Policija Kosova zapečatila Poreznu upravu na sjeveru, Beograd optužuje Kurtija

Kosovska policija nastavila je u srijedu preuzimanje institucija na sjeveru Kosova.

Inspektori za privredni kriminal došli su na poziv policije Kosova, u pratnji evropske pravosudne misije (REUTERS/Valdrin Xhemaj)

Kosovska policija nastavila je u srijedu preuzimanje institucija na sjeveru Kosova, a tokom dana zapečaćen je objekt Porezne uprave u Mitrovici, što Beograd vidi kao namjeru Prištine da nasilno promjeni etničku strukturu.

Portal KoSSev objavio je da su na terenu bili inspektori za Privredni kriminal i tri pripadnika evropske pravosudne misije (EULEX).

Uklanja se posljednje prisustvo srpske države na Kosovu, odnosno zauzimaju objekti u kojima su funkcionirale srpske institucije, navodi KoSSev.

Zamenik zapovjednika KP-a za regiju Sjever Veton Elsani, potvrdio je da su inspektori za privredni kriminal došli jutros na poziv Kosovske policije koja zaposjela zgradu Porezne uprave, a nakon završetka akcije pripadnici EULEX-a pregledali su objekt nakon čega je KP zapečatio ulaz.

Koncem decembra prošle godine na sličan način zatvorena je Uprava za urbanizam, Uprava za gradsko građevinsko zemljište i ceste, te Uprava za stambeni i poslovni prostor u sjevernom dijelu Mitrovice, piše Hina.

Službeni Beograd nazvao je akciju KP-a “protuzakonitim zatvaranjem” srpske Porezne uprave, ocijenivši kako je to “jasan pokazatelj da (kosovski premijer Albin) Кurti ne želi normalizaciju odnosa niti miran suživot na prostoru Кosova, već nasilnu promjenu etničke strukture, napose na sjeveru i učvršćivanje svoje okupacije i strahovlade”.

Srpska lista (SL), sestrinska kosovska stranka vladajuće Srpske napredne stranke u Srbiji, zatvaranje Porezne uprave smatra “protupravnim” i “nasilnim izbacivanjem 80 djelatnika na ulicu”.

Kosovskog premijera i vođu pokreta Samoodređenje Albina Kurtia SL optužuje da “nastavlja predizbornu kampanju, koju vodi isključivo preko leđa srpskog naroda, jer svojim biračima nema šta ponuditi”.

Parlamentarni izbori na Kosovu zakazani su za 8. februara, a kosovsko izborno povjerenstvo je prvo osporilo, a potom naknadno dopustilo sudjelovanje Srpske liste. Srpska zajednica na Kosovu ima zagarantovanih deset mandata u parlamentu Kosova.

Dijalog o normalizaciji odnosa Beograda i Prištine pod pokroviteljstvom Evropske unije već mjesecima je u zastoju i nikakav se pomak ne očekuje do okončanja kosovskih izbora i formiranja nove vlasti u Prištini. Osim toga, obje strane očekuju i promjenu američke administracije 20. januara i povratak Donalda Trumpa u Bijelu kuću.

Posebnom predstavniku EU-a za dijalog Miroslavu Lajčaku mandat prestaje 31. januara i za sada je neizvjesno hoće li mu mandat biti produžen.

Kao jedan od mogućih Lajčakovih nasljednika spominjan je  bivši predsjednik Slovenije Borut Pahor, ali je on početkom ove godine objavio da nije u utrci za mjesto posebnog izaslanika Brisela za dijalog Beograda i Prištine.

Izvor: Agencije

Reklama