Studenti biciklisti iz Minhena krenuli ka Ulmu na putu do Strasbourga

Studenti biciklisti koji iz Srbije već danima voze na ruti ‘Tura do Strazbura: pedalama za istinu’ u subotu iz Minhena kreću ka Ulmu.

Studenti biciklisti su u petak navečer stigli u Minhen, na Trg Odeonsplatz
Studenti biciklisti su u petak navečer stigli u Minhen, na Trg Odeonsplatz (AFP)

Studenti biciklisti koji iz Srbije već danima voze na ruti “Tura do Strazbura: pedalama za istinu” u subotu iz Minhena krenuli su ka Ulmu.

Grupa od 80 studentica i studenata je put Strasbourga krenula 3. aprila da bi se obratili nekim od “najvažnijih evropskih institucija” i da im ukažu na svoje zahtjeve, kao i na “istrajnost i posvećenost studenata u borbi za pravdu” u Srbiji.

Na tom putu preći će više od 1.300 kilometara, za šta će im, kako su rekli, biti potrebno od 12 do 13 dana, prenosi Radio Slobodna Evropa.

Oni su u petak navečer stigli u Minhen, na Trg Odeonsplatz, prenosi Beta.

U ovom bavarskom gradu ih je dočekala brojna publika, među kojom su bili i gradski zvaničnici, pripadnici dijaspore, prijatelji, kao i hor koji ih je pozdravio studentskom himnom “Gaudeamus Igitur”.

Kroz suze i smijeh, studente je dočekao crveni tepih, preko kog su ponosno propješačili gurajući bicikle ili podižući ih iznad glave u karakterističnom pozdravu.

Okupljene je pozdravio i gradski odbornik Andreas Vosseler koji je rekao da je došao da im ukaže čast, jer njihova želja pokreće hiljade ljudi u Srbiji koji izlaze na ulice.

Solidarnost sa studentima

“Mnoge profesionalne grupe u Srbiji solidariziraju se sa vama. Vaš angažman, vaš stav i vaše putovanje od Novog Sada do Strasbourga su snažan znak – time pokazujete građansku hrabrost. To znači da se aktivno zalažete za demokratiju – a upravo o tome se i radi u demokratiji”, poručio je studentima Vosseler.

Studente je u Minhenu dočekao i vladika Srpske pravoslavne crkve Grigorije koji je za N1 rekao da su studenti iz Srbije “najjednostavnije rečeno avangarda ne samo za Srbiju, nego za celu Evropu”, prenosi RSE.

“Srećan sam što mi možemo da ugostimo studente ovde u Minhenu, sutra u Augsburgu, Štutgartu u i gradu Karlsrue. Ako bismo mogli da budemo sa njima svaki sekund, to bi za nas bila velika čast. Ali i ovo, što imamo priliku da ih ugostimo velika je čast i velika radost”, rekao je on.

Dijaspora u Minhenu također je pokazala zajedništvo. Došli su iz različitih dijelova grada i okoline da pozdrave i podrže mlade ljude koji su, kako su naveli, na putu slobode, pravde i zajedničke vizije boljeg svijeta.

Prisutnost dijaspore, transparenti, aplauzi i zagrljaji učinili su da se Minhen sinoć pretvorio u njihov dom.

Studenti danas nastavljaju vožnju prema Ulmu.

Izvor: Agencije

Reklama