Novi rezultati o percepciji korupcije: Slovenija najbolja, BiH najlošija u regiji

Istraživanje je zasnovano na percepciji ispitanika, dok korupcija nije mjerena prema drugim kriterijima.  

Slovenija je najbolje plasirana zemlja regije (EPA-EFE/ANTONIO BAT)

Posljednje istraživanje Transparency Internationala o indeksu percepcije korupcije pokazuje da zemlje u regiji bilježe lošije rezultate u odnosu na godinu ranije, osim Albanije i Kosova koje bilježe nešto bolje rezultate.

Istraživanje je zasnovano na percepciji ispitanika, dok korupcija nije mjerena prema drugim kriterijima.

Ovogodišnje istraživanje uključivalo je 180 država i teritorija. Indeks 100 znači da u državi nikako nema korupcije, dok indeks 0 (nula) označava suprotno od toga, odnosno najlošiji mogući rezultat.

Na prvom mjestu nalazi se Danska, s indeksom 90, dok je posljednji Južni Sudan s indeksom 8.

BiH na 114. mjestu, zajedno s Bjelorusijom

Od zemalja regije, Kosovo bilježi porast, i trenutno dijeli 73. mjesto percepcije korupcije s Istočnim Timorom i Jamajkom, s indeksom 44.

Albanija dijeli 80. mjesto s Ganom i indeksom 42.

Najbolje u regiji je plasirana Slovenija, koja dijeli 36. mjesto s Dominikom i indeksom 60, dok Hrvatska dijeli 63. mjesto s Armenijom i indeksom 47.

Crna Gora ima indeks 46, i dijeli 65. mjesto s Kuvajtom, Maltom i Rumunijom, a Srbija je na 105. mjestu, zajedno s Ukrajinom, i indeksom 35.

Sjeverna Makedonija se nalazi na 88. mjestu s indeksom 40, a to mjesto dijeli s Kazahstanom, Vijetnamom i Surinamom.

Najlošiji rezultat u regiji bilježi Bosna i Hercegovina, s indeksom 33. Ova zemlja dijeli 114. mjesto s Laosom, Mongolijom, Bjelorusijom, Panamom, Sijerom Leone i Filipinima.

Mjerenje percepcije, ali ne i prema drugim kriterijima

Metodologija istraživanja je takva da istraživači sabiraju više podataka, te iz različitih izvora sakupljaju percepciju stručnjaka i privrednika iz zemlje, navodeći nivo korupcije u javnom sektoru.

Kako bi izvori bili pouzdani, svaki izvor koji se koristi za izradu CPI-a (Corruption Perception Index) mora ispuniti određene kriterije, a to je da kvantifikuje rizike ili percepcije korupcije u javnom sektoru, zasnovan je na pouzdanoj i validnoj metodologiji, dolazi od renomiranih organizacija te uzima u obzir isključivo procjene poslovnih ljudi i lokalnih stručnjaka.

Da bi zemlja ili teritorija bila uključena u CPI, najmanje tri izvora moraju imati podatke za tu zemlju. CPI rezultat zemlje se tada izračunava kao prosjek svih standardizovanih rezultata dostupnih za tu zemlju, te se zaokružuju na cijele brojeve.

Izvor: Al Jazeera i agencije

Reklama