Dodik zatražio potvrdu lojalnosti od Srba koji rade u tijelima vlasti

Suočen s prijetnjom policijskog privođenja Milorad Dodik je u Banjoj Luci sazvao sastanak s entitetskim i državnim zvaničnicima.

Predsjednik RS-a Milorad Dodik nepravosnažno je osuđen na godinu zatvora zbog neprovođenja odluka visokog predstavnika [Dejan Rakita/Pixsell]

Čelnik Republike Srpske Milorad Dodik zatražio je u četvrtak od svih zvaničnika u tijelima vlasti tog entiteta kao i onih u državnom tijelima Bosne i Hercegovine da potvrde lojalnost njegovoj politici, dok je u entitetskom parlamentu otvorena rasprava o novom ustavu kojim se derogiraju ovlasti BiH kao države, piše Hina.

Dodik, koji je suočen s prijetnjom policijskog privođenja na saslušanje u Tužilaštvo BiH, sazvao je u Banjoj Luci sastanak sa zvaničnicima iz reda Srba u tijelima vlasti entiteta i BiH.

Nakon toga je kazao kako je uvjeren da će mu svi ti kadrovi biti bezuvjetno lojalni i slijediti njegovu politiku.

Tvrdio je kako su na nivou BiH uzurpirane brojne ovlasti te neopravdano date državnom parlamentu i Vijeću ministara.

Rekao je kako se RS “ne bori protiv muslimana, nego za svoja prava”.

Konfuziju unijeli advokati

Na pitanje novinara hoće li se žaliti na presudu Suda BiH, kojom je nepravomoćno osuđen na godinu dana zatvora zbog neprovođenja odluka Visokog predstavnika odgovorio je kako o tome s advokatima nije razgovarao niti ga to zanima, a da na sud u Sarajevo više ne planira ići.

Konfuziju su nešto prije toga potaknuli advokat Goran Bubić i Anto Nobilo koji je savjetnik u timu Dodikove odbrane različitim izjavama o tome planiraju li se žaliti na presudu svom branjeniku.

Dok je Bubić kazao kako odluke o tome još nema, Nobilo je tvrdio kako će žalba svakako biti uložena.

Dodik je pojašnjavao kako s Nobilom o tome uopće nije razgovarao.

“Ja sam rekao bez mog sudjelovanja i moje saglasnosti”, kazao je, dodajući kako prepušta advokatskom timu odluku hoće li se angažirati u žalbenom procesu.

Ministar vanjske trgovine BiH Staša Košarac pred novinarima je požurio iskazati lojalnost Dodiku, pojašnjavajući kako u sadašnjoj krizi Srbi u tijelima vlasti BiH ne planiraju napustiti svoja radna mjesta a te će pozicije koristiti kako bi provodili politiku RS-a i zastupali njene interese.

Otvorena rasprava u NSRS-u

Nikola Špirić, koji je trenutno predsjedavajući Doma naroda Parlamenta BiH, tvrdio je kako su zakoni koje su u RS-u donijeli protivno Ustavu BiH zapravo “poziv na dijalog”.

Najavio je kako će u tijelima vlasti BiH raditi na provedbi neustavnih zakona.

Dok je trajao sastanak Dodika i njegovih kadrova, u Parlamentu RS-a otvorena je rasprava o nacrtu novog ustava tog entiteta.

Prema prijedlogu koji je potekao iz Dodikovog ureda, RS bi novim ustavom odbacila sve zakone kojima su do sada uspostavljene različite institucije na nivou BiH, a entitet bi preuzeo brojne ovlasti države, uključujući pravo na samoopredjeljenje i udruživanje s drugim državama i zajednicama kao i na vlastitu vojsku.

Nakon što je Ured visokog predstavnika (OHR) u srijedu upozorio kako je predloženi tekst novog ustava RS-a u direktnoj suprotnosti s odredbama Dejonskog sporazuma i predstavlja njegovo teško kršenje, osudama se u četvrtak pridružila i misija OSCE-a u BiH.

Naveli su kako nacrt ustava direktno krši ustavni poredak Bosne i Hercegovine i predstavlja “opasan pokušaj” narušavanja pravnog okvira države, slabljenja institucionalnog integriteta i produbljivanja političkih podjela.

Zastupnike u Parlamentu RS-a pozvali su da odustanu od procesa koji predstavljaju prijetnju demokratiji, ustavnom poretku i stabilnosti države.

Izvor: Agencije

Reklama