Skupština RS-a usvojila prijedlog odluke da se pristupi donošenju novog ustava

Pedeset zastupnika podržalo je prijedlog, sedam ih je bilo protiv, a dvoje suzdržano.

Sa današnje sjednice u Banjaluci (Dejan Rakita/ Pixsell)

Usvojen je Prijedlog odluke da se pristupi donošenju novog ustava bosanskohercegovačkog entiteta Republika Srpska nakon cjelodnevnog rada Narodne skupštine RS-a.

Kako javlja novinarka Al Jazeere iz Banje Luke Ljiljana Smiljanić, 50 zastupnika NSRS-a podržalo je Prijedlog, sedam ih je bilo protiv, a dvoje suzdržano.

Naredna posebna sjednica na kojoj bi poslanici trebali da razmatraju sam Nacrt novog ustava bit će održana u četvrtak u 10 sati. Za Dnevni red je predložen Nacrt ustava Republike Srpske i Prijedlog zakona o zaštiti ustavnog uređenja RS po hitnom postupku, a na prijedlog predsjednika ovog entiteta Milorada Dodika.

Sjednicu su obilježili brojni verbalni okršaji, a mnoge čelnike i predstavnike opozicije sa sjednice je udaljio predsjednik NSRS-a Nenad Stevandić.

‘Poziv na kockanje’

Igor Crnadak, šef zastupničkog kluba Partije demokratskog progresa (PDP) u NSRS, kazao je kako ta stranka neće podržati predloženu odluku, niti nacrt ustava, kao i konačan tekst ustava RS.

„Naravno da treba mijenjati Ustav RS, ima nekoliko razloga za to. Međutim, to se ne radi zbog jednog čovjeka i pozivam vas da dobro razmislite prije nego šte se upustite u ovu avanturu“, dodao je on i poručio rukovodstvu RS da svojim odlukama “narod i RS vodi u izolaciju”.

Identično mišljenje ima i Ognjen Bodiroga, šef zastupničkog kluba Srpske demokratske zajednice (SDS), kojeg je predsjednik NSRS-a Nenad Stevandić udaljio sa sjednice.

„Potpredsjednica NSRS Anja Ljubojević i poslanik SNSD Dražen Vrhovac nazivali su nas izdajnicima. Pitao sam ih šta su oni. To je bio razlog da me udalje sa sjednice“, rekao je Bodiroga.

Amir Hurtić, nezavisni zastupnik, ocijenio je da je poziv da se podrži novi ustav RS “poziv na kockanje”.

„Pozivam vas da se ne kockamo, da se ne igramo sa onim što nemamo. Na kraju će biti mnogo sam htio, mnogo započeo, a ništa nisam uspio“, rekao je Hurtić.

Radna verzija ustava

Stevandić ranije nije želio govoriti o detaljima novog ustava. Rekao je da će tekst nacrta biti spreman nakon sjednice Skupštinskog odbora za ustavna pitanja.

Također, predsjednik entiteta Milorad Dodik ranije je rekao da u novom ustavu neće biti Vijeća naroda Republike Srpske. Na prijedlog Dodika zastupnici će razmatrati i prijedlog Zakona o zaštiti ustavnog uređenja RS-a po hitnom postupku. Opozicija je taj zakon ocijenila opasnim.

Jučer je RTRS objavio radnu verziju ustava koja, između ostalog, sadrži “slobodnu volju istupa iz sporazuma na nivou BiH”, “sporazum o promjeni granične linije između entiteta”, “pravo na samoopredjeljenje”, “pravo na specijalne i paralelne veze i udruživanje u saveze s drugim državama”…

Također se navodi i mogućnost formiranja vojske Republike Srpske.

Prema članu 116, RS bi imala svoju vojsku, a predviđa se i mogućnost proglašenja vojne neutralnosti ili ulaska u vojne saveze s drugim državama.

Predloženi ustav, također, sadrži odredbe prema kojima RS “samostalno upravlja i raspolaže svojom imovinom”, uprkos tome što je Ustavni sud BiH presudio da državna imovina pripada BiH, a ne entitetima.

OHR: Proces predstavlja ozbiljnu prijetnju

Uoči sjednice, Ured visokog predstavnika za BiH (OHR) saopćio je da predloženi nacrt novog Ustava Republike Srpske predstavlja “jasno kršenje Opšteg okvirnog sporazuma za mir (GFAP) i Konačne arbitražne odluke za Brčko, te da ih suštinski dovodi u opasnost”.

“Svi delegati u Narodnoj skupštini RS-a i Vijeću naroda RS-a moraju biti svjesni da ovaj proces predstavlja ozbiljnu prijetnju”, poručili su iz OHR-a.”

“Njihova je lična dužnost odbaciti ovaj napad na ustavni poredak Bosne i Hercegovine i multietnički karakter Republike Srpske.

“S obzirom na to da entiteti pravno postoje isključivo na temelju Ustava BiH, svi moraju izbjegavati ovakve i slične poteze koji ugrožavaju dejtonski ustav i institucije Bosne i Hercegovine”, zaključili su iz OHR-a.

Opozicija protiv izmjena Ustava

Gradonačelnik Banje Luke i predsjednik opozicione Partije demokratskog progesa (PDP) Draško Stanivuković rekao je da nije vrijeme za izmjene entitetskog ustava.

“Sav svijet je rekao ‘stanite’ što je jasna poruka da u trusnom području ne treba izazivati nove nemire i srljati”, rekao je Stanivuković.

On je kazao da su jedno želje, a drugo realnost.

“Zato mi pozivamo da se stane na loptu”, rekao je Stanivuković.

“Ovdje rukovodstvo RS-a nije izabralo pravi trenutak za Republiku Srpsku već jedini mogući za sebe. Ako to nije tako zašto baš sada kada je presuda, mi je odbacujemo i smatramo da je politička, ali ne možete tempirati uvijek trajanje Republike Srpske sa vijekom trajanja svog mandata i svojih problema. To je krajnje neodgovorno, uvjeravati narod da imamo međunadornu podršku čak SAD-a i dođe sekretar i kaže skroz drugačije”, izjavio je Stanivuković.

Tužilaštvo Bosne i Hercegovine zatražilo je od policijskih agencija u toj zemlji da privedu na saslušanje čelnika Republike Srpske Milorada Dodika i još dvojicu najviših dužnosnika tog entiteta u BiH, koji su odbili dobrovoljno se odazvati Tužilaštvu.

Dodik te predsjednik vlade RS-a Radovan Višković i predsjednik entitetske Narodne skupštine Nenad Stevandić pod istragom su zbog sumnje da su počinili krivično djelo pokušaja rušenja ustavnog poretka BiH.

Izvor: Agencije

Reklama