Dačić potvrdio: Policija posjeduje zvučni top, ali nije u upotrebi

Više od 3.000 građana koji su prisustvovali protestu 15. marta u Beogradu prijavilo je simptome poput vrtoglavice, zujanja u ušima, glavobolje i dezorijentacije.

Upitan zbog čega je izjavio da MUP ne posjeduje 'zvučni top' niti bilo koja druga slična zvučna oružja, ministar je kazao da je u pitanju nespretna izjava
Upitan zbog čega je izjavio da MUP ne posjeduje 'zvučni top' niti bilo koja druga slična zvučna oružja, ministar je kazao da je riječ o nespretnoj izjavi (EPA-EFE/ANDREJ CUKIC)

Ministar unutrašnjih poslova Srbije Ivica Dačić rekao je za portal Danas da policija posjeduje sonično oružje ili kolokvijalno nazvano “zvučni top”, odnosno da su ti sistemi koji su kupljeni 2021. godine, u vlasništvu MUP-a, nakon što su brojni građani Srbije tvrdili da je tokom protesta u Beogradu u subotu navečer policija koristila takvo sredstvo za razbijanje demonstracija.

Kako prenosi Danas, Dačić je u utorak navečer naveo da ti sistemi stoje u magacinima u kutijama, da jesu u vlasništvu MUP-a, ali da nisu ubačeni u upotrebu, niti montirani na bilo koje vozilo ili sistem, prenosi Beta.

Upitan zbog čega je onda izjavio da MUP ne posjeduje “zvučni top” niti bilo koja druga slična zvučna oružja, ministar je kazao da je riječ o nespretnoj izjavi.

“To je nespretna izjava. Pod time se mislilo da MUP nije uvrstio ovo sredstvo u svoj arsenal sredstava prinude”, naveo je Dačić za Danas.

Upitan zašto je država “unaprijed kupila” sistem, kada njihovo korištenje nije dozvoljeno, Dačić je rekao da je to promašena investicija.

“Verovatno se tada mislilo da će biti usvojen novi zakon o policiji, koji je kao još jedno sredstvo prinude predviđao i korišćenje zvučnog oružja”, dodao je.

Pritužbe građana

Više organizacija civilnog društva saopćio je kako im se javilo više od 3.000 građanki i građana koji su svjedočili još uvijek nerazriješenom incidentu tokom protesta “15. ZA 15” u subotu u Beograd, izazivajući kod učesnika protesta zdravstvene tegobe i tjelesne povrede.

Saopćenje su potpisali Beogradski centar za ljudska prava, Građanske incijative, Komitet pravnika za ljudska prava – YUCOM, Incijativa A11, FemPlatz i CRTA.

Šest organizacija iz nevladinog sektora je navelo da je veliki broj građana prijavio simptome poput vrtoglavice, zujanja u ušima, glavobolje i dezorijentacije.

Potpredsjednica Stranke slobode i pravde Marinika Tepić objavila je fotografiju od 15. marta, za koju kaže da prikazuje džip Žandarmerije stacionirane kod Doma Narodne skupštine Srbije na kojem se vidi uređaj koji izgleda kao zvučni top LRAD 450XL.

“Vlast je ugrozila živote ljudi. Upotrebili su zvučne uređaje koje su rasporedili po gradu. Skupštinu Srbije su zato ispraznili da bi nesmetano parkirali vozila sa LRAD 450XL”, navela je Tepić u objavi na društvenoj mreži X

List Danas je objavio da im je žandarm, čije je ime poznato redakciji i koji je bio angažiran tokom protesta, rekao da je tokom protesta bilo raspoređeno više zvučnih topova, te da je jedan od njih stajao iza Narodne skupštine.

“Uređaj je bio montiran na haubi našeg vozila ‘Defender’ koga mi kolokvijalno zovemo ‘indijanac’. To je defender koji nema krov. Pored njega je bio ‘operater’ koji je zadužen za rukovanje ovim uređajem. Osim ovog vozila, levo od njega je bilo parkirano isto vozilo sa istim takvim uređajem. Objašnjeno nam je da će ovaj uređaj biti aktiviran ako bude bilo potrebe, kao i kako da se ponašamo ukoliko dođe do aktivacije’, rekao je on za Danas.

Kaže da u tom trenutku nije bio jedini koji se nalazio pored ovog vozila, već da je tu bio čitav vod Žandarmerije.

“Vozilo je bilo sakriveno i nije moglo da se vidi od ograde kojom je Skupština opasana zbog građevinskih radova. Ovaj uređaj na kraju nije upotrebljen. Međutim, ovih uređaja je bilo više i bili su raspoređeni na različitim lokacijama. Rečeno nam je da postoje i mobilni uređaji koji nisu montirani na vozilima”, rekao je on za Danas.

Ministarstvo unutrašnjih poslova, Vojska Srbije kao i predstavnici izvršne vlasti demantiraju da je ikakvo sredstvo za razbijanje demonstracija upotrijebljeno.

Više javno tužilaštvo u Beogradu istovremeno je naredilo Prvom osnovnom javnom tužilaštvu da “identificira osobe koje šire dezinformacije o zvučnom topu”, nakon što je Urgentni centar u Beogradu demantirao da su se pacijenti javljali s posljedicama upotrebe sredstva za koje se sumnja da je zvučni top.

Prva svjetska neprofitna organizacija koja se bavi audioistraživanjem u cilju zaštite ljudskih prava i životne sredine Earshot utvrdila je da se na snimcima s protesta u Beogradu 15. marta čuje zvuk koji proizvodi oružje Vortex Ring Gun, odnosno top Vortex.

Kako se navodi u saopćenju koje je ta organizacija objavila na društvenoj mreži X, aktivisti iz Srbije su dan ranije kontaktirali Earshot s molbom da istraži potencijalnu upotrebu zvučnog oružja tokom petnaestominutne tišine u znak sjećanja na žrtve pada nadstrešnice u Novom Sadu.

“Earshot je dobio 12 videosnimaka koji dokumentuju trenutke u kojima je navodno korišteno oružje protiv demonstranata, od kojih četiri sadrže zvuk koji je u skladu s bukom koju proizvodi Vortex Ring Gun ili Vortex top”, navodi ta organizacija, prenosi FoNet, pozivajući se na RSE.

Izvor: Al Jazeera

Reklama