NATO: Nećemo dozvoliti da se teško stečeni mir u BiH ugrozi
NATO ostaje predan „našem partnerstvu s Bosnom i Hercegovinom“.

Nećemo dozvoliti da nastane sigurnosni vakuum ili da se ugrozi teško stečeni mir u Bosni i Hercegovini, navodi se u odgovoru iz Sjevernoatlantske alijanse NATO na upit Al Jazeere Balkans za komentar na posljednja dešavanja u ovoj zapadnobalkanskoj državi.
Podsjetimo, ranije ove sedmice je Sud Bosne i Hercegovine prvostepeno osudio predsjednika bh. entiteta Republika Srpska Milorada Dodika na godinu dana zatvora i šestogodišnju zabranu političkog djelovanja zbog nepoštivanja odluka visokog predstavnika međunarodne zajednice u BiH Christiana Schmidta.
Nastavite čitati
list of 4 itemsRezolucija o osudi napada na ustavni poredak BiH nije dobila podršku u Parlamentu
Prosječna neto plata u BiH 771 euro
Evropski parlamentarci traže od EU hitne sankcije Dodiku
Nešto kasnije je i Narodna skupština RS-a usvojila zakone kojima se zabranjuje rad nekoliko bh. institucija na teritoriji RS-a. Akti najvišeg entitetskog zakonodavnog tijela odnose se na zabranu rada Suda BiH, Visokog sudskog tužilačkog vijeća, Tužilaštva BiH, te Državne agencije za istragu i zaštitu (SIPA).
Althea i Berlin Plus
Pošto je došlo do pojačavanja političke nacionalističko-secesionističke retorike, ratnohuškačkog i provokatorskog vokabulara, zatražili smo komentar iz sjedišta najjače svjetske odbrambene alijanse.
„Snažno podržavamo suverenitet i teritorijalni integritet Bosne i Hercegovine. Sigurnost Bosne i Hercegovine važna je za regiju; važno je za Europu i za Savez. Nećemo dopustiti da nastane sigurnosni vakuum ili da se teško stečeni mir ugrozi“, navodi zvaničnik Alijanse u odgovoru mailom na upit Al Jazeere.
Dalje, ističu kako NATO ostaje predan „našem partnerstvu s Bosnom i Hercegovinom“.
„Podržavamo operaciju Althea pod vodstvom EU-a, u okviru aranžmana Berlin Plus. Produbljujemo naš politički dijalog i praktičnu suradnju sa zemljom, uključujući kroz sjedište NATO-a u Sarajevu i nedavno uspostavljenu ćeliju za podršku političkom angažmanu; te podržavamo reformske napore države, uključujući kroz Paket za izgradnju odbrambenih kapaciteta.“
Opasne secesionističke prijetnje
U isto vrijeme, očekujemo da i politički lideri u BiH daju svoj dio posla, ističe se u odgovoru koji smo dobili iz NATO-a.
„U tom smislu, prijetnje secesijom, unutarpolitičke borbe, retrogradne i nacionalističke ideje nagrizaju teško stečenu stabilnost ove države. One su destabilizirajući i opasne“, ističe zvaničnik NATO-a.
„Od vitalne je važnosti da svi politički čelnici u BiH ulože istinski napor da pomaknu reforme naprijed – za dobrobit svih građana BiH – i doprinesu pomirenju, trajnom miru i dobrosusjedskim odnosima. To je ključno za sigurnost BiH i regionalnu stabilnost“, zaključuje se u odgovoru zvaničnika NATO-a na upit Al Jazeere.