Skupština RS-a donijela zakone o zabrani rada pravosudnih i sigurnosnih institucija BiH
Nakon presude Miloradu Dodiku, Narodna skupština RS usvojila četiri zakona koje je Vlada uputila po hitnom postupku, a opozicija nije prisustvovala glasanju.

Na zahtjev Vlade bosanskohercegovačkog entiteta Republika Srpska, a kao reakcija na presudu Miloradu Dodiku, u Banjoj Luci je zakazana posebna sjednica Narodne skupštine.
Kako javlja reporterka Al Jazeere, usvojena su četiri zakona, koje je Vlada uputila po hitnom postupku, a opozicija nije prisustvovala glasanju.
Nastavite čitati
list of 4 itemsLana Pudar karijeru nastavlja u SAD-u
Crna Gora i Albanija najbliže članstvu u EU-u, BiH uporno zaostaje
Parlament FBiH razmatra izmjene zakona za borbu protiv nasilja u porodici
Tri zastupnika su bila protiv. Usvojen je zakon o zabrani rada Sudu, Tužilaštvu i Visokom sudskom i tuzilačkom vijeću Bosne i Hercegovine, te državnoj Agenciji za istrage i zaštitu (SIPA), kao i Prijedog zakona o Visokom sudskom i tužilačkom savjetu Republike Srpske.
Zastupnici su podržali i izmjene Krivičnog zakonika, te tzv. Zakon o stranim agentima. Usvojene su i odluke o prijevremenom stupanju na snagu, ali prvo zakoni moraju proći procedure u Vijeću naroda RS-a.
Kazna zatvora
Prijedlozima se propisuju kazne zatvora za osobe iz RS-a koje se ogluše o predložene zakone i predviđa se do pet godina zatvora.
“Mi nismo protiv evropskog puta BiH, ali jesmo protiv zloupotrebe tog puta. Јedna od tih zloupotreba su Sud i Tužilaštvo BiH”, izjavio je ranije predsjednik RS-a Milorad Dodik na konferenciji za novinare.
Ognjen Bodiroga, član Kluba poslanika SDS-a je rekao kako “ovo nije način”.
“Ovim, gospodo, vi stvarate veliki problem prije svega građanima RS, ljudima koji rade u zajedničkim institucijama, a na kraju i vama samima. Upozorili smo vas i na početku kad ste ulazili u ove avanture… Nije mudro to što radite. Ovo tek nije mudro što radite”, rekao je Bodiroga.
Opozicija naglašava da je ovo loš zakon, te kažu kako treba ići istim putem kao i kad su se usvajali svi ovi zakoni, a to je kroz institucije BiH.
PDP ne podržava ovakav pristup
Predsjednik Partije demokratskog progresa (PDP) Draško Stanivuković kaže da “jeste za vraćanje nadležnosti koje pripadaju Republici Srpskoj, ali pod preduslovom bezbjednosne i političke situacije u zemlji, a ne ad hoc preko noći.”
“Zato se protivimo usvajanju zakona u NS RS koji zabranjuju rad pojedinih ustanova, jer smatramo da oni narušavaju granicu mira i otvaraju prostor za dalju političku nestabilnost. Takvi potezi mogu dodatno usložiti i bezbjednosnu situaciju u BiH. Zato smo jasno rekli – ovakav pristup ne podržavamo”, rekao je Stanivuković.
Ono što je najvažnije, dodaje on, niko od rukovodstva RS nije rekao – šta sutra, šta kada se zakoni usvoje.
“Ne želimo politiku koja nas uvlači u spiralu tenzija i konflikta, u začarani krug koji može imati ozbiljne posljedice po građane. Raspakivanje Dejtona traje već 25 godina i nije ga moguće vratiti unazad za 48 sati bez dodatnih tenzija i posljedica. PDP zagovara odgovornu nacionalnu politiku koja se gradi na dijalogu, mudrim odlukama i stabilnosti. Vrijeme je da biramo razum, a ne sukobe”, naveo je Stanivuković.
Osiguranje zaštite
Zakon o neprimjenjivanju zakona i zabrani djelovanja vanustavnih institucija BiH poništava zakone o Sudu BiH, Tužilaštvu BiH, VSTV-u i SIPA-i. Također se zabranjuje rad i postupanje ovih institucija na prostoru entiteta RS.
Predloženim zakonom „propisuje se neprimjenjivanje i neizvršavanje zakona i zabrana djelovanja vanustavnih institucija BiH na teritoriji RS-a“.
Dalje se navodi kako zakoni o Sudu BiH, Tužilaštvu BiH, VSTV-u, SIPA-i „neće primjenjivati niti izvršavati na teritoriji Republike Srpske“.
U tekstu se navodi kako se zabranjuje rad i postupanje navedenih institucija na teritoriji RS-a, te kako su „nadležne institucije i organi RS-a obavezni preduzeti sve mjere i radnje iz svoje nadležnosti radi obezbjeđenja sprovođenja ovog zakona“.
„Lica koja su dužna da postupaju po odredbama ovog zakona izuzimaju se od krivične odgovornosti propisane krivičnim zakonodavstvom BiH i krivičnim zakonodavstvom Republike Srpske za krivična djela u vezi sa izvršenjem ovog zakona, a nadležne institucije i organi Republike Srpske obezbijediće im i pružiti svu neophodnu zaštitu u vezi sa primjenom ovog zakona“, navodi se u prijedlogu.
Pet godina zatvora
Zakonom o dopuni krivičnog zakonika RS-a se propisuje kazna zatvora do pet godina za one koji se ogluše o poštivanje zakona o neprimjenjivanju zakona i zabrani djelovanja vanustavnih institucija BiH.
U stavu 1 se navodi: „Službeno ili odgovorno lice u instituciji Republike Srpske ili jedinici lokalne samouprave ili bilo kojem organu jedinice lokalne samouprave, kao i službeno ili odgovorno lice iz Republike Srpske koje obavlja dužnost u institucijama Bosne i Hercegovine, koje ne primijeni, ne sprovede, ne izvrši ili na drugi način ne poštuje odluku institucija ili organa Republike Srpske ili koje spriječi, odnosno na drugi način omete primjenu, sprovođenje ili izvršenje takve odluke, kaznit će se kaznom zatvora od šest mjeseci do pet godina.“
Potom se u stavu 2 „za krivično djelo iz stava 1. ovog člana izriče mjera bezbjednosti zabrana vršenja poziva, djelatnosti ili dužnosti“.
Presuda Dodiku
Sud Bosne i Hercegovine osudio je u srijedu predsjednika RS-a Milorada Dodika na godinu zatvora zbog nepoštivanja odluka visokog predstavnika, a izrečena mu je i zabrana obavljanja dužnosti predsjednika Republike Srpske u trajanju šest godina.
Ako presuda postane pravomoćna, za Dodika će po automatizmu nastupiti i druge pravne posljedice poput zabrane obavljanja službene dužnosti u bilo kojem tijelu koje se u cijelosti ili djelomice finansira iz javnih sredstava.
Reporterka Al Jazeere Ljiljana Smiljanić kaže kako je Dodik izjavio da se presuda neće moći sprovesti na teritoriji RS-a.
“Podigli su se protiv članova Vlade zato što predlažu. Protiv poslanika zato što nešto odlučuju. Nevjerovatne stvari! A kako mislite to provesti? Pa, nećete moći ući u RS, ni u objekte u RS. Možete biti tužioci koliko hoćete. A kako vi mislite provesti… evo moje pitanje, kad me već žestoko pitate… a kako vi mislite provesti odluke suda i tužilaštva kad ovo stupi na snagu u RS”, zapitao je Dodik Tužilaštvo i Sud BiH koji ga je juče prvostepeno osudio na zatvorsku kaznu od godinu dana i šest godina zabrane djelovanja kao predsjednik entiteta RS.
Ranije danas, Hrvatska demokratska zajednica Bosne i Hercegovine i članovi koalicije Trojka pozvali su u četvrtak na očuvanje mira i stabilnosti nakon osuđujuće presude Miloradu Dodiku.
Čelnik HDZ-a BiH Dragan Čović je na X-u objavio da se u Sarajevu sastao sa čelnicima SDP-a BiH Nerminom Nikšićem, Naroda i pravde Elmedinom Konakovićem te Naše stranke Edinom Fortom ‘o aktuelnom političkom trenutku i prioritetima zajedničkog djelovanja’.
Koordinacija predstavnika #HDZBiH iz izvršne i zakonodavne vlasti na razini #BiH o aktualnim političkim pitanjima, miru i stabilnosti u državi, funkcioniranju institucija te 🇪🇺 putu 🇧🇦. Svi naši dužnosnici nastavljaju raditi na postizanju stabilnosti i općeg napretka. pic.twitter.com/wFrpkhv6gG
— Dragan Čović (@Dragan_Covic) February 27, 2025
“Mir i sigurnost u Bosni i Hercegovini ne smiju se dovoditi u pitanje, ostajemo bezrezervno posvećeni napretku Federacije BiH i Bosne i Hercegovine u cjelosti”, rekao je Čović, prenijela je Hina.