Novi rezultati o percepciji korupcije: Slovenija najbolja, BiH najlošija u regiji
Istraživanje je zasnovano na percepciji ispitanika, dok korupcija nije mjerena prema drugim kriterijima.

Posljednje istraživanje Transparency Internationala o indeksu percepcije korupcije pokazuje da zemlje u regiji bilježe lošije rezultate u odnosu na godinu ranije, osim Albanije i Kosova koje bilježe nešto bolje rezultate.
Istraživanje je zasnovano na percepciji ispitanika, dok korupcija nije mjerena prema drugim kriterijima.
Nastavite čitati
list of 3 itemsPriveden gradonačelnik Tirane zbog pranja novca i korupcije
BiH među tri najlošije zemlje u Evropi prema percepciji korupcije
Ovogodišnje istraživanje uključivalo je 180 država i teritorija. Indeks 100 znači da u državi nikako nema korupcije, dok indeks 0 (nula) označava suprotno od toga, odnosno najlošiji mogući rezultat.
Na prvom mjestu nalazi se Danska, s indeksom 90, dok je posljednji Južni Sudan s indeksom 8.
BiH na 114. mjestu, zajedno s Bjelorusijom
Od zemalja regije, Kosovo bilježi porast, i trenutno dijeli 73. mjesto percepcije korupcije s Istočnim Timorom i Jamajkom, s indeksom 44.
Albanija dijeli 80. mjesto s Ganom i indeksom 42.
Najbolje u regiji je plasirana Slovenija, koja dijeli 36. mjesto s Dominikom i indeksom 60, dok Hrvatska dijeli 63. mjesto s Armenijom i indeksom 47.
Crna Gora ima indeks 46, i dijeli 65. mjesto s Kuvajtom, Maltom i Rumunijom, a Srbija je na 105. mjestu, zajedno s Ukrajinom, i indeksom 35.
Sjeverna Makedonija se nalazi na 88. mjestu s indeksom 40, a to mjesto dijeli s Kazahstanom, Vijetnamom i Surinamom.
Najlošiji rezultat u regiji bilježi Bosna i Hercegovina, s indeksom 33. Ova zemlja dijeli 114. mjesto s Laosom, Mongolijom, Bjelorusijom, Panamom, Sijerom Leone i Filipinima.
Mjerenje percepcije, ali ne i prema drugim kriterijima
Metodologija istraživanja je takva da istraživači sabiraju više podataka, te iz različitih izvora sakupljaju percepciju stručnjaka i privrednika iz zemlje, navodeći nivo korupcije u javnom sektoru.
Kako bi izvori bili pouzdani, svaki izvor koji se koristi za izradu CPI-a (Corruption Perception Index) mora ispuniti određene kriterije, a to je da kvantifikuje rizike ili percepcije korupcije u javnom sektoru, zasnovan je na pouzdanoj i validnoj metodologiji, dolazi od renomiranih organizacija te uzima u obzir isključivo procjene poslovnih ljudi i lokalnih stručnjaka.
Da bi zemlja ili teritorija bila uključena u CPI, najmanje tri izvora moraju imati podatke za tu zemlju. CPI rezultat zemlje se tada izračunava kao prosjek svih standardizovanih rezultata dostupnih za tu zemlju, te se zaokružuju na cijele brojeve.