Održana sjednica PIC-a u Potočarima povodom 30. godišnjice genocida u Srebrenici

Ambasadori Upravnog odbora Vijeća za implementaciju mira naglasili su čvrstu podršku međunarodne zajednice suverenitetu, teritorijalnom integritetu i ustavnom i pravnom poretku BiH.

Sa sjednice PIC-a u Srebrenici (Fena/ Detektor)

Nikada više građani Bosne i Hercegovine ne smiju postati žrtve mržnje, podstrekivanja ili nasilja zbog svog porijekla, vjerske ili etničke pripadnosti, poručio je predsjedavajući Upravnog odbora Vijeća za implementaciju mira (PIC) i visoki predstavnik međunarodne zajednice u BiH Christian Schmidt u utorak u Potočarima, prenosi Anadolija.

Ovo je prvi put da je sjednica PIC-a održana van Sarajeva.

Tri decenije od genocida

Ambasadori UO PIC-a održali su sastanak u Potočarima povodom 30. godišnjice genocida u Srebrenici, naglasivši čvrstu podršku međunarodne zajednice suverenitetu, teritorijalnom integritetu i ustavnom i pravnom poretku BiH, kao i njenom napretku ka evropskim i euroatlantskim integracijama.

Sjednica je održana u Memorijalnom centru Srebrenica-Potočari u znak podrške naporima za obilježavanje 30. godišnjice genocida u Srebrenici i odavanja počasti sjećanju na žrtve.

Članovi rukovodstva Centra i predstavnici udruženja žrtava predstavili su planove za obilježavanje 30. godišnjice genocida, pri čemu je iskazano duboko poštovanje prema njihovoj neumornoj posvećenosti istini i pravdi kao osnovama za izgradnju povjerenja i trajnog mira i stabilnosti, saopćeno je iz Ureda visokog predstavnika (OHR).

„Održavanjem sastanka u Potočarima, ovom jedinstvenom mjestu sjećanja, još jednom potvrđujemo opredijeljenost međunarodne zajednice za pružanje podrške Općem okvirnom sporazumu za mir i postignućima ostvarenim tokom tri decenije njegove provedbe“, rekao je Schmidt.

Iskreni dijalog

Memorijalni centar u Potočarima je državna institucija od izuzetne važnosti, sa jasno definiranim mandatom da čuva sjećanje na Srebrenicu, te da kroz obrazovanje, prepoznavanje i pomirenje doprinosi prevenciji bilo kakvog nasilja zasnovanog na etničkoj pripadnosti.

„Uposlenici Memorijalnog centra imaju kvalifikacije i sposobnosti da kreiraju viziju iskrenog dijaloga među svim narodima i mirnog suživota. Riječ je o sjećanju i o donošenju ispravnih zaključaka. Nikada više građani BiH ne smiju postati žrtve mržnje, podstrekivanja ili nasilja zbog svog porijekla, vjerske ili etničke pripadnosti“, naglasio je visoki predstavnik koji je prije sastanka položio vijenac na spomen obilježje i odao počast minutom šutnje žrtvama genocida u Srebrenici.

Članove PIC-a u Srebrenici osigurava Direkcija za koordinaciju policijskih tijela, a osim njega u Srebrenici je prisutan i komandant EUFOR-a Florin Barbu.

Izvor: Agencije

Reklama