Godišnjica zločina u Ahmićima: HVO počinio zločin koji je šokirao svijet
Jedinice Hrvatskog vijeća odbrane (HVO) 16. aprila 1993. godine ubile su 116 osoba, starosti od tri mjeseca do 81 godine, a selo u potpunosti uništile.

Na današnji dan prije 32 godine u Ahmićima kod Viteza dogodio se jedan od najtežih zločina tokom rata u Bosni i Hercegovini.
Jedinice Hrvatskog vijeća odbrane (HVO) 16. aprila 1993. godine ubile su 116 Bošnjaka, starosti od tri mjeseca do 81 godine, a selo u potpunosti uništile. Još se traga za posmrtnim ostacima 15 osoba.
Nastavite čitati
list of 3 itemsZločinci u javnosti: Patriotizam koji ratne zločine čini ‘nevažnim’
Thomas Obruča: Ahmići su primjer pretvaranja idealnog svijeta u užas, bijedu i smrt
Pokolj u Ahmićima bio je ratni zločin koji su počinili pripadnici 4. bojne vojne policije Hrvatskog vijeća odbrane i jedinice “Jokeri”.
U selu je tada živjelo oko 800 Bošnjaka. Srušeno je više od 150 kuća i štala i minirane su dvije džamije.
Haški tribunal osudio je komandanta HVO-a Darija Kordića na 25 godina zatvora, a on je nakon odležane dvije trećine kazne pušten na slobodu u junu 2014. godine.
U Bosni i Hercegovini su ga dočekali brojni političari iz HDZ-a, u prvom redu predsjednik stranke Dragan Čović i aktuelna predsjedavajuća Vijeća ministara BiH Borjana Krišto, kao i zamjenik predsjedavajućeg Predstavničkog doma Parlamentarne skupštine BiH Marinko Čavara.
Pored Kordića, Haški sud je osudio i bivšeg pripadnika specijalne jedinice HVO-a Džokeri, Miroslava Cicka Bralu, na 20 godina zatvora, Paško Ljubičić osuđen je na osam godina zatvora, a nakon odležanih dvije trećine kazne pušten je na slobodu, dok je Tihomir Blaškić osuđen na devet godina zatvora.
Osuđeni su, prvostepeno, i Zoran, Mirjan i Vlatko Kupreškić, ali su u drugostepenom procesu oslobođeni.
Kordić se ne kaje
Prije dvije godine objavljena je snimka na kojoj Kordić na pitanje je li vrijedilo zatvora i rata, odgovara:
„Sve bih ponovio, ni sekunde ne bih zamijenio. Svaka sekunda je vrijedila“.
Uprkos činjenici da je presuđeni ratni zločinac, država Hrvatska nije oduzela odlikovanje Kordiću.
Pukovnik Bob Stewart, komandant britanskog bataljona u sastavu UN-a, jedinice koja je prva ušla u uništene Ahmiće nakon napada, izjavio je da je ono što su tada vidjeli u Ahmićima imalo veliki utjecaj na živote britanskih vojnika.
„Postoje ljudi izvan Bosne i Hercegovine kojima je zaista stalo do ove zemlje. Nadamo se da će ovo postati sjajna zemlja u kojoj se može i treba živjeti“, izjavio je Bob Stewart tokom jednog od prethodnih obilježavanja godišnjice zločina u Ahmićima.
Graciela Gatti Santana iz Urugvaja, predsjednica Međunarodnog rezidualnog mehanizma za krivične sudove, koji je zamijenio Međunarodni krivični sud za bivšu Jugoslaviju, rekla je da se „Ahmići moraju dodati dugom spisku nekad nepoznatih gradova i sela koji nas danas podsjećaju na gnusna nedjela na čiji spomen zadrhtimo od užasa i srama“.