Banja Luka zatrpana otpadom, ugroženo javno zdravlje

Gradonačelnik Draško Stanivuković u nedjelju je proglasio vanrednu situaciju zbog ugroženosti javnog zdravlja i moguće ekološke katastrofe.

Smeće se gomila od petka pored kontejnera, a ptice, mačke i psi ga raznose (EPA-EFE/HANNIBAL HANSCHKE)

Grad Banja Luka zatrpan je otpadom već šesti dan. Smeće se gomila od petka pored kontejnera, a ptice, mačke i psi ga raznose.

Gradonačelnik Draško Stanivuković u nedjelju je proglasio vanredno stanje zbog ugroženosti javnog zdravlja i moguće ekološke katastrofe.

Regionalna deponija „DEP-OT” je u štrajku. Štrajk podrazumijeva skraćeno radno vrijeme, od 7 do 13 sati, umjesto radnog vremena od 24 sata.

Sindikalna organizacija preduzeća „DEP-OT“ donijela je odluku o štrajku jer „komunalno preduzeće „Čistoća“ koje odvozi otpad, nije ispoštovalo dogovor postignut sa gradonačelnikom Banje Luke u vezi sa sudskim sporom i presudu oko zemljišta na kojem je deponija“.

Dva miliona odštete

Sudskom presudom firma „Čistoća“ dobila je zemljište na kojem je regionalna deponija, nakon čega je to preduzeće zatražilo od “DEP-OT-a” da napuste posjed do 22. februara. Osim toga, “DEP-OT”, prema presudi, mora “Čistoći” isplatiti oko dva miliona KM [oko milion eura] sa zateznom kamatom na ime odštete.

“Na sastanku sa gradonačelnikom, na kom su bili i predstavnici “Čistoće”, dogovoreno je da se ne ide u izvršenje presude dok se ne postigne dogovor. Međutim, “Čistoća” to nije ispoštovala, krenuli su u izvršenje presude u finansijskom smislu i blokirali su nam dva miliona KM”, rekao je za Fenu v. d. direktora “DEP-OT-a” Ratko Jokić.

On tvrdi da su radnici donijeli odluku o štrajku, ali da se kamioni sa otpadom primaju. Otpad se dovozi i iz drugih okolnih lokalnih zajednica koje nisu zatrpane smećem, za razliku od Banje Luke.

“Uvjeravam javnost da na našoj kapiji nijedan kamion ne čeka. Zašto je Banja Luka puna smeća, to je pitanje za ‘Čistoću'”, rekao je Jokić.

Direktor ‘Čistoće’ nedostupan za objašnjenja

U preduzeću „Čistoća“ a. d. Banja Luka odgovornost prebacuju na „DEP-OT“ koji štrakuje, a direktor Aleksandar Bajić je nedostupan za detaljna objašnjenja.

Na deponiji u Ramićima, kod Banje Luke, odlaže se otpad iz Gradiške, Laktaša, Srpca, Prnjavora, Čelinca, Kotor-Varoša i Kneževa.

Javno preduzeće “DEP-OT” osnovalo je osam lokalnih zajednica. Grad Banja Luka je najveći vlasnik sa 62 posto udjela, a među većim suvlasnicima su Gradiška sa 14 i Prnjavor sa 10 posto. Ostali suvlasnici su lokalne zajednice: Laktaši, Srbac, Čelinac, Kotor-Varoš i Kneževo.

Spor zbog zemljišta između ova dva preduzeća traje već nekoliko godina. U novembru 2020. godine, entitetska Uprava za geodetske i imovinsko-pravne poslove [RUGIPP] je utvrdila da “Čistoća”, koja je do 2004. godine upravljala regionalnom deponijom, ima pravo vlasništva nad predmetnim zemljištem.

Osporavanje odluke

Grad Banja Luka i preduzeće “DEP-OT” su posredstvom Pravobranilaštva osporavali tu odluku, ali je Okružni sud u Banjoj Luci početkom jula 2022. godine odbacio njihove tužbe kao neosnovane.

Na osnovu presude, RUGIPP je donio rješenje kojim je “Čistoća” upisana kao vlasnik, dok je Okružni privredni sud u Banjoj Luci 2024. godine naložio „DEP-OT-u” da nepokretnosti preda u posjed „Čistoći“.

Većinski vlasnik “Čistoće” sa 51,02 posto učešća je “Tržnica” d.o.o. Banja Luka, dok Grad Banja Luka ima vlasništvo od 30 posto kapitala.

Banjalučku “Tržnicu” ranije je kupio Mladen Milanović iz Mrkonjić-Grada, koji u Banjoj Luci ima vlasništvo nad dvije banke – Nova banka i Atos banka. Jedan je od velikih građevinskih investitora.

Izvor: Agencije

Reklama