Europarlamentarci: EU hitno treba podržati demonstrante u Srbiji
Vjerujemo kako je situacija u Srbiji, koja je dovela do protesta, kulminacija frustracija, uključujući i popustljivu politiku EU-a prema Srbiji posljednjih godina, ističe se u dokumentu.

Članovi Evropskog parlamenta poslali su otvoreno pismo predsjednici Evropske komisije Ursuli von der Leyen, u kojem se traži hitna reakcija evropskih institucija u zaštiti učesnika demonstracija u Srbiji, koji pozivaju na odgovornost za tragediju u Novom Sadu kada je poginulo 15 osoba u rušenju nadstrešnice na Željezničkoj stanici.
U saopćenju koje potpisuju, između ostalih, eurozastupnice i eurozastupnici Irena Joveva, Tineke Strik, Lukas Mandl, Matjaž Nemec, Matej Tonin, Dan Barna, Andreas Schieder, Thijs Reuten i drugi, pozivaju na poštivanje osnovnih ljudskih prava i zaštitu učesnika protesta, kao i na slanje jasne poruke vlastima Srbije.
Nastavite čitati
list of 4 items‘Pustite rektora, uhapsite Vučića’: U policiji saslušan rektor beogradskog univerziteta
Rektor Univerziteta u Beogradu saslušan u policiji: Ovo je prijava protiv akademske zajednice
Zašto su baš Hrvati postali žrtve protjerivanja iz Srbije
U dokumentu se navodi:
„Mi, dole potpisani članovi Evropskog parlamenta, obraćamo Vam se povodom aktuelnih protesta u Srbiji, gdje građani zahtijevaju transparentnost, odgovornost i vladavinu prava dok istovremeno jedva da dobijaju bilo kakvu principijelnu ili barem simboličnu podršku najviših predstavnika EU-a. Zahtjevi demonstranata reflektiraju upravo one vrijednosti na osnovu kojih je osnovana Evropska unija i dok Srbija ide ka članstvu u EU, Komisija ima odgovornost da čvrsto stoji uz demokratske slobode i borbu protiv korupcije koje tako ponosno promovira, naročito kada su te vrijednosti potkopane.
Vjerujemo kako je situacija u Srbiji, koja je dovela do protesta, kulminacija frustracija, uključujući i popustljivu politiku EU-a prema Srbiji posljednjih godina kada je riječ o fundamentalnim vrijednostima. Vjerujemo kako djelovanje EU-a prema Srbiji treba kao prioritet imati konkretne mjere kako bi se ojačala vladavina prava. Prema Regulacijama Plana rasta, od Srbije se traži da poštuje demokratske mehanizme, uključujući slobodne i poštene izbore, nezavisno sudstvo, pluralističke medije i vladavinu prava. Komisija mora osigurati da su ovi preduvjeti ispunjeni prije otvaranja bilo kakvih EU fondova i pratiti sve tokom određenog vremena.
Odgovor Srbije na ove proteste bit će odlučujući test njene posvećenosti EU standardima. Organizacije građanskog društva i građani EU srbijanskog porijekla alarmiraju na represiju, uključujući policijske upade na NVO i nasilje nad mirnim protestima. Studenti i aktivisti predvode proteste, tražeći odgovornost i transparentnost, sve u skladu s principima EU-a. Komisija mora hitno djelovati kako bi podržala osnovna prava ovih demonstranata, naročito slobodu okupljanja, te osigurati da Vlada Srbije poštuje ova prava”, stoji, između ostalog, u pismu.
Autori pisma apeliraju na predsjednicu Evropske komisije da javno upozori Vladu Srbije prije 15. marta da će bilo kakva represija direktno utjecati na put Srbije ka EU, a to uključuje i odnos prema represiji, nasilju, mobilizaciji kontraprotesta i jako policijsko prisustvo.
“Sada bi jasna izjava poslala jaku poruku da EU neće tolerirati dalje propadanje demokratskih sloboda u Srbiji. Srbijanski narod zaslužuje podršku Evropske unije u svojoj borbi za demokratiju i pravdu. Spremni smo raditi s Vama kako bi osigurali da Evropski parlament ostane iskreni i čvrsti saveznik u ovoj borbi”, stoji u pismu.