Novi zakoni o graničnoj policiji RS-a pripremljeni i upućeni Vladi

Radna grupa, koja je formirana nakon sastanka najvišeg rukovodstva bh. entiteta Republika Srpska, pripremila je dva zakona o graničnoj policiji.

Nakon što je Narodna skupština RS-a usvojila zakone o zabrani rada nekih državnih institucija na području tog entiteta, Ustavni sud BiH ih je privremeno suspendirao. (REUTERS/Amel Emrić)

Radna grupa, koja je formirana nakon sastanka najvišeg rukovodstva bh. entiteta Republika Srpska, pripremila je dva zakona o graničnoj policiji. Riječ je o zakonu o izmjenama i dopunama Zakona o policiji i unutrašnjim poslovima Republike Srpske i zakonu o graničnoj kontroli, o kojima će se uskoro raspravljati u Vladi RS-a, saznaje RTRS.

Radna grupa je uputila prijedloge zakona Vladi entiteta, koja ih utvrđuje, nakon čega ih dostavlja Narodnoj skupštini na usvajanje.

Ranije je predsjednik entiteta Republika Srpska najavio kako će RS formirati graničnu policiju u skladu sa Dejtonskim sporazumom, Ustavom BiH i Aneksom dva.

Navodi se kako će ova dva zakona biti “zakonski preduslov za vraćanje nadležnosti kontrole granice BiH na teritoriji Republike Srpske”.

Nakon usvajanja ova dva zakona u NSRS-u, planirano je da poslove granične kontrole obavljaju policijski službenici MUP-a Republike Srpske.

Zakon o državnoj graničnoj službi usvojen u Parlamentu BiH

Ranije je Dodik rekao kako je od 1996. do 2000. granice kontrolisala policija RS-a, i da je tadašnji visoki predstavnik Wolfgang Petritsch svojom odlukom “nametnuo” državnu graničnu službu BiH.

Zakon o državnoj graničnoj službi usvojen je u Parlamentu BiH 2004. godine te nakon toga dvaput mijenjan kada je Dodikov SNSD bio u vlasti.

Nakon što je Narodna skupština RS-a usvojila zakone o zabrani rada nekih državnih institucija na području tog entiteta, Ustavni sud BiH ih je privremeno suspendirao.

U utorak je Vlada Republike Srpske zadužila MUP i Ministarstvo pravde da radnike iz tog entiteta zaposlene u SIPA-i, te sve one koji su zaposleni u Sudu i Tužilaštvu BiH i VSTS-u BiH preuzmu u institucije entiteta Republika Srpska ukoliko za to iskažu spremnost.

Dat im je rok do ponoći za to, a do sada nije poznato da je ijedna osoba prešla u entitetske institucije.

U utorak je ostavku dao direktor Državne agencije za istrage i zaštitu (SIPA) Darko Ćulum, ali je rekao da je to učinio iz ličnih razloga, te da će se penzionisati. Uslove za penziju je stekao još prije nekoliko mjeseci.

Izvor: Al Jazeera i agencije

Reklama