Njemačka razmatra konkretne mjere prema bh. entitetu RS i čelnicima

Na upit Al Jazeere Vladi Njemačke hoće li se odlučiti za sankcije RS-u i čelništvu entiteta, odgovoreno je kako „Federalna vlada trenutno razmatra konkretne mjere“.

Dodik je zaprijetio sankcijama Njemačkoj i njenom ambasadoru u BiH (EPA-EFE/ NIDAL SALJIC)

Nakon usvajanja spornih zakona u Narodnoj skupštini bosanskohercegovačkog entiteta Republika Srpska (NSRS), brojne evropske države i institucije su, uz objavljene kritike poteza RS-a i tamošnjeg predsjednika Milorada Dodika, najavile i konkretnije poteze poput sankcija.

Na upit Al Jazeere Vladi Njemačke, odnosno tamošnjem Ministarstvu vanjskih poslova hoće li se odlučiti za sankcije RS-u i čelništvu entiteta, odgovoreno je kako „Federalna vlada trenutno razmatra konkretne mjere“.

„Federalna vlada (Njemačke) je veoma zabrinuta zbog posljednjih dešavanja u Bosni i Hercegovini. Četiri zakona koje je usvojila Narodna skupština Republike Srpske, kao i nacrt novog ustava Republike Srpske predstavljaju ozbiljan udarac ustavnom poretku Bosne i Hercegovine“, navodi se u odgovoru i nastavlja.

„Federalna vlada trenutno razmatra konkretne mjere. U tom pogledu smo i u bliskom kontaktu s našim evropskim partnerima, kao i međunarodnim donatorima.“

Dodik o sankcijama Njemačkoj

Prošle sedmice je objavljeno kako postoji mogućnost njemačkih sankcija čelnicima RS-a: predsjedniku Miloradu Dodiku, premijeru Radovanu Viškoviću te predsjedniku NSRS-a Nenadu Stevandiću.

Glasnogovornik Ministarstva vanjskih poslova Njemačke Sebastian Fischer nedavno je nagovijestio i kako bi Njemačka mogla uvesti sankcije te kako se BiH može osloniti na svoje međunarodne partnere.

Nakon toga je Dodik na entitetskom javnom servisu RTRS-u kazao kako bi RS mogao uvesti sankcije Njemačkoj.

„Nismo mi u lošoj poziciji, mi smo u odličnoj poziciji. Mi znamo šta hoćemo, zato je tolika nervoza. U Ustavu nema Suda i Tužilaštva, kao ni SIPA-e ni VSTV-a? Ok, neće se primjenjivati. Ne godi Nijemcima? Ok, ne gode ni oni nama. Uvest će nam sankcije? Uvest ćemo i mi njima… I mi ćemo njihovim ljudima, pa ćemo reći da njihov ambasador ne smije ovdje da hoda”, naveo je.

Presuda Suda BiH

Podsjetimo, entitet RS ranije je usvojio niz zakona koji zabranjuju rad državnih pravosudnih i sigurnosnih agencija na tom području.

Bila je to reakcija nakon što je Dodik nepravosnažno osuđen na godinu zatvora i šest godina političke suspenzije, jer nije poštovao odluke Ustavnog suda BiH i odluke visokog predstavnika međunarodne zajednice za BiH. Koristeći ovlasti koje ima, visoki predstavnik Christian Schmidt je intervencijom u Krivični zakon BiH kriminalizirao narušavanje ustavnog poretka BiH.

Tužilaštvo BiH u međuvremenu je izdalo nalog za privođenje Dodika, kao i premijera RS-a Radovana Viškovića i Nenada Stevandića, čelnika entitetske skupštine.

Osumnjičeni su za krivično djelo napad na ustavni poredak BiH.

Izvor: Al Jazeera i agencije

Reklama