Nikšić: Ne damo novac za pokrivanje duga separatista iz RS-a
Svima onim koji su pravili račun bez krčmara poručujem da su to činili uzalud, naveo je premijer FBiH Nermin Nikšić.

U vezi sa današnjim Zaključkom Vijeća ministara Bosne i Hercegovine kojim je predviđeno održavanje sjednice Fiskalnog vijeća u Bosni i Hercegovini, želim jasno poručiti da što se tiče tog dijela sjednicu ne treba sazivati, naveo je u svojoj objavi na Facebooku premijer Federacije BiH Nermin Nikšić.
“Vijeće ministara se zaigralo, ali direktivu da se sazove sjednica Fiskalnog vijeća “u cilju usvajanja izmjena dokumenta Globalni okvir fiskalnog bilansa i politika Bosne i Hercegovine” možete “okačiti mačku o rep”. Jasno mi je da ministri iz separatistički raspoloženog SNSD-a imaju namjeru teret plaćanja duga Republike Srpske prenijeti na druge, ali mi nije jasna uloga ostalih koji su danas učestvovali u donošenju ovog zaključka na sjednici Vijeća ministara”, naveo je Nikšić.
Nastavite čitati
list of 3 itemsMandić o slučaju Viaduct: BiH će morati platiti dug
Vijeće ministara: O dugu Viaducta treba odlučiti Fiskalno vijeće
“Izmjene Globalnog okvira fiskalnog bilansa sa ciljem da se na cijelu državu, a u većinskom omjeru Federaciju Bosne i Hercegovine, svali obaveza vraćanja duga preduzeću Vijadukt d.o.o. nikada neću pustiti s obzirom da u Fiskalnom vijeću imam mogućnost veta. Želim odmah obavijestiti Vijeće ministara i one koji su izmaštali ovu odluku da traže druga rješenja, da ne čekaju utorak, jer će do utorka dug entiteta Republika Srpska narasti za dodatnih 54.000 KM.”
‘Račun bez krčmara’
“Svima onim koji su pravili račun bez krčmara poručujem da su to činili uzalud, da je što se tiče RS-a fajront i vrijeme za podvlačenje računa. Ne damo novac Federacije BiH separatistima iz RS-a za pokrivanje duga i tačka. Kada treba platiti dugove, onda im je dobra Bosna i Hercegovina, onda može i budžet. Prema sporazumu potpisanom 2017. godine Vlada Republike Srpske se bezuslovno obavezala da će isplatiti sve novčane kazne, a sporazum je potpisala tadašnja premijerka entiteta, Željka Cvijanović. Izvolite i ispunite svoju zakonsku obavezu, Federacija neće i nije dužna. Jasno nam je da je Federacija Bosne i Hercegovine razvijeniji, stabilniji i finansijski znatno nadmoćniji partner u državi. Vlasti entiteta Republika Srpska veću energiju troše na usvajanje separatističkih zakona nego na brigu za živote i egzistenciju svojih stanovnika. Sve su uložili na rušenje države, od koje sada žele iskamčiti novac za svoj dug. Dugovi jedan po jedan dolaze na naplatu i ne pada nam na pamet da pružamo ruku spasa rušiteljima ustavnog poretka”, zaključio je Nikšić na Facebooku.
Vanredna sjednica Vijeća ministara
Vijeće ministara Bosne i Hercegovine ranije je održalo vanrednu sjednicu fokusiranu na jednu tačku dnevnog reda – dug Republike Srpske prema slovenskoj firmi Viaduct u iznosu od 100 miliona KM. Prijedlog za otplatu ovog duga podnio je ministar finansija BiH Srđan Amidžić.
Sjednica je prekinuta jer prijedlog nije prethodno prošao proceduru usvajanja kroz Fiskalno vijeće, čije je zasjedanje planirano za početak naredne sedmice. Amidžićev prijedlog predviđa da dug RS-a prema Viaductu izmiruju državne institucije, konkretno Agencija za pružanje usluga u zračnoj plovidbi BiH (BHANSA).
Ministar prometa i komunikacija BiH Edin Forto je istakao je da BiH nema mehanizme da kontroliše cijeli proces, te da jedina opcija u ovom trenutku ostaje da država preuzme plaćanje tog duga. Forto je dodao da je Vijeće ministara usvojilo zaključak kojim se predviđa zahtjev Fiskalnom vijeću za izmjenu fiskalnog okvira, kako bi se budžetom omogućila isplata duga i deblokada računa BHANSA-e.
“Ukoliko Fiskalno vijeće ne da saglasnost, što je moguće s obzirom na to da bi preraspodjela sredstava iz Centralne banke mogla ići na štetu Federacije BiH, postoji velika vjerovatnoća da Federacija BiH to neće podržati. U tom slučaju, u utorak ćemo na sjednici Vijeća ministara razmatrati alternativne načine za deblokadu BHANSA-e, kako ne bi došlo do prekida nadzora zračnog prostora BiH”, poručio je Forto i dodao da će država BiH insistirati da se ovo riješi kroz budžet, ali ostaje otvoreno pitanje kako će ta sredstva naplatiti od entiteta.
Malo nakon toga Nikšić je potvrdio da se “ne treba čekati utorak, i da će staviti veto na takvu neku odluku”.
Svaki dan Bosnu i Hercegovinu košta 9.000 eura
Predsjedavajuća Vijeća ministara BiH Borjana Krišto je kazala da BiH svaki dan košta najmanje 9.000 eura, barem kamata, te da će se ona zalagati u ime institucije Vijeća ministara da se odmah izvrši arbitražna presuda kako bi se umanjile njene štetne posljedice po BiH i njene institucije i da se to učini odjednom i na zakonit način.
“Znamo da je jedini način intervencija u budžetu i ponudila sam danas prijedlog rješenja da napravimo te korekcije u budžetu za izvršenje sudske presude. Mogli bismo tražiti da Predsjedništvo BiH i Parlamentarne skupštine BiH što hitnije usvoje te korekcije. Cijelu priču bismo mogli završiti u idućoj sedmici”, kazala je Krišto.
Borjana Krišto zadužena je hitno zakazati vanrednu sjednicu Fiskalnog vijeća BiH u cilju usvajanja izmjena dokumenta Globalnog okvira fiskalnog bilansa i politika u BiH za razdoblje od 2025. do 2027. godine, radi izvršavanja obaveza po arbitražnoj presudi u predmetu Viaduct d.o.o. Portorož i drugi protiv Bosne i Hercegovine, a vezano za dobit Centralne banke Bosne i Hercegovine.
Zaustaviti ovršne postupke
Vijeće ministara BiH izmirenjem višemilionske obaveze, koja je posljedica spora tužitelja s Vladom Republike Srpske, želi zaustaviti daljnji obračun kamata koje na dnevnoj osnovi iznose 9.000 eura, te omogućiti neometano funkcioniranje Agencije za pružanje usluga u zračnoj plovidbi BiH (BHANSA), ali i zaustaviti ovršne postupke tužitelja pokrenute u Bosni i Hercegovini (u Mostaru, Banjoj Luci, Brčkom i Sarajevu) i inostranstvu (Luksemburg i Belgija), koji idu u pravcu ugrožavanja imovine Centralne banke BiH i budžetskih sredstava institucija BiH.
Podsjećamo, slovenska firma ‘Viaduct i drugi’ pokrenula je arbitražni postupak zbog jednostranog raskidanja ugovora o koncesiji Vlade Republike Srpske za izgradnju hidroenergetskog sistema na Vrbasu.
Vlada Republike Srpske zaključenim Sporazumom s Vijećem ministara BiH o međusobnim pravima i obavezama u vezi s arbitražnim postupkom u predmetu slovenske firme ‘Viaduct’ d.o.o. Portorož i drugi protiv tužene Bosne i Hercegovine još 2017. godine obavezala se bezuslovno ispuniti sve svoje obaveze plaćanja prema presudi donesenoj u ovom arbitražnom postupku u ime Bosne i Hercegovine, po prijemu dokumentovanog zahtjeva Pravobraniteljstva BiH, saopšteno je iz Vijeća ministara BiH.