Kolumnista portala Peščanik Dejan Ilić pušten na slobodu
Ilić je ranije priveden zbog sumnje na krivično djelo izazivanja panike.

Kolumnista Peščanika Dejan Ilić pušten je na slobodu, objavio je Peščanik na društvenoj mreži X, prenosi Fonet.
Ranije danas, Ilić je pozvan na razgovor u policijsku stanicu jer je osumnjičen za krivično djelo izazivanja panike. Treće osnovno javno tužilaštvo u Beogradu je potvrdilo da je Ilić priveden i da mu je određeno zadržavanje.
Nastavite čitati
list of 4 itemsStudenti iz Novog Sada žele vanredne parlamentarne izbore
U Novom Sadu do ponoći blokirana najprometnija ulica
Studenti ispred RTS-a ne odustaju od svojih zahtjeva
Tužilaštvo je navelo da je on u emisiji “Pokreni se” na TV Nova 29. marta izazvao paniku izjavom: “Imate da birate – ili ćete tim ljudima otvoriti vrata da se sklone, a otvaranje vrata je ta prelazna vlada ili ćete se pomiriti sa tim da će teći krv ulicama, da ćemo izgubiti ne znam koliko života i ne znamo čije živote, da bismo se oslobodili njih”.
Ilić je ranije danas ispričao da su ga policijski službenici sinoć zvali na informativni razgovor, a onda ponovo i danas prijepodne.
Kako je rekao, pretpostavlja da je razlog tome njegovo televizijsko gostovanje, čiji je dio izuzet iz konteksta i u dnevnom listu Politika objavljen pod naslovom „Prelazna vlada ili krvoproliće“.
U tekstu optužuju Ilića da je uputio prijeteću poruku i uznemirujuće tvrdnje. On naglašava da je, analizirajući trenutnu društveno-političku situaciju, uputio apel opoziciji i studentima da se dogovore o prelaznoj vladi, jer je to, kako je naveo, vjerovatno najmirnije rješenje koje je u ovom trenutku dostupno.
‘Novinari dužni da ukazuju na probleme u društvu’
Nezavisno udruženje novinara Srbije (NUNS) ranije je izrazilo zabrinutost zbog policijskog zadržavanja Ilića i ocijenilo da je takva reakcija tužilaštva “ozbiljan presedan i opasna poruka za slobodu izražavanja u Srbiji“.
“Krivični progon zbog izgovorene političke ocene ili predikcije o mogućim posledicama društvenih i političkih procesa, ne samo da je nesrazmeran, već i protivzakonit u svetlu domaćih i međunarodnih normi koje garantuju slobodu mišljenja i govora”, ocijenio je NUNS u saopštenju, a prenosi Beta.
NUNS je ocijenio da su novinari, javni intelektualci i analitičari dužni da ukazuju na probleme u društvu, a da institucije moraju da garantiraju sigurno okruženje za njihovo slobodno izražavanje.
“Umesto toga, svedočimo sve češćim pokušajima da se kritički glasovi ućutkaju kroz zloupotrebu pravosuđa i selektivnu primenu zakona. U demokratskom društvu, neslaganje sa iznetim stavom ne sme biti osnov za krivični progon. NUNS upozorava da ovakvi potezi državnih organa imaju efekat zastrašivanja i odvraćanja od javnog angažmana, čime se dodatno urušava prostor za javnu debatu”, dodaje se.
To novinarsko udruženje je pozvalo nadležne da hitno obustave postupke koji mogu predstavljati direktan udar na slobodu izražavanja i izrazilo solidarnost sa Ilićem i njegovim pravom da slobodno i odgovorno iznosi stavove, čak i kada su oni provokativni.