Skupština RS-a usvojila zakon o povećanju plata u policiji i pravosuđu

Pitanje plata došlo je na red entitetskog parlamenta u jeku pokušaja Milorada Dodika da Srbe u državnoj policiji, sudu i tužilaštvu privoli da pređu u institucije RS-a.

Pripadnici MUP-a RS-a u Banjoj Luci 26. februara 2025. (Reuters / Amel Emric)

Poslanici Narodne skupštine bh. entiteta Republika Srpska usvojili su set zakona, kojima je predviđeno povećanje plata javnom sektoru od 1. aprila.

Narodna skupština bosanskohercegovačkog entiteta Republika Srpska po hitnom postupku je glasala o Prijedlogu zakona o plaćama zaposlenih u Ministarstvu unutrašnjih poslova, u jeku pokušaja entitetskog čelnika Milorada Dodika da Srbe zaposlene u državnoj policiji, sudu i tužilaštvu privoli da pređu u policijske i pravosudne institucije RS-a, te je zakon i usvojen.

Amandmani opozicije nisu prihvaćeni. Među njima bio je i taj da se topli obrok i regres odvojeno isplaćuju, a ne kao dio plate. Ministarka finansija RS Zora Vidović kazala je da je predviđeno povećanje plata od 10 posto svima, od javne uprave do radnika u zdravstvu, prosvjeti, kulturi, administraciji u pravosuđu. Pripadnicima MUP-a zbog, kako se navodi, posebnih uslova rada predviđeno je dodatnih 30 posto. Bit će potrebno dodatnih 107 do 109 miliona eura u budžetu RS.

Opozicija je takođe podržala povećanje plata, a zanimalo ih je kako je Vlada uspjela da obezbijedi novac za to povećanje.

Poziv Dodika

Predsjednik RS-a Milorad Dodik, prvostepeno osuđen na godinu dana zatvora i šest godina zabrane vršenja dužnosti čelnika entiteta zbog nepoštivanja odluka Ustavnog suda BiH i odluka visokog predstavnika međunarodne zajednice u BiH, pozvao je ranije zaposlenike državnih sigurnosnih i pravosudnih institucija iz RS-a da napuste svoje poslove i počnu raditi u entitetskim institucijama poput MUP-a RS-a.

“Niko od Srba nije otišao u zajedničke institucije, zato što je ekspert. Oni su tamo zbog kvote Srba”, rekao je Dodik. “Mi ćemo njima ponuditi iste plate, da se vrate u Republiku Srpsku. Svi koji ostanu bez posla tamo, dobit će ga ovdje isti dan. Onaj ko radi u SIPA-i dobit će posao u MUP-u RS-a”.

Sud BiH prošle sedmice nije zaprimio nijedan zahtjev zaposlenih za prekid radnog odnosa, dok su iz SIPA-e naveli kako su samo dva zaposlenika podnijela zahtjev za raskid ugovora, ne navodeći razlog zašto.

Ranije se Darko Ćulum, direktor Agencije za istrage i zaštitu (SIPA), povukao s te pozicije.

Veće plaće u više sektora

Prema prijedlogu koji je bio pred zastupnicima, propisano je da platni koeficijenti zaposlenih u Ministarstvu unutrašnjih poslova RS-a budu uvećani za deset posto za sve zaposlene.

U saopćenju se navodi kako je ovim prijedlogom propisano i da za policijske službenike bude utvrđena i naknada od 30 posto osnovne plate za težinu, prirodu posla i posebne uvjete rada.

Narodna skupština RS-a raspravljala je i o prijedlogu Zakona o platama zaposlenih u institucijama pravosuđa Republike Srpske kao i o prijedlogu Zakona o izmjenama i dopuni Zakona o pravima boraca, vojnih invalida i porodica poginulih boraca.

Kao reakcija na presudu Dodiku, Narodna skupština Republike Srpske usvojila je zakone kojima zabranjuje rad četiri državne institucije na prostoru tog entiteta, uključujući Tužilaštvo BiH, Sud BiH, Visoko sudskog i tužilačko vijeće i SIPA-u.

Ustavni sud BiH privremenom mjerom stavio je izvan snage te entitetske zakone.

Na današnjoj sjednici NSRS-a na predloženom dnevnom redu su bili i prijedlozi Zakona o plaćama zaposlenih u javnim službama, zdravstvu, školstvu i kulturi, te su i ti zakoni usvojeni.

Izvor: Al Jazeera i agencije

Reklama