Evropska komisija zabrinuta zbog protjerivanja hrvatskih građana iz Srbije

Vlasti Srbije su u posljednja tri mjeseca protjerale 15 hrvatskih državljana pod optužbom da predstavljaju sigurnosni rizik.

“Zabrinuti smo zbog izvještaja o slučajevima protjerivanja građana Evropske unije", izjavio je glasnogovornik Komisije Guillaume Mercier. (REUTERS/Antonio Bronić)

Evropska komisija je zabrinuta zbog protjerivanja hrvatskih državljana iz Srbije pod optužbom da navodno predstavljaju rizik za nacionalnu sigurnost, javlja Hina.

“Zabrinuti smo zbog izvještaja o slučajevima protjerivanja građana Evropske unije kojima su srbijanske vlasti naredile da napuste teritoriju jer navodno predstavljaju sigurnosni rizik”, izjavio je glasnogovornik Komisije Guillaume Mercier.

“Mjere koje se poduzimaju zbog interesa nacionalne sigurnosti moraju biti u skladu sa zakonskim okvirom Srbije i u skladu s evropskim i međunarodnim standardima za ljudska prava i takve mjere ne smiju ograničavati slobodu kretanja pojedinaca, uključujući i strane državljane”, dodao je Mercier.

Protjerano 15 hrvatskih državljana u tri mjeseca

Srbijanske vlasti u posljednja tri mjeseca protjerale su 15 hrvatskih državljana pod optužbom da predstavljaju sigurnosni rizik. Zadnji takav slučaj dogodio se ove sedmice kada je protjerana hrvatska državljanka Arien Stojanović Ivković, koja je udata u Beogradu i ima maloljetno dijete.

Srbijanske vlasti su joj dale rok od sedam dana da napusti teritoriju Srbije i zabranile ulazak u zemlju na godinu dana, uz obrazloženje da “predstavlja neprihvatljiv sigurnosni rizik”.

Stojanović Ivković vjeruje da je rješenje o protjerivanju uslijedilo nakon što je javno podržala studente koji višemjesečnim protestima zahtijevaju obračun s korupcijom i uređeno društvo, u kojem će institucije djelovati bez pritisaka i političkog utjecaja.

“Mi ćemo nastaviti pratiti situaciju i nećemo oklijevati izraziti našu zabrinutost srbijanskim vlastima na najvišoj razini, bude li potrebno”, rekao je glasnogovornik Komisije.

Izvor: Agencije

Reklama