Stranke bojkotiraju Hrvatski narodni sabor, optužuju HDZ BiH za monopol

U zajedničkom saopćenju za javnost čelnici HDZ-a 1990, HNP-a, HDS-a i HSS-a naveli su kako njihovih 170 zastupnika neće učestvovati u radu Sabora, a ranije je to najavio i HRS.

Predsjednik HDZ-a BiH Dragan Čović predsjednik je i HNS-a (Denis Kapetanovic /PIXSELL)
Predsjednik HDZ-a BiH Dragan Čović predsjednik je i HNS-a (Denis Kapetanovic /PIXSELL)

Pet stranaka Hrvatskog narodnog sabora (HNS) najavile su bojkot subotnjeg 12. saborskog zasjedanja u Mostaru smatrajući Hrvatsku demokratsku zajednicu BiH (HDZ BiH) odgovornim za monopol nad tom institucijom, te su pozvale na razgovore kako bi se redefinirali odnosi, prenosi agencija Hina.

U zajedničkom saopćenju za javnost čelnici HDZ-a 1990 Ilija Cvitanović, Hrvatskog nacionalnog pomaka (HNP) Ivan Vukadin, Hrvatskog demokratskog saveza (HDS) Ivo Tadić i Hrvatske seljačke stranke (HSS) Mario Karamatić naveli su kako njihovih 170 predstavnika neće učestvovati u radu Sabora, a ranije je to posebnim saopćenjem najavila Hrvatska republikanska stranka (HRS).

Pitanje Izbornog zakona

Četiri stranke (HDZ 1990, HNP, HDS i HSS) su u svom saopćenju istakle da bojkotiraju zasjedanje HNS-a BiH zbog ‘pretvaranja HNS-a u okvir za zadržavanje monopola HDZ-a BiH’.

Također, kritiziraju nedonošenje izmjena Izbornog zakona o legitimnom predstavljanju. Kao poseban problem navode i uzurpaciju pozicije predsjednika Glavnog vijeća HNS-a i pozvali su na redefiniranje načina rada i donošenja odluka u HNS-u.

“Svjesni političkih odnosa u BiH, poput separatizma i unitarizma, kao i ukupnih geopolitičkih prilika, smatramo potrebnim otvoreno i žurno razgovarati o svemu navedenom uz međusobno uvažavanje te biti odgovorni prema vlastitom narodu”, piše u saopćenju koje su potpisali predsjednici četiri stranke.

Stav HNS-a BiH

Hrvatska republikanska stranka ranije je samostalno objavila kako neće učestvovati na saborskom zasjedanju ističući da HNS, u sadašnjem obliku, nije institucija kakvom bi trebala biti.

“Poštujemo instituciju HNS-a kao takvu, međutim, ovo što je HNS postao i što jeste već dugi niz godina, svjetlosnim miljama je daleko od onoga što bi ta institucija morala biti”, poručili su iz HRS-a i naglasili kako je njihov politički cilj borba protiv gašenja prava hrvatskog naroda te se zalažu za rješavanje hrvatskog pitanja u BiH.

Hrvatski narodni sabor BiH uspostavljen je novembra 2000. kao institucija koja okuplja 15 političkih bh. stranaka s hrvatskim predznakom.

Izvor: Agencije

Reklama