61 zastupnika u skupštini koja broji 120 mjesta.

Izvor: Agencije

Reklama