Uoči posjete Cvijanović: Turska ponovno potvrdila podršku suverenitetu i cjelovitosti BiH
Predsjedavajuća Predsjedništva Bosne i Hercegovine Željka Cvijanović u subotu bi u Turskoj trebala održati sastanak s turskim predsjednikom Recepom Tayyipom Erdoganom.

Vijeće za nacionalnu sigurnost (MGK) Turske potvrdilo je čvrstu podršku suverenitetu i teritorijalnom integritetu Bosne i Hercegovine, javlja Anadolija, prenosi Fena.
Turski predsjednik Recep Tayyip Erdogan predsjedao je sastankom MGK-a u Predsjedničkoj palači u Ankari u četvrtak, nakon čega je objavljeno zvanično saopćenje.
Nastavite čitati
list of 3 itemsSchmidt nakon Dodikove prijetnje: Niko neće ostati bez imovine, nije ovo Sjeverna Koreja
Dramatična politička utakmica na međunarodnom planu
Na sastanku je bilo riječi o situaciji u Bosni i Hercegovini koja je suočena s ozbiljnom političkom krizom.
“Ponovno potvrđujemo čvrstu podršku suverenitetu i teritorijalnom integritetu Bosne i Hercegovine”, navedeno je u saopćenju te dodano:
“Turska će nastaviti pomno pratiti sva dešavanja koja bi mogla negativno utjecati na mir u regionu Balkana i nastavit će ulagati napore s inkluzivnim i konstruktivnim pristupom u cilju očuvanja stabilnosti i sigurnosti.”
Naglašena je ključna uloga Turske u sigurnosnim planovima Evrope te je istaknuto da je obnova odnosa između Turske i Evropske unije od posebnog značaja za regionalnu stabilnost.
Cvijanović u subotu s Erdoganom
Predsjedavajuća Predsjedništva Bosne i Hercegovine Željka Cvijanović u subotu bi u Turskoj trebala održati sastanak s turskim predsjednikom Recepom Tayyipom Erdoganom, prenosi Anadolija.
Dopisnik Al Jazeere iz Washingtona Ivica Puljić je javio da Cvijanović u petak putuje u Istanbul, a u subotu se sastaje s Erdoganom.
Posjeta Cvijanović Turskoj dešava se u jeku ozbiljne političke krize u Bosni i Hercegovini te sedam dana nakon što je u Istanbulu boravio i njen kolega, član Predsjedništva BiH Denis Bećirović.
Turski predsjednik Recep Tayyip Erdogan je tokom susreta s Bećirovićem iza zatvorenih vrata, 14. marta, poručio da jedinstvo i teritorijalni integritet Bosne i Hercegovine imaju “fundamentalnu važnost”, nazivajući separatističke pristupe u zemlji neprihvatljivim.
Politička kriza u BiH uslijedila je nakon što je Sud BiH krajem februara nepravosnažno osudio predsjednika bh. entiteta RS Milorada Dodika na godinu zatvora i šest godina zabrane vršenja dužnosti predsjednika RS-a, zbog “nepoštivanja odluka visokog predstavnika u BiH”.
Tužilaštvo BiH je izdalo nalog za privođenje Dodika, kao i premijera RS-a Radovana Viškovića i Nenada Stevandića, čelnika entitetske skupštine.
Osumnjičeni su za krivično djelo “napad na ustavni poredak” nakon što je Narodna skupština RS-a usvojila, a Dodik potpisao ukaz o objavi u Službenom glasniku zakone kojima se zabranjuje djelovanje državnih pravosudnih i sigurnosnih institucija u tom bh. entitetu.