Tužilaštvo BiH zatražilo privođenje Dodika i njegovih saradnika

Al Jazeeri je iz SIPA-e potvrđeno da su dobili nalog da asistiraju prilikom njegovog izvršenja.

Tužilaštvo Bosne i Hercegovine zatražilo je od policijskih agencija u toj zemlji da privedu na saslušanje čelnika Republike Srpske Milorada Dodika i još dvojicu najviših dužnosnika tog entiteta u BiH, koji su odbili dobrovoljno se odazvati Tužilaštvu, objavili su mediji u srijedu.

Tužilaštvo se još nije zvanično oglasilo.

U međuvremenu, iz Državne agencije za istrage i zaštitu (SIPA) Al Jazeeri je saopćeno da su dobili nalog da asistiraju prilikom izvršenja naloga.

Dodik te predsjednik vlade RS-a Radovan Višković i predsjednik entitetske Narodne skupštine Nenad Stevandić pod istragom su zbog sumnje da su počinili krivično djelo pokušaja rušenja ustavnog poretka BiH.

Iz Tužilaštva BiH zbog toga su im ranije slali pozive na saslušanje, no sva trojica su odbila odazvati se uz obrazloženje kako ne priznaju državni sud i tužilaštvo, odnosno smatraju ih neustavnim.

Direktna reakcija trojice osumnjičenika zasad je izostala, a u njihovo se ime u jutarnjim satima porukom oglasio Radovan Kovačević, glasnogovornik Dodikovog Saveza nezavisnih socijaldemokrata (SNSD).

Ustavni sud suspendovao zakone

On je u objavi na društvenoj mreži X napisao kako “niko neće i ne može uhapsiti državno vodstvo RS-a”.

“Na svaki oblik radikalizacije iz Sarajeva uslijedit će žestoki odgovor iz RS-a. Politički i institucionalni”, zaprijetio je Kovačević.

Parlament RS-a je 27. februara na Dodikov poticaj donio zakone kojima su u tom entitetu željeli zabraniti rad državnih pravosudnih i policijskih tijela.

Ustavni sud BiH je te zakone suspendirao i zabranio njihovu provedbu do usklađenosti s Ustavom BiH.

Donošenje tih zakona reakcija je na presudu kojom je Dodik osuđen na jednogodišnju kaznu zatvora i šest godina zabrane političkog djelovanja zbog nepoštivanja odluka Visokog predstavnika međunarodne zajednice u BiH.

Izvor: Al Jazeera i agencije

Reklama