Opozicija u Srbiji traži vladu narodnog povjerenja
Vlada narodnog povjerenja imala bi mandat od devet mjeseci i zadatak da stvori uslove za ispunjavanje studentskih zahtjeva, a potom i održavanje slobodnih izbora.

Zastupnici većine opozicijskih stranaka u Skupštini Srbije predlažu formiranje vlade narodnog povjerenja kao jedino moguće rešenje političke krize u kojoj se Srbija nalazi.
Pozvali su i druge političke stranke, društvene pokrete, kao i univerzitete u blokadi i širu javnost da im se pridruže.
Nastavite čitati
list of 4 itemsStudentska blokada Radio-televizije Srbije ušla u deveti dan
Je li na pomolu kraj Vučićevog utjecaja: ‘Predstava se srušila’
Kampanja bez rezultata: Novac iz budžeta ‘agentu haosa’ za veličanje Vučića
Vlada narodnog povjerenja imala bi mandat od devet mjeseci i zadatak da stvori uslove za ispunjavanje studentskih zahtjeva, a potom i održavanje slobodnih izbora.
Zastupnici opozicije naveli su da je neophodna potpuna revizija biračkog spiska kao i smjena kompletnog rukovodstva Radio-televizije Srbije.
Mandatar prelazne vlade bi, prema njihovom prijedlogu, trebao biti nestranačka ličnost, a kandidati za ministre stručni ljudi, neukaljani aferama, protiv kojih do sada nisu pokretani postupci.
Rad vlade u tehničkom mandatu
Zastupnici Skupštine Srbije jučer su konstatovali ostavku premijera Miloša Vučevića.
Konstatovanjem njegove ostavke vlada nastavlja raditi u tehničkom mandatu narednih 30 dana, koliki je rok za izbor nove.
Ukoliko u tom roku ne bude izabrana nova vlada, predsjednik države je dužan raspustiti parlament i raspisati vanredne parlamentarne izbore.
Vučevićeva ostavka je konstatovana mjesec i po nakon što ju je zvanično podnio.
Miloš Vučević je podnio ostavku na mjesto premijera 28. januara, usljed blokada i protesta u Srbiji, pokrenutih nakon pogibije 15 ljudi u padu nadstrešnice na Željezničkoj stanici u Novom Sadu početkom novembra prošle godine. U međuvremenu je organizovano još nekoliko protesta, a onaj najveći je održan prošle subote u Beogradu, kada je, prema mišljenju analitičara, bilo prisutno više stotina hiljada ljudi.