Schmidt i ambasadori EU razgovarali o prijetnjama ustavnom poretku BiH
Visoki predstavnik za BiH Christian Schmidt, šef Delegacije EU u BiH ambasador Luigi Soreca i ambasadori zemalja članica Evropske unije održali su sastanak o trenutnoj političkoj situaciji u BiH.

Visoki predstavnik za BiH Christian Schmidt, šef Delegacije Evropske unije u BiH ambasador Luigi Soreca i ambasadori zemalja članica Evropske unije održali su u četvrtak sastanak o trenutnoj političkoj situaciji u Bosni i Hercegovini.
“Visoki predstavnik Schmidt pridružio se ambasadoru Soreca i ambasadorima zemalja članica EU danas na razgovorima o političkoj situaciji u BiH. Razgovaralo se o aktuelnim ozbiljnim prijetnjama ustavnom poretku BiH, deeskalaciji situacije i davanju prioriteta domaćim pravcima”, navela je Delegacija Evropske unije u BiH u objavi na platformi X, prenosi Fena.
HR Schmidt joined 🇪🇺 Amb @LSorecaEU & Ambassadors of EU Member States today for a discussion on the political situation in BiH.
Discussion focused on the current serious threats to the constitutional order of BiH, deescalating the situation, and prioritising domestic avenues. pic.twitter.com/FwAOZ2j94u
— EU in Bosnia and Herzegovina (@eubih) March 13, 2025
Nastavite čitati
list of 4 itemsDržava Katar osigurala ramazanske pakete povratničkim porodicama u RS-u
Američke poruke Dodiku: Podrška bh. institucijama i spremnost da se odbrani integritet BiH
Bh. diplomatija uspjela ‘nadmudriti’ Ruse u Vijeću sigurnosti UN-a
Do ovog sastanka je došlo u periodu kada zastupnici Narodne skupštine bh. entiteta Republika Srpska razmatraju nacrt novog ustava na posebnoj sjednici u Banjoj Luci.
Druga tačka je zakon o zaštiti ustavnog uređenja RS-a, koji predlaže entitetski predsjednik Milorad Dodik. Kao razlog za donošenje tog zakona navodi se djelovanje Christiana Schmidta u proteklom periodu.
Upozorenje međunarodne zajednice
Zbog ovog Nacrta reagirali su OHR i OSCE. Upozorili su zastupnike da bi takav ustav predstavljao kršenje Dejtonskog mirovnog sporazuma.
Narodna skupština Republike Srpske usvojila je seriju zakona o zabrani državnih sigurnosnih i pravosudnih tijela na području tog entiteta, u novoj kulminaciji krize u Bosni i Hercegovini, najveće od završetka rata.
Tužilaštvo Bosne i Hercegovine zatražilo je od policijskih agencija u toj zemlji da privedu na saslušanje Dodika i još dvojicu najviših dužnosnika tog entiteta u BiH, koji su odbili dobrovoljno se odazvati Tužilaštvu.
Dodik te predsjednik Vlade RS-a Radovan Višković i predsjednik entitetske Narodne skupštine Nenad Stevandić pod istragom su zbog sumnje da su počinili krivično djelo pokušaja rušenja ustavnog poretka BiH.
NSRS je odluku o ustavu donio iako je uoči sjednice Ured visokog predstavnika za BiH (OHR) saopćio da predloženi nacrt novog ustava predstavlja “jasno kršenje Opšteg okvirnog sporazuma za mir (GFAP) i Konačne arbitražne odluke za Brčko, te da ih suštinski dovodi u opasnost”.