Rijeke i dalje prijete brojnim objektima, najteže u Prijedoru i Sanskom Mostu

Vanredno stanje odbrane od poplava od jutros je uvedeno i za rijeku Unu na području Hrvatske Kostajnice.

Usljed obilnih padavina u Prijedoru je protekle noći poplavljeno ili zaplavljeno više od 350 stambenih i pomoćnih objekata (Miomir Jakovljević - Anadolija)

Nabujale rijeke uzrokovale su brojne probleme u Bosni i Hercegovini, a u subotu je najteže stanje bilo na sjeveru i sjeverozapadu te zemlje jer se voda izlila iz riječnih korita na području Sanskog Mosta, Prijedora te još nekoliko manjih mjesta.

U Prijedoru je u noći između petka i subote proglašeno vanredno stanje odbrane od poplava, a lokalne su vlasti izvijestile kako je poplavljeno oko 600 objekata.

U Sanskom Mostu rijeka Sana je u subotu ujutro bila na nivou od gotovo 430 centimetara, a tokom noći voda je prodrla i u zgradu općine pa je morala biti organizirana akcija izvlačenja arhive koja je tamo pohranjena.

Na području Gradiške poplavljeno je pedesetak stambenih i pomoćnih objekata, no iz lokalne civilne zaštite tvrde kako je najkritičnije razdoblje prošlo jer je nivo vode prestao rasti nakon što su oslabile kišne padavine.

Voda se postupno povlači i na području 16 banjolučkih naselja koja su poplavljena u petak i gdje je također proglašeno stanje vanredne odbrane od poplava.

“Rijeke Vrbas i Bosna su u opadanju i nema potrebe za širenjem panike, ali ni prostora za opuštanje”, kazao je direktor Uprave civilne zaštite Republike Srpske Boris Trninić.

Više regionalnih cesta na sjeveru BiH ipak je i dalje pod vodom pa je promet u prekidu, a entitetski automoto klubovi pozivaju vozače da budu oprezni i provjere stanje na prometnicama ukoliko putuju tim područjima.

Naselje u Prijedoru snimljeno 29. marta 2024. [Miomir Jakovljević – Anadolija]

U Hrvatskoj i dalje rastu vodostaji a najkritičnije je na rijeci Uni kod Hrvatske Kostajnice gdje je proglašeno vanredno stanje odbrane od poplava, te je oko 18 sati dosegnut vrhunac vodnog vala, no ne očekuje se daljnji porast vodostaja.

Una oko 18 sati dosegnula vrhunac, ne očekuje se daljnji porast

“Već tijekom noći će nastupiti lagana relaksacija stanja i opadanje vodostaja”, rekao je Hini u subotu predvečer Tomislav Novosel iz Glavnog centra obrane od poplava Hrvatskih voda.

Vodostaji su prema njegovim riječima je u skladu s prognozama.

Una je oko 18 sati dosegnula 485 centimetara, što, dodao je Novosel, ne ugrožava kuće ni stanovništvo. Ne očekuje se da će vodostaj preći razinu od plus 490 centimetara.

Zasad montažno-demontažni sustav u cijeloj svojoj duljini od 540 metara odolijeva pritiscima rijeke Une i stanje je više-manje stabilno na području grada Hrvatske Kostajnice, rekao je Novosel.

No, problem je poplavljene državna cesta uzvodno i nizvodno od Kostajnice pa je onemogućeno prometovanje uzvodno prema Dvoru i nizvodno prema Dubici.

Na karlovačkom području na snazi su vanredne mjere odbrane od poplava za Kupu i Koranu, ali se veći problemi ne očekuju jer vodostaji neće premašiti crvenu liniju od 800 centimetara na kojoj počinju ozbiljniji problemi.

Što se tiče Save od danas ujutro su uvedene vanredne mjere odbrane od poplava na Jasenovačkom području. Cesta prema naselju Mlaka je pod vodom i nažalost naselje Mlaka je odsječeno od Košutarice, odnosno Jasenovca.

Na području donjeg toka Save, nizvodno od Jasenovca sve do Županje u idućih nekoliko dana očekuje se provođenje redovnih mjera odbrane od poplava.

Generalno stanje je dobro, ali naravno ne smijemo se opustiti jer sigurno ovo su visoki vodostaji, visoki su pritisci na nasipe, treba jednostavno iskontrolirati situaciju do kraja”, rekao je Novosel.

Stanje u Slavoniji je puno bolja u odnosu na jučer te slijedi sanacija štete, odnosno čišćenje i sušenje poplavljenih objekata.

Izvor: Agencije

Reklama