Predsjednik Evropskog vijeća Costa: Nepokolebljiva posvećenost BiH
Predsjednik Evropskog vijeća Antonio Costa je rekao da lideri zemlje imaju ključnu ulogu u provođenju neophodnih reformi i smanjenju tenzija.

Predsjednik Evropskog vijeća Antonio Costa poručio je u telefonskom razgovoru sa članom Predsjedništva Bosne i Hercegovine Denisom Bećirovićem kako je najbolji put Bosne i Hercegovine napredak ka EU agendi ponovivši “nepokolebljivu posvećenost EU stabilnosti i sigurnosti BiH”.
“U telefonskom razgovoru sa Denisom Bećirovićem razgovarao sam o zabrinjavajućim dešavanjima u Bosni i Hercegovini. Uvjerio sam ga u nepokolebljivu posvećenost EU podršci stabilnosti i sigurnosti zemlje”, objavio je Costa na društvenoj mreži X i dodao:
Nastavite čitati
list of 4 itemsKomšić i Bećirović zvanično zatražili od EUFOR-a da asistira u hapšenju Dodika
Bećirović optužio Vučića da pogoršava krizu u BiH, Cvijanović krivi Schmidta
Bećirović: Predsjednik Srbije nije nadležan da bude advokat destruktivnih pojedinaca u BiH
“Najbolji put naprijed je napredak na agendi EU.”
In my phone call with Denis Bećirović, I discussed the worrying developments in Bosnia & Herzegovina.
I assured him of the EU’s steadfast commitment to supporting the country’s stability and security. The best way forward is to make progress on the EU agenda.
The country’s…
— António Costa (@eucopresident) April 9, 2025
On je poručio da lideri zemlje imaju ključnu ulogu u provođenju neophodnih reformi i smanjenju tenzija.
U Sarajevu je ranije u utorak boravila visoka predstavnica Evropske unije za vanjsku politiku i sigurnost Kaja Kallas koja je naglasila posvećenost suverenitetu i cjelovitosti BiH kazavši da rukovodstvo entiteta Republika Srpska posljednjim postupcima podriva institucije države.
Politička kriza u BiH
Politička kriza u Bosni i Hercegovini uslijedila je nakon što je Sud BiH krajem februara nepravomoćno osudio predsjednika entiteta RS Milorada Dodika na godinu zatvora i šest godina zabrane vršenja dužnosti entitetskog predsjednika, zbog “nepoštivanja odluka visokog predstavnika u BiH”.
Tužilaštvo BiH je potom izdalo nalog za privođenje Dodika, kao i premijera RS-a Radovana Viškovića i Nenada Stevandića, čelnika entitetske skupštine. Osumnjičeni su za krivično djelo “napad na ustavni poredak” nakon što je Narodna skupština RS-a usvojila, a Dodik potpisao ukaz o objavi zakona kojima se zabranjuje djelovanje državnih pravosudnih i sigurnosnih institucija u tom bh. entitetu.
Državna agencija za istrage i zaštitu (SIPA) procijenila je da bi hapšenje Dodika bila akcija visokog sigurnosnog rizika, zbog čega je zatražena asistencija EUFOR-a, na čiji odgovor se još čeka.