Ministarstvo finansija BiH treba za 15 dana pripremiti prijedlog isplate duga Viaductu

Vijeće ministara je usvojilo Zaključak kojim je Ministarstvo finansija i trezora BiH zaduženo da bez odgađanja, a najkasnije u roku 15 dana, pripremi prijedlog rješenja za isplatu potraživanja.

Vijeće ministara je naredilo Ministarstvu finansija da hitno djeluje (FENA/Harun Muminović)

Vijeće ministara BiH je razmatralo Informaciju o radu Tima za pregovore sa punomoćnicima firme Viaduct d.o.o. Portorož i drugih o naplati duga koji ova firma potražuje, što je dovelo u opasnost odvijanje zračnog saobraćaja u BiH.

Vijeće ministara je usvojilo Zaključak kojim je Ministarstvo finansija i trezora BiH zaduženo da bez odgađanja, a najkasnije u roku 15 dana, pripremi prijedlog rješenja za izvršenje isplate potraživanja.

To uključuje glavni dug, kamate i troškove arbitražnog postupka što sa 1. martom 2025. godine iznosi 110.169.862,95 konvertibilnih maraka (56 miliona eura).

Ministri iz RS-a ponovo nisu komentarisali slučaj Viadukt, dok ih njihove kolege optužuju za opstrukcije.

„Oni ne nude nikakvu argumentaciju, oni ne nude nikakva rješenja, oni se čak uopšte na bave ovom temom, oni su jednostavno prepustili institucije Bosne i Hercegovine da se bave ovom temom kao da nisu ništa potpisali 2017., kao da to ne postoji. Jednostavno, žargonski rečeno, prave se ludi”, kazao je zamjenik ministra finansija i trezora BiH Muhamed Hasanović.

Agencija suočena s blokadom

Agencija za pružanje usluga u zračnoj plovidbi Bosne i Hercegovine (BHANSA) suočena je sa blokadom sredstava neophodnih za odvijanje zračnog saobraćaja.

EUROCONTROL je obavijestio BHANSA-u da je, na osnovu sudske odluke, naređeno zamrzavanje svih isplata prema Agenciji.

To je rezultat arbitražne presude donesene u korist slovenske kompanije Viaduct protiv Bosne i Hercegovine.

BHANSA nije bila stranka u tom sporu. Riječ je o slučaju izgradnje hidroelektrana na Vrbasu, u kojem je ugovor raskinut između Vlade entiteta Republika Srpska i slovenske kompanije.

Ta firma sada potražuje dug koji Vlada RS-a odbija podmiriti, iako se Sporazumom obavezala na to.

Cijeli iznos dolazi na naplatu institucijama BiH

Cijeli iznos na naplatu dolazi institucijama Bosne i Hercegovine, iako se arbitraža vodi zbog neispunjenog ugovora koji je sa Slovencima sklopila Vlada Republike Srpske. Radi se o ugovoru sa Viaductom iz 2004. godine, vrijednom 165 miliona eura koji je trebao osigurati gradnju hidroelektrana Krupa i Banjaluka Niska.

Do arbitraže je došlo nakon što je u oktobru 2015. godine HES Vrbas, u većinskom vlasništvu slovenačkog preduzeća, Vladi RS uputio odštetni zahtjev od 23 miliona eura zbog jednostranog raskida ugovora.

Stručnjak za civilno vazduhoplovstvo Alen Šćuric, koji je imao uvid u dokument EUROCONTROL-a, rekao je u srijedu za Al Jazeeru da bi sredstva BHANSA-i mogla biti blokirana za deset dana, ako problem do tada ne bude riješen.

“Jednostavno, BHANSA dobija sredstva od EUROCONTROL-a za njihovo funkcionisanje, uključujući i kontrolore leta, i sve operacije koje oni provode. Vi morate znati da iznad BiH godišnje ima 531.416 preleta, koliko je bilo u prošloj godini i 22.625 letova prema aerodromima u BiH.

E sad, zamislite tu situaciju: što se preleta tiče, to je nešto što EUROCONTROL može da izbjegne taj zračni prostor, to znači ogroman nedostatak novaca koji bi tada bio u BiH, mi govorimo o milionima i milionima, zbog tih preleta, ali što se tiče slijetanja u BiH, tada njih uopšte neće biti. Jednostavno, svi aerodromi će biti bez putnika, bez aviona”, rekao je Šćuric.

Izvor: Al Jazeera i agencije

Reklama