Nijedan zaposlenik Suda BiH nije tražio prekid radnog odnosa, u SIPA-i dva zahtjeva

Iako je Dodik ranije tvrdio da je 20-ak službenika već potvrdilo prelazak u MUPRS-a, iz SIPA-e navode da su samo dva zaposlenika podnijela zahtjev za raskid radnog odnosa, ne navodeći razloge.

SIPA je ranije potvrdila da su zaposlenici na svojim mjestima u oba ureda u Republici Srpskoj te da se rad normalno odvija (Al Jazeera)

Sud Bosne i Hercegovine nije zasad zaprimio nijedan zahtjev zaposlenih za prekid radnog odnosa, dok su iz Državne agencije za istrage i zaštitu (SIPA) navedli da su samo dva zaposlenika podnijela zahtjev za raskid ugovora, ne navodeći razlog zašto.

Za sada nije zaprimljen nijedan zahtjev zaposlenih za prekid radnog odnosa, potvrdili su Feni iz Suda Bosne i Hercegovine, odgovarajući na upit da li je neko od uposlenika tog suda zatražio raskidanje radnog odnosa, nakon što je predsjednik RS-a Milorad Dodik pozvao uposlenike iz tog entiteta da pređu u entitetske institucije.

Iz Suda BiH su naglasili da taj sud radi u punom kapacitetu.

Glasnogovornica Državne agencije za istrage i zaštitu (SIPA) Jelena Miovčić potvrdila je Al Jazeeri da su samo dva zaposlenika podnijela zahtjev za raskid ugovora, ne navodeći svoje razloge.

“Kada su u pitanju medijski napisi kao i Vaši upiti u vezi poziva institucija Republike Srpske oko prelaska zaposlenika Državne agencije za istrage i zaštitu (SIPA) u Ministarstvo unutrašnjih poslova Republike Srpske, kojima je prebivalište na teritoriji Republike Srpske, ovim putem Vas obavještavamo da su do danas, 20. marta 2025. godine, dva zaposlena zvanično podnijela zahtjev za raskid radnog odnosa sa SIPA-om, ne navodeći svoje razloge”, rekla je Miovčić u e-mail komunikaciji jutros.

Predsjednik entiteta Republika Srpska Milorad Dodik ranije je rekao da je 20-ak službenika već potvrdilo prelazak u MUPRS-a, a sličnu tvrdnju je ponovio i jučer.

On je u srijedu u Zvorniku također ponovio upozorenje onima koji se ogluše o njegov ukaz o napuštanju bh. institucija, a čak je spomenuo i oduzimanje imovine u RS-u. Naveo je da će u narednim mjesecima razmisliti o konfiskovanju imovine onima koji su iz Republike Srpske, a nastavili su raditi u „vanustavnim pravosudnim institucijama“, odnosno Sudu i Tužilaštvu BiH.

SIPA je ranije potvrdila da su zaposlenici na svojim mjestima u oba ureda u Republici Srpskoj, u Banjoj Luci i Istočnom Sarajevu te da se rad normalno odvija.

Ranije se Darko Ćulum, direktor Državne agencije za istrage i zaštitu (SIPA), povukao sa svoje pozicije u skladu sa zakonima koje je usvojila Narodna skupština Republike Srpske, a koje je Ustavni sud Bosne i Hercegovine po hitnom postupku privremeno stavio izvan snage.

Lični razlozi

Ćulumovo napuštanje SIPA-e uslijedilo je dan nakon što je Vlada bh. entiteta Republika Srpska donijela uredbu kojom se svim zaposlenicima u četiri državne institucije, koji predstavljaju srpski narod, nalaže povlačenje s trenutnih poslova, uz prijetnju sankcijama.

Ćulum je rekao da se povlači iz ličnih razloga.

“Dao sam ostavku iz ličnih razloga. Vraćam se po ugovoru u Ministarstvo unutrašnjih poslova Srpske pa ću najvjerovatnije poslije u penziju“, rekao je Ćulum za televiziju ATV.

Državna agencija za istrage i zaštitu (SIPA) je i prije dva dana, 18. marta, potvrdila da je obavljala redovne aktivnosti na području entiteta Republika Srpska, kada je u akciji na području Bosanske Gradiške, Banje Luke i Prnjavora provela akciju hapšenja nekoliko osoba.

Podsjećamo, Narodna skupština Republike Srpske pokušala je zabraniti rad četiri državne institucije na prostoru tog entiteta, donoseći sporne zakone koje je Ustavni sud BiH privremenom mjerom stavio izvan snage.

Izvor: Al Jazeera

Reklama