Nikšić i Kraljević blokirali prijedlog da dug RS-a Viaductu vraća BiH
Niti u jednoj od dvije ponuđene varijante nije planirano da RS plati dug Viaductu, rekao je premijer entiteta FBiH.

Na sjednici Fiskalnog vijeća Bosne i Hercegovine , održanoj danas, blokiran je prijedlog da se dug entiteta bosanskohercegovačkog entiteta Republika Srpska prema slovenskoj firmi Viaduct isplati iz državnog budžeta, jer je premijer Federacije BiH Nermin Nikšić, kako je i ranije najavio, glasao protiv.
Osim njega, protiv je glasao i dopremijer Federacije BiH i ministar finansija Toni Kraljević.
Nastavite čitati
list of 3 itemsMinistarstvo finansija BiH treba za 15 dana pripremiti prijedlog isplate duga Viaductu
Gržić o odšteti Viaductu: Nije moguća naplata od BHANSA-e
“Ministar Kraljević i ja smo glasali protiv oba prijedloga za namirenje duga RS-a prema Viaductu d.o.o Portorož, a pošto sam jedini Bošnjak onda se moj glas tretira kao veto”, napisao je Nikšić na Facebooku.
Na stolu su, naveo je, bila dva prijedloga – prvi je podrazumijevao da se od sredstava od 200 miliona KM (oko 100 miliona eura) dobiti Centralne banke koja su prethodno bila planirana za transfere entitetima, u omjeru 2/3 Federacija 1/3 Republika Srpska izdvoji 110 miliona (oko 55 miliona eura) za isplatu obaveza prema arbitražnoj presudi u predmetu Viaduct d.o.o. Portorož, dakle 73 miliona (oko 37 miliona eura) na teret Federacije, a 37 (oko 19 miliona eura) miliona na teret stvarnog dužnika.
Drugi prijedlog je, dodao je, podrazumijevao da se okvir za institucije Bosne i Hercegovine poveća za 68 miliona KM (oko 34 miliona eura) i to tako da ukupan okvir iznosi 1.638.500.000 KM (oko 819 miliona eura), gdje bi izvor finansiranja bio iz prenesenog viška/finansijskog rezultata iz 2024. godine.
“Smatram da je bilo neozbiljno ponuditi dvije varijante u kojima niti u jednoj nije planirano plaćanje duga prema Viaductu od strane RS-a nego od Bosne i Hercegovine pri čemu bi Federacija plaćala u prvoj varijanti sama dvije trećine duga, a u drugoj bi se dio od te dvije trećine prelio i na kantone. Za mene je to bilo neprihvatljivo”, poručio je Nikšić.
“Naravno da Vijeće ministara može tražiti od Predsjedništva ili Parlamenta Bosne i Hercegovine da kroz budžet preuzmu plaćanje na teret Bosne i Hercegovine, ali i u tom slučaju opet bi dvije trećine platila Federacija. Sumnjam da će za takav prijedlog biti podrške i u Predsjedništvu BiH i u Parlamentu. Što se tiče sjednice Fiskalnog vijeća, ministar Kraljević i ja glasali smo protiv oba prijedloga, tako da prvi prijedlog nije prošao zbog veta, dok drugi prijedlog svakako ne bi prošao jer nije imao podršku ni iz Vijeća ministara”, dodao je.
Vijeće ministara BiH ranije je predložilo da dug Vlade RS-a bude plaćen iz budžeta Bosne i Hercegovine, odnosno preraspodjelom sredstava Centralne banke BiH, ali je Nikšić ranije najavio veto na takvu odluku.
“Ne damo novac Federacije BiH za tuđe dugove i tačka. Kada treba platiti obaveze, onda im je dobra država BiH i njen budžet. Prema sporazumu iz 2017. godine, Vlada RS se bezuslovno obavezala da će sama snositi troškove novčanih kazni”, rekao je Nikšić.
Dug veći od 50 miliona eura
Osim Nikšića, članovi Fiskalnog vijeća BiH su predsjedavajuća Vijeća ministara BiH Borjana Krišto, ministar finansija BiH Srđan Amidžić, predsjednik Vlade RS-a Radovan Višković, kao i entitetski ministri finansija Toni Kraljević i Zora Vidović.
Predsjedavajuća Vijeća ministara Borjana Krišto tvrdi da njene kolege iz RS-a mjesecima opstruiraju rješavanje slučaja.
Slovenska firma Viaduct d.o.o. Portorož tužila je BiH zbog toga što je Vlada RS-a jednostrano raskinula ugovora o koncesiji, koji se odnosio na izgradnju hidroenergetskog sistema na rijeci Vrbas.
Visina duga je 56,4 miliona eura, a zbog neizmirivanja obaveza kamate na dnevnom nivou iznose devet hiljada eura.
Evropska organizacija za sigurnost zračnog prometa (EUROCONTROL) obaviještena je da joj je izvršnim nalogom o zaplijeni od strane sudskih izvršitelja iz Brisela naloženo da zamrzne i ne izvršava bilo kakva dalja plaćanja prema Agenciji za pružanje usluga u zračnoj plovidbi BiH (BHANSA).
Zbog ovog duga moguća je obustava aviosaobraćaja u BIH.