Novi zakoni o graničnoj policiji RS-a pripremljeni i upućeni Vladi
Radna grupa, koja je formirana nakon sastanka najvišeg rukovodstva bh. entiteta Republika Srpska, pripremila je dva zakona o graničnoj policiji.

Radna grupa, koja je formirana nakon sastanka najvišeg rukovodstva bh. entiteta Republika Srpska, pripremila je dva zakona o graničnoj policiji. Riječ je o zakonu o izmjenama i dopunama Zakona o policiji i unutrašnjim poslovima Republike Srpske i zakonu o graničnoj kontroli, o kojima će se uskoro raspravljati u Vladi RS-a, saznaje RTRS.
Radna grupa je uputila prijedloge zakona Vladi entiteta, koja ih utvrđuje, nakon čega ih dostavlja Narodnoj skupštini na usvajanje.
Nastavite čitati
list of 4 itemsVijeće ministara BiH osiguralo novac za poslovanje BHANSA-e
RS formira Upravu za vazduhoplovstvo MUP-a
Zastupnik Narodne skupštine RS-a poginuo u saobraćajnoj nesreći
Ranije je predsjednik entiteta Republika Srpska najavio kako će RS formirati graničnu policiju u skladu sa Dejtonskim sporazumom, Ustavom BiH i Aneksom dva.
Navodi se kako će ova dva zakona biti “zakonski preduslov za vraćanje nadležnosti kontrole granice BiH na teritoriji Republike Srpske”.
Nakon usvajanja ova dva zakona u NSRS-u, planirano je da poslove granične kontrole obavljaju policijski službenici MUP-a Republike Srpske.
Zakon o državnoj graničnoj službi usvojen u Parlamentu BiH
Ranije je Dodik rekao kako je od 1996. do 2000. granice kontrolisala policija RS-a, i da je tadašnji visoki predstavnik Wolfgang Petritsch svojom odlukom “nametnuo” državnu graničnu službu BiH.
Zakon o državnoj graničnoj službi usvojen je u Parlamentu BiH 2004. godine te nakon toga dvaput mijenjan kada je Dodikov SNSD bio u vlasti.
Nakon što je Narodna skupština RS-a usvojila zakone o zabrani rada nekih državnih institucija na području tog entiteta, Ustavni sud BiH ih je privremeno suspendirao.
U utorak je Vlada Republike Srpske zadužila MUP i Ministarstvo pravde da radnike iz tog entiteta zaposlene u SIPA-i, te sve one koji su zaposleni u Sudu i Tužilaštvu BiH i VSTS-u BiH preuzmu u institucije entiteta Republika Srpska ukoliko za to iskažu spremnost.
Dat im je rok do ponoći za to, a do sada nije poznato da je ijedna osoba prešla u entitetske institucije.
U utorak je ostavku dao direktor Državne agencije za istrage i zaštitu (SIPA) Darko Ćulum, ali je rekao da je to učinio iz ličnih razloga, te da će se penzionisati. Uslove za penziju je stekao još prije nekoliko mjeseci.