Evropski parlamentarci traže od EU hitne sankcije Dodiku
Europarlamentarci navode secesionističku agendu Dodika, njegovu spremnost da ispunjava svaku želju Kremlja i namjeru Rusije da iskoristi svaku priliku za destabilizaciju neposrednog susjedstva EU-a.

Grupa koju čini 28 članova Evropskog parlamenta uputila je pismo visokoj predstavnici Evropske unije za vanjsku politiku i sigurnost Kaji Kallas, u kojem je pozivaju na hitno uvođenje sankcija predsjedniku bh. entiteta Republika Srpska Miloradu Dodiku.
Inicijatori pisma su zastupnici Tineke Strik (Zeleni/EFA), Thijs Reuten (S&D) i Irena Joveva (Renew Europe).
Nastavite čitati
list of 3 itemsEuroparlamentarci: Dodik ne može voditi secesionističku politiku i napredovati ka EU
Evropski parlament: Stabilnost i mir u BiH ovise o našoj podršci
“Kroz ovo pismo želimo poslati jasnu poruku liderstvu EU-a: Dodik je opasan zločinac koji treba biti sankcionisan. EU se mora probuditi i shvatiti da su njezine politike pomirenja u prošlosti propale. Pregovaranje s Dodikom daje mu nepotrebnu legitimitet. Ako želimo da Bosna napreduje na svom putu ka demokratizaciji i članstvu u EU, sankcije su neophodan prvi korak da se suočimo s trenutnom situacijom. Ovo nije samo u interesu BiH, već i mjera za zaštitu sigurnosti samog EU-a, s obzirom na blizak savez između Dodika i Putina”, istakla je zastupnica iz Nizozemske Tineke Strik.
Pismo zastupnika u Evropskom parlamentu prenosimo u cijelosti:
“Ovim putem se obraćamo hitnim pozivom da pokrenete sankcije protiv predsjednika Republike Srpske (RS) Milorada Dodika kako biste zaštitili suverenitet i teritorijalni integritet Bosne i Hercegovine (BiH), a time i evropsku sigurnost, od disruptivnih akcija saveznika Kremlja u našem neposrednom susjedstvu i zemlji kandidatkinji za članstvo u EU.
U posljednjim sedmicama gospodin Dodik je preduzeo dalji opasan korak prema nezakonitom otcjepljenju Republike Srpske od Bosne i Hercegovine, kao direktan odgovor na presudu koju je izrekao sud BiH 26. februara. Nije tajna da je gospodin Dodik jedan od posljednjih preostalih saveznika Putina u Evropi, usko usklađujući svaku svoju akciju s Kremljem. Samo u 2024. godini Putin i Dodik su se sastali tri puta, a 7. marta Ruska Federacija je izdala saopštenje u vezi s trenutnim dešavanjima, izražavajući solidarnost s gospodinom Dodikom.
Secesionistička agenda gospodina Dodika, njegova jasna spremnost da ispunjava svaku želju Kremlja i namjera Rusije da iskoristi svaku priliku za destabilizaciju neposrednog susjedstva EU-a, dovode nas do velike zabrinutosti zbog trenutne sigurnosne situacije u BiH, koja zahtijeva brzu akciju Evropske unije. Stoga, pohvaljujemo odlučan korak već preduzet za povećanje kapaciteta EUFOR-a Althea, čime potvrđujete razumijevanje ozbiljnosti trenutne prijetnje.
Osim toga, Dodikove akcije predstavljaju i glavni faktor u problematičnom procesu pristupanja BiH EU-u, često izazivajući blokade donošenja odluka na državnom nivou i iscrpljujući institucije koje su potrebne za rad na evropskom putu.
Poziv na sankcije
Zbog gore navedenih razloga, pozivamo vas da pokrenete EU sankcije protiv gospodina Dodika i njegovih saveznika u RS-u, na osnovu Odluke Vijeća (CFSP) 2024/955 od 25. marta 2024. godine, koja je donesena kako bi se sankcionisali pojedinci čije aktivnosti podrivaju suverenitet, teritorijalni integritet, ustavni poredak i međunarodni subjektivitet Bosne i Hercegovine, kao i osobe povezane s njima. Nema sumnje da su ispunjeni uslovi iz člana 2, stavova a), b) i c) te odluke. Štaviše, jasno je da diplomatski pokušaji da se odvrati Dodik od daljeg slijeda njegovih trenutnih postupaka nisu uspjeli. Vrijeme je da upotrijebimo drugačije alate za suočavanje s ovom prijetnjom miru i sigurnosti u BiH.
Ako jedna ili više država članica bude protiv iniciranja EU sankcija protiv gospodina Dodika, ljubazno predlažemo da nastavimo s koalicijom voljnih država članica, s obzirom na ozbiljnost trenutne situacije. Vjerujemo da sankcije država članica EU-a imaju potencijal da ozbiljno oslabe finansijske i političke kapacitete gospodina Dodika i njegovih saveznika, čime mogu doprinijeti stabilizaciji trenutne situacije u BiH. Kritično je važno da EU formira jedinstveni front sa sličnim međunarodnim partnerima koji su već sankcionisali Dodika i njegove saradnike.
Također smatramo izuzetno važnim da EUFOR nastavi javno naglašavati kako njegova uloga nije ograničena samo na održavanje sigurnog i stabilnog okruženja. Mandat EUFOR-a iz UN-ovog Vijeća sigurnosti uključuje osiguranje suvereniteta, teritorijalnog integriteta i političke nezavisnosti Bosne i Hercegovine i da lokalni akteri djeluju u skladu s tim temeljnim principima koji su propisani kako Dejtonskim mirovnim sporazumom, tako i rezolucijama UN-ovog Vijeća sigurnosti. Također, gdje god je to potrebno, EUFOR treba osigurati da pravosudne i zakonske institucije BiH mogu obavljati svoje dužnosti na cijeloj teritoriji BiH.
Zahvaljujemo vam unaprijed na vašem odgovoru i akcijama koje poduzimate kako biste sačuvali sigurnost BiH i Evropu.”
Pismo potpisuju:
Tineke Strik, Greens/EFA
Thijs Reuten, S&D
Irena Joveva, Renew
Rasa Juknevičienė, EPP
Thomas Waitz, Greens/EFA
Matjaž Nemec, S&D
Helmut Brandstätter, Renew
Sebastian Everding, The Left
Gordan Bosanac, Greens/EFA
Andreas Schieder, S&D
Petras Auštrevičius, Renew
Reinier van Lanschot, Greens/EFA
Anja Hazekamp, The Left
Raquel García Hermida-van der Walle, Renew
Chloé Ridel, S&D
Abir Al-Sahlani, Renew
Delara Burkhardt, S&D
Merja Kyllönen, The Left
Stine Bosse, Renew
Rasmus Nordqvist, Greens/EFA
Marie Toussaint, Greens/EFA
Marjan Šarec, Renew
Elisabeth Grossmann, The Left
Villy Søvndal, Greens/EFA
Daniel Freund, Greens/EFA
Catarina Vieira, Greens/EFA
Majdouline Sbaï, Greens/EFA
Kira Marie Peter-Hansen, Greens/EFA